عملکرد بورس تهران در سال ۲۰۲۰ منتشر شد

بررسی کارنامه بورس اوراق بهادار تهران در سال ۲۰۲۰ میلادی حکایت از رشد بیش از ۲۷۰ درصدی شاخص بورس دارد.

به گزارش ایمنا، بررسی عملکرد بورس تهران در سال ۲۰۲۰ میلادی نشان می‌دهد با وجود نوسانات شدید حاصل از همه‌گیری ویروس کرونا از ابتدای سال گذشته میلادی و عملکرد پر افت و خیز بورس‌های جهان، شاخص اصلی بورس تهران در انتهای سال در نزدیکی یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد به ایستگاه پایانی رسید و بیش از ۲۷۰ درصد بازده به دست آورد.

سایر شاخص‌های بورس تهران هم فعالیت سالانه خود را در سال میلادی گذشته با رشدی قابل توجه به پایان رساندند، به طوری که شاخص‌های ارزش هموزن و ۳۰ شرکت بزرگ به ترتیب با ۲۸۶ و ۳۴۴ درصد افزایش، با این دوره یکساله خداحافظی کردند.

همچنین کل ارزش معاملات انواع ابزارهای بورس کشور در سال مورد اشاره با ۶۴۰ درصد رشد نسبت به سال ۲۰۱۹ به رقم بی‌سابقه ۲۴۵۳۸ تریلیون ریال بالغ شد؛ و در مجموع ۲۲۰۰ میلیارد انواع اوراق بهادار، قراردادهای مشتق و واحدهای صندوق در سال گذشته در بورس تهران معامله شد.

افزون بر این در سال گذشته میلادی ۱۲ عرضه اولیه انجام شد که در مجموع بیش از ۱۳۶ تریلیون ریال از منابع سرمایه‌گذاران را به بنگاه‌های پذیرش شده در بورس تهران انتقال داد. این در حالی است که میزان شناور آزاد سهام عرضه شده به طور متوسط حدود ۱۲ درصد محاسبه شده است.

شایان ذکر است شرکت های بورس تهران در سال ۲۰۲۰ از طریق آورده‌های نقدی، سودهای انباشته، ذخایر و تجدید ارزیابی دارایی‌های خود مبلغ ۱۵۹۳ تریلیون ریال افزایش سرمایه دادند.

منبع: تسنیم

کد خبر 467154

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.