امکان فروپاشی خانواده در پی ازدواج‌های زودهنگام

مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور گفت:ازدواج‌های زودهنگام بار زیادی به سلامت نظام خانواده وارد می‌کند و در نهایت منجر به فروپاشی شود.

به گزارش ایمنا، بهزاد وحیدنیا عصر جمعه با بیان اینکه ازدواج‌های نافرجام بار زیادی به سلامت نظام خانواده وارد می‌کند، اظهار کرد: تعارضات به عنوان یکی از دلایل طلاق در ازدواج‌های زودهنگام و ناپخته به میزان فراوانی مشاهده می‌شود.

وی یکی از دلایل این تعارضات را نبود یا کافی نبودن دانش و مهارت‌های فردی و اجتماعی عنوان کرد و افزود: بهزیستی برنامه‌های حمایتی و ارتقایی پیش از ازدواج را دارد و دختران می‌توانند از طریق دریافت یاری‌برگ مشاوره برای افراد نیازمند، مراجعه به مراکز مشاوره و تماس با ۱۴۸۰ در این زمینه خدمات لازم را دریافت کنند.

مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور گفت: افزایش مهارت‌های فردی و اجتماعی و دانش دختران می‌تواند به آنان کمک کند تا انتخاب بهتری داشته باشند هرچند که می‌دانیم بخشی از این ازدواج‌ها تحت تصمیم خود دختران نیست.

ثبت ازدواج بیش از هفت هزار دختر زیر ۱۴ سال در کشور

وی تصریح کرد: بر اساس گزارش فصلی مرکز آمار ایران، طی سه ماه نخست سال جاری ازدواج بیش از هفت هزار دختر زیر ۱۴ سال در کشور ثبت شده که بخشی از این ازدواج‌ها به دلایل مشکلات اقتصادی، رویکردهای بومی-قبیله‌ای و دیگر مسائل اجتماعی رخ داده است.

مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور اظهار کرد: معمولاً ازدواج‌های زودهنگام با مردان دارای چندهمسر یا با سنین بالاتر از ۳۵ سال اتفاق می‌افتد. علاوه برآن دختران در سنین کم در نوع ارتباطات عاطفی و هیجانی مشکلات مشکلاتی دارند و ممکن است بخشی از دوره زندگی خود (کودکی) را تجربه نکنند.

تاکید بر اهمیت بررسی عوامل مؤثر در ازدواج

وحیدنیا با تاکید بر اهمیت بررسی عوامل مؤثر در ازدواج، گفت: البته از سوی دیگر در نگاه مثبت به ازدواج‌های زودهنگام اگر دختران به بلوغ اجتماعی و عاطفی رسیده باشند، حمایت‌های خانواده می‌تواند بسیار مؤثر باشد، از رویکرد سبب‌شناسی به نظر می‌رسد زمینه پدیداری خانواده و تصمیمی که منجر به انتخاب می‌شود در زندگی پس از ازدواج بسیار مؤثر است.

منبع: ایرنا

کد خبر 468756

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.