شوراها می توانند بازوی توانمند دادستانی برای مبارزه با فساد باشند

رئیس شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه شوراها می‌توانند بازوی توانمند دادستانی برای مبارزه با فساد باشند گفت: اگر تفاهمنامه‌ای میان شوراها و دادستانی‌های کشور امضا شود می‌توانیم در راستای مبارزه با فساد همکاری‌های لازم را بیش از پیش انجام دهیم.

به گزارش ایمنا، علیرضا احمدی در سی و هشتمین اجلاس عمومی شورای عالی استان‌ها که امروز (پنج شنبه) با حضور حجت الاسلام محمد جعفر منتظری دادستان کل کشور در ساختمان قدیم مجلس برگزار شد، ضمن گرامی داشت یاد آیت الله مصباح یزدی گفت: یکی از وظایفی که پیش رو داریم ارائه طرح‌های کارشناسی شده به مجلس است تا بتوانم در راستای گره گشایی از مشکلات مردم مؤثر باشیم. دعوت از میهمانان برای حضور در اجلاس‌های شورای عالی استان‌ها در جهت هم فکری برای حل مشکلات مردم است.

وی با اشاره به حضور دادستان کل کشور در اجلاس شورای عالی استان‌ها افزود: حضور دادستان کل کشور مهم است چرا که می‌توانیم از ظرفیت دادستانی‌های شهرستان‌ها و استان‌ها برای مبارزه با فساد بهره بگیریم.

احمدی با بیان اینکه مبارزه با فساد لفظی است که امروزه همه بر زبان دارند تصریح کرد: اما امروز جامعه شورایی که خود به فساد متهم می‌شود می‌خواهد نشان دهد که با دستگاه‌های قضائی برای مبارزه با فساد همکاری خواهد کرد.

رئیس شورای عالی استان‌ها خطاب به دادستان کل کشور گفت: ما ۱۲۵ هزار و ۹۹۲ نفر عضو شورایی داریم. همچنین ۳۷۸۰۰ دهیار و ۱۳۴۸ شهردار در کشور فعال هستند که توسط شوراها انتخاب می‌شوند.

وی خطاب به حجت الاسلام منتظری گفت: از شما می‌خواهیم همانطور که با دیوان عدالت اداری و سازمان ثبت اسناد تفاهم نامه امضا کرده‌ایم و با سازمان بازرسی کل کشور هم به دنبال امضای تفاهم نامه هستیم با دادستانی کل کشور نیز تفاهمنامه‌ای امضا شود تا بتوانیم از ظرفیت دادستانی‌های کل کشور برای حل مشکلات و مبارزه با فساد استفاده کنیم.

احمدی با بیان اینکه تخلف یک عضو شورا به معنای فساد ساختاری در شوراها نیست، اظهار کرد: ما بسیاری شوراهای پاکدست داریم که در کشور به مردم خدمت می‌کنند؛ اگر بتوانیم یک پیوندی میان شوراها و دادستانی‌های کشور برقرار کنیم عملاً شوراها می‌توانند بازوی توانمندی برای دادستان‌ها در راستای مبارزه با فساد باشند.

رئیس شورای عالی استان‌ها با اشاره به موضوع ساخت و سازها در کشور گفت: ما باید قوانین را اصلاح کنیم. برای مثال فضاهایی از طریق کمیسیون‌های ماده ۱۰۰ و ماده ۵ ایجاد شده است که فسادزاست. کمیسیون ماده ۵ باید پیش‌تر از کمیسیون ماده ۱۰۰ اصلاح شود. چرا که اگر امروز پرونده‌هایی را در کمیسیون ماده ۱۰۰ می‌بینیم به دلیل طرح‌های تفصیلی و جامعی است که از دل کمیسیون ماده ۵ بیرون می‌آید.

احمدی ادامه داد: خواسته دیگر ما این است که دادستانی در مسئله کمیسیون ماده ۵ ورود کرده و به عنوان مدعی‌العموم تذکری بدهد تا برخی از مشکلات از این طریق حل شود.

رئیس شورای عالی استان‌ها با اشاره به هتک حرمت از برخی از اعضای شوراها گفت: ما مواردی را داشته‌ایم که عضو شورایی دستگیر شده و پس از مدتی بدون اثبات جرم آزاد شده است. اما این آبروی از دست رفته عضو شورا را چه کسی باز می‌گرداند؟ بنابراین اگر ارتباطات شوراها و دادستان‌ها بیشتر شود و همفکری داشته باشند بسیاری از این مشکلات برطرف می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش به ارسال ۲۲ طرح تدوین شده در شورای عالی استان‌ها به مجلس اشاره کرد و گفت: در همین مدت اخیر ۳ طرح آماده شده از سوی شورای عالی استان‌ها در مجلس اعلام وصول شده و در نوبت بررسی قرار گرفته است.

احمدی همچنین به آغاز به کار سامانه ملی ثبت تخلفات و شکایات در دوره جدید ریاست شورای عالی استان‌ها اشاره کرد و گفت: این سامانه که با حضور رئیس قوه قضائیه افتتاح شد کمک خواهد کرد تا مردم از هر کجای کشور بتوانند شکایات و تخلفات دیده شده را برای بررسی ثبت کنند.

کد خبر 469901

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.