نوسانات بازار سرمایه را نباید از چشم دولت دید

وزیر امور اقتصاد و دارایی هرگونه دخالت دولت برای قیمت‌گذاری دستوری را رد کرد و گفت: نباید نوسانات بازار سرمایه که در تمامی اقتصادها امری طبیعی است را از چشمان دولت دید.

به گزارش ایمنا، فرهاد دژپسند اظهار کرد: دولت همواره قائل به گردش آزاد سرمایه در بازار بورس بوده و از دخالت در این مسئله پرهیز کرده است.

وی با بیان اینکه قیمت‌گذاری کالاها در بورس بر اساس ضوابط و قوانین شورای عالی بورس انجام می‌شود تاکید کرد: این مسئله منجر به پویایی هرچه بیشتر بازار سرمایه نیز خواهد شد.

وزیر اقتصاد و دارایی بر عدم دخالت دولتی در قیمت گذاری کالاهای بورس اشاره کرد و افزود: البته دولت نقش نظارتی خود بر بازار سرمایه و تمامی بازارها برای جلوگیری از فساد را کنار نخواهد گذاشت.

دژپسند در مورد فروش سهام فولادی‌ها و پالایشی نیز گفت: تمامی قیمت گذاری این کالا و محصولات خارج از دخالت دولت انجام شد و نوسانات موجود در بازار را نباید از چشمان دولت دید.

سهم ۹۵ هزار میلیاردی واگذاری شرکت‌های دولتی برای تأمین بودجه

وی درباره شایعات مبنی بر تأمین بودجه کشور از محل بازار بورس نیز تاکید کرد: دولت هیچگاه به دنبال دستکاری بورس برای تأمین بودجه نبوده و این مسئله ریشه در واقعیت ندارد.

دژپسند ادامه داد: اما بخشی از بودجه سال آینده دولت باید از محل واگذاری شرکت‌های دولتی تأمین شود که دولت به جای فروش آزاد به دنبال فروش این شرکت‌ها در بازار بورس است.

وی با اشاره به اینکه حدود ۹۵ هزار میلیارد تومان از بودجه سال ۱۴۰۰ باید از محل واگذاری شرکت‌های دولتی تأمین شود افزود: قیمت گذاری شرکت‌های دولتی نیز بر اساس ضوابط و تصمیمات شورای عالی بورس انجام می‌شود.

وزیر اقتصاد و دارایی تاکید کرد: واگذاری شرکت‌های دولتی در بورس لزوماً به صورت شناور نیست و ممکن است به صورت بلوکی باشد.

دژپسند گفت: واگذاری بلوکی شرکت‌ها در بازار سرمایه هم برای تقویت بورس مؤثر است و هم از ایجاد برخی رانت در تملک این شرکت‌ها جلوگیری خواهد کرد به علاوه اینکه مسبب رشد بورس نیز هست.

منبع: ایرنا

کد خبر 468567

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.