سومین دوره طرح تیکاف در پارک فناوری پردیس برگزار شد

سومین دوره طرح تیکاف، با حضور مهدی صفاری‌نیا، رئیس پارک فناوری پردیس در سالن‌های همایش‌های پارک فناوری پردیس افتتاح شد.

به گزارش ایمنا و به نقل از روابط عمومی پارک فناوری پردیس، آیین افتتاحیه سومین دوره طرح تیکاف با حضور «مهدی صفاری‌نیا» رئیس، «اکبر قنبرپور» معاون توسعه نوآوری، «احمد عسگری» مدیرکل سرمایه‌گذاری و بومی‌سازی پارک فناوری پردیس و جمعی از مدیران شرکت‌های عضو پارک، برگزار شد.

این طرح با هدف کوتاه کردن مسیر تجاری‌سازی ایده و کاهش هزینه‌های آن برای افراد صاحب ایده‌های نوآورانه، طرح‌های فناورانه و علاقه‌مند به راه‌اندازی کسب و کار طراحی شده است.

«مهدی صفاری‌نیا»، رئیس پارک فناوری پردیس در مراسم افتتاحیه سومین دوره از این طرح گفت: دو سال قبل تعداد شرکت‌های پارک ۲۰۰ عدد بود و در حال حاضر نزدیک به ۴۰۰ شرکت تحت پوشش داریم. همچنین دو سال قبل فروش شرکت‌های پارک ۶ هزار میلیارد تومان بود، اما در حال حاضر بیش از ۱۱ هزار میلیارد تومان است. به علاوه سرمایه‌گذاری شرکت‌ها در مجموعه پارک، به بالای چهار هزار میلیارد تومان رسیده است.

رئیس پارک فناوری پردیس ادامه داد: یکی از ایرادات ما در اکوسیستم فناوری و نوآوری این است که خیلی کم به دنبال یادگیری هستیم. تصور می‌کنیم اگر دانشگاه رفتیم و سوادی داریم برای هرکاری کفایت می‌کند و کمتر به دنبال مشورت گرفتن هستیم.

صفاری‌نیا در ادامه تاکید کرد: یکی از خصوصیات ۴۰۰ نفری که در این طرح ثبت‌نام کردند، این است که احساس کردند می‌توانند از دیگران یاد بگیرند، دیدگاه‌ها و نظرات خود را با آن‌ها به اشتراک بگذارند و از ظرفیت دیگران در مسیر تجاری‌سازی استفاده کنند. من اطمینان دارم کسانی که تصمیم گرفتند کار تیمی کنند و از ظرفیت و تجربه‌های کسانی که این مسیر را طی کرده‌اند، استفاده کنند، ضریب موفقیت بالاتری خواهند داشت.

صفاری‌نیا تصریح کرد: قبل از این، سرمایه‌گذاری فقط در حوزه دلار، سکه و ساختمان‌سازی قابل تصور بود، اما در حال حاضر سرمایه‌گذاران بزرگ و کوچک ما به دنبال استعدادها هستند. این تغییر بینش، اتفاق بسیار بزرگی است.

بیش از دو هزار نفر از ۳۱ استان کشور در این طرح ثبت نام کردند

«احمد عسگری»، مدیر کل سرمایه‌گذاری و بومی‌سازی فناوری پارک پردیس در این مراسم اظهار داشت: اولین دوره طرح تیکاف سال ۹۵ و دومین دوره سال ۹۷ برگزار شد و خروجی‌های قابل‌قبولی نیز داشت.

او در ادامه در مورد تفاوت سومین دوره این طرح با دوره‌های قبلی تصریح کرد: سومین دوره طرح تیکاف تفاوت‌هایی با دوره‌های قبل دارد. مهم‌ترین تغییر این است که دوره‌های قبل ویژه اعضای بنیاد ملی نخبگان برنامه‌ریزی شده بود، اما در این دوره با توجه به نیاز کشور و با پیشنهاد پارک فناوری پردیس به معاونت علمی و فناوری، میزبان همه علاقه‌مندان بودیم..

عسگری ادامه داد: علاوه بر این شرایط به وجود آمده به علت شیوع بیماری کرونا باعث شد تا با برقراری سومین دوره تیکاف به صورت مجازی، امکانی فراهم کنیم که علاقه‌مندان در دیگر استان‌ها نیز امکان شرکت در این طرح را داشته باشند.

وی افزود: ثبت‌نام سومین دوره طرح تیکاف از آذر ماه آغاز شد. در بازه مهلت ثبت‌نام، دو هزار و ۶۰۰ نفر از ۳۱ استان در طرح ثبت‌نام کردند. ۵۰ درصد از ثبت‌نام کنندگان دارای مدرک ارشد و دکتری، ۴۰ درصد دارای مدرک کارشناسی و ۱۰ درصد نیز دارای مدرک دیپلم و فوق دیپلم بودند.

مدیر کل سرمایه‌گذاری و بومی‌سازی فناوری پارک پردیس اظهار داشت: از دو هزار و ۶۰۰ نفری که در مرحله اول ثبت‌نام کردند، ۴۰۰ نفر برای شرکت در طرح برگزیده شدند. طی دو هفته آینده و برگزاری تعدادی از رویدادهای برنامه‌ریزی شده، ۱۵۰ نفر یا گروه انتخاب می‌شوند تا در دوره سه تا پنج ماهه تیکاف شرکت کنند.

عسگری توضیح داد: مسیری که برای دوره تیکاف درنظر گرفتیم، شامل سه مرحله است. مرحله اول که آزمون خودشناسی بود، برگزار شد. شناخت موضوعات حوزه کسب وکار و وضعیت بازار، موضوعاتی هستند که در مرحله دوم به آنها پرداخته خواهد شد. همچنین تعدادی نشست، تمرین، بازدید و غیره خواهیم داشت که شناخت افراد از تیم حاصل شود.

وی همچنین تاکید کرد: در پایان این دوره افراد باید بتوانند شناخت کاملی از تیم خود داشته باشند، ابعاد طرح کسب‌وکار خود را بشناسند، آن را تحلیل کرده و نسخه تجاری‌سازی محصول خود را تدوین کنند. مباحث تحلیل بازار، شناخت رقبا و ایجاد شناخت نسبت به نهادهای ارائه‌دهنده خدمات، مرحله سوم را تشکیل می‌دهد.

کد خبر 469654

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.