تراز دریاچه ارومیه بیش از ۱.۲ متر افزایش یافته است

رئیس دفتر استان‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه تراز دریاچه ارومیه به یک‌هزار و ۲۷۱ متر و ۲۵ سانتی‌متر رسیده، گفت: با اقدامات دولت تدبیر و امید از سال ۱۳۹۴، تراز این دریاچه نسبت به کمترین میزان ثبت شده، یک متر و ۲۱ سانتی‌متر افزایش یافته است.

به گزارش ایمنا، فرهاد سرخوش با اعلام اینکه وسعت دریاچه به بیش از ۲ هزار و ۷۹۴ کیلومتر مربع رسیده است، گفت: کمترین وسعت ثبت شده برای دریاچه ارومیه یک هزار و ۳۳۵ کیلومتر مربع بود که هم اینک این میزان نسبت به کمترین حجم ثبت شده در سال ۱۳۹۴ بیش از ۱۰۰ درصد افزایش یافته است.

وی در رابطه با میزان آب دریاچه ارومیه نیز گفت: حجم آب نگین آبی آذربایجان نیز از مرز سه میلیارد و ۲۹۰ میلیون مترمکعب گذشته که نسبت به سال ۱۳۹۴ و قبل از آغاز اقدامات عملی ستاد احیا بیش از ۵ برابر شده است.

رئیس دفتر استان‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به اینکه در سال گذشته بیش از یک میلیارد و ۴۲۵ میلیون مترمکعب آب به عنوان حقابه به دریاچه سرازیر شد، افزود: شاهد افزایش دوباره تراز دریاچه ارومیه با سرازیر شدن حقابه آن طی هفته‌های آتی خواهیم بود.

سرخوش با اعلام اینکه طرح‌های مهم انتقال آب به دریاچه ارومیه طی سال‌جاری و به تدریج به بهره‌برداری می‌رسد، افزود: طرح انتقال آب از جنوب آذربایجان‌غربی تا پایان امسال و توسط رئیس جمهوری افتتاح می‌شود.

وی با بیان اینکه دریاچه ارومیه یک حوضه آبی بسته است و میزان تبخیر آب آن در فصل گرما سبب کاهش تراز آن می‌شود، گفت: طرح‌های انتقال آب به دریاچه ارومیه سبب جبران میزان تبخیری این دریاچه شده و پیش‌بینی می‌شود سالانه تراز آن حدود یک متر افزایش یابد.

نمودار تغییرات ۳۰ ساله دریاچه ارومیه بر پایه داده‌های ماهواره‌ای نشان می‌دهد که این دریاچه هنوز با روزهای خوب خود فاصله زیادی دارد و افزایش بارش‌ها و استفاده بهینه از منابع آبی بر اساس سیاست‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه می‌تواند ضمن ادامه روند افزایش تراز آب این دریاچه، به احیای کامل آن بیانجامد.

قبل از تشکیل ستاد احیای دریاچه ارومیه تراز این حوزه آبی بسته سالانه به طور متوسط ۴۰ سانتی‌متر کاهش می‌یافت اما در سایه اقدامات دولت تدبیر و امید، روند خشک شدن آن متوقف شد.

هرچند تراز یک‌هزار و ۲۷۴ متر به عنوان ارتفاع اکولوژیک دریاچه ارومیه اعلام شده ولی این دریاچه در تراز یک‌هزار و ۲۷۲ متر هم شرایط مطلوب خواهد داشت و بیش از ۹۵ درصد کانون‌های ریزگرد آن رفع خواهد شد.

بنابه گزارش ایرنا، دریاچه ارومیه در قالب طرح‌های ستاد احیا قرار است ظرف مدت ۱۰ سال / از ۱۳۹۴/ به تراز اکولوژیک خود برسد که حدود یک‌ونیم تا ۲ سال از برنامه عقب است؛ این دریاچه از اواسط دهه ۱۳۸۰ شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین‌المللی تا سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۸۰ درصد از مساحت آن خشک شد.

کد خبر 466590

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.