سازمان جهانی بهداشت: فاصه دو تزریق واکسن‌های کرونا را می‌توان تا ۶ هفته افزایش داد

کارشناسان سازمان جهانی بهداشت (WHO) می‌گویند فاصله میان دو تجویز واکسن کرونای فایزر- بیونتک را افزایش داد و به شش هفته رساند.

به گزارش ایمنا و به نقل از آسوشیتدپرس گروه کارشناسان مشاور راهبردی سازمان بهداشت جهانی، گروه SAGE پس از بازبینی کامل واکسن کرونای فایزر / بیونتک به آن مجوز مصرف اضطراری داد و توصیه کرد فاصله میان تزریق دو دوز واکسن ۲۱ تا ۲۸ روز باشد.

اما این سازمان همچنین یادآور شد که «شماری از کشورها که با شرایط استثنایی محدودیت عرضه واکسن به همراه بار بالای بیماری مواجه هستند» و گفت برخی از این کشورها درصد به تأخیر انداختن زدن دوز دوم برای گسترده کردن پوشش اولیه واکسن هستند.

این سازمان می‌گوید این «رویکرد عمل‌گرایانه» را می‌توان به عنوان پاسخی به «شرایط استثنایی همه‌گیری» در نظر گرفت.

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید «توصیه این سازمان در حال حاضر این است که بر اساس داده‌های به دست آمده از کارآزمایی های بالینی می‌توان فاصله میان این دو دوز را تا ۴۲ روز (شش هفته) افزایش داد.

دکتر مارگرت هریس، سخنگوی WHO گفت برای مثال انگلیس که دچار شیوع شدید کرونا است، تصمیم گرفته است که فاصله میان دو دوز واکسن را تا ۱۲ هفته به تأخیر بیندازد و داده‌های به دست آمده از این اقدام می‌تواند به تجدیدنظرهای احتمالی این سازمان در این باره کمک کند.

سازمان جهانی بهداشت در توصیه‌هایش افزوده است کشورهایی که به دنبال افزایش فاصله میان دو دوز واکسن هستند، باید اطمینان حاصل کنند که بیماران واکسینه‌شده هنوز می‌تواند به دوز دوم دسترسی داشته باشند.

این سازمان همچنین گفت واکسیناسیون مسافران در برابر کرونا را توصیه نمی‌کند، مرگ اینکه آنها با خطر بالا ابتلاء مواجه باشند یا شرایط وارد شدن به موارد دارای اولویت را داشته باشند.

WHO همچنین گفت عفونت دوباره علامت‌دار با کرونا ویروس در طول شش هفته پس از عفونت اول «نادر» است، بنابراین افرادی که در طول شش ماه گذشته دچار کووید -۱۹ شده‌اند، می‌توانند «واکسیناسیون را تا نزدیک پایان این دوره به تأخیر بیندازد.»

WHO گفت که در حال حاضر شواهدی درباره نیاز به تزریق واکسن یادآور در ماه‌های بعد در افراد واکسینه‌شده وجود ندارد و داده‌ای درباره قابلیت تعویض واکسن فایرز با سایر واکسن‌های کرونا (تزریق اول با یک واکسن و تزریق دوم با واکسن دیگر) وجود ندارد. این سازمان همچنین فقدان شواهد درباره تأثیر واکسیناسیون در کاهش خطر سرایت ویروس به اشخاص دیگر را ذکر کرده است.

منبع: مهر

کد خبر 467272

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.