نقل و انتقال چک های کنونی نیازی به ثبت در سامانه صیاد ندارند

سخنگوی اجرای قانون جدید چک گفت: نقل و انتقال چک های جدید که از سال آینده توزیع خواهند شد، فقط از طریق سامانه صیاد امکان پذیر است، اما نقل و انتقال چک های کنونی به روال موجود امکانپذیراست و نیازی به ثبت در سامانه صیاد ندارد.

به گزارش ایمنا به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، آمنه نادعلی زاده در زمینه ثبت اختیاری چک در سامانه صیاد اظهار کرد: اجرایی شدن قانون جدید چک و پس از الزامی شدن ثبت چک در سامانه صیاد، دارندگان چک برگشتی رفع سو اثر نشده، نمی‌توانند در سامانه صیاد چک جدید ثبت کنند.

وی افزود: چک‌های کنونی می‌توانند در وجه حامل نیز صادر شوند، اما گیرنده چک‌های با ظاهر و مندرجات جدید باید مشخص باشد و در سامانه صیاد ثبت شود.

به گفته سخنگوی اجرای قانون جدید چک، برای استعلام وضعیت اعتباری چک صیادی هموطنان می‌توانند به آدرس https://www.cbi.ir/EstelamSayad/19689.aspx مراجعه کنند.

نادعلی زاده پیرامون فرآیند ثبت و تأیید چک‌های صادره و دریافتی تاکید کرد: صادرکنندگان و دریافت کنندگان چک می‌توانند فرآیند ثبت، تائید و انتقال چک در سامانه صیاد را به روش اختیاری انجام دهند، ضمن آنکه اکنون این امکان بوسیله برنامک‌های موبایلی که فهرست آنها در تارنمای شرکت شبکه الکترونیک پرداخت کارت (شاپرک) منتشر می‌شود، فراهم است و به مرور برنامک‌های دیگر و درگاه‌های نوین بانک‌ها و مؤسسات اعتباری (اینترنت بانک و همراه بانک) به این فهرست اضافه می‌شوند.

وی افزود: اکنون با توجه به اختیاری بودن این فرایند، تمام چک‌ها مانند گذشته بدون نیاز به ثبت در این سامانه در شبکه بانکی کشور پذیرش و پردازش خواهند شد.

سخنگوی اجرای قانون جدید چک گفت: دارنده چک هنگام مراجعه به شعبه برای دریافت وجه آن در صورت کسری مبلغ در حساب جاری فرد صادرکننده، او می‌تواند از بانک بخواهد سایر حساب‌های انفرادی او در همان بانک را بررسی کند و در صورت موجودی در آن حساب‌ها، مبلغ کسری چک را برداشت و چک را پاس کند.

نادعلی زاده تاکید کرد: علاوه بر امکان ثبت، تأیید و انتقال چک در سامانه صیاد که اکنون به شکل اختیاری و بوسیله برنامک‌های موبایلی حوزه پرداخت در دسترس مشتریان بانکی است، امکان استعلام «وضعیت اعتباری صادر کننده چک» و «وضعیت چک صیادی» نیز فراهم است.

وی خاطرنشان کرد: انتقال چک‌های کنونی از طریق پشت نویسی امکان پذیر است اما انتقال چک‌های جدید که سال آینده تحویل مشتریان بانکی می‌شود باید از طریق ثبت انتقال در سامانه صیاد انجام شود.

کد خبر 468961

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.