رفع مشکل بافت‌های حاشیه‌ای استان اصفهان

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان گفت: چشم اندازها، راهبردها و راهکارهای رفع مشکلات بافتهای حاشیه‌ای و سکونتگاه‌های غیررسمی استان اصفهان در دستور کار این اداره کل قرار دارد و تا کنون در این راستا اقدامات متنوعی شده است.

به گزارش ایمنا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، علیرضا قاری‌قرآن، مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان، با اشاره به اقدامات این اداره‌کل در راستای ساماندهی و توانمندسازی بافت‌های حاشیه‌ای و سکونتگاه‌های غیر رسمی استان، اظهار کرد: این اداره کل در سطح استان اصفهان فعالیت‌های متنوعی را جهت توانمندسازی سکونتگاه‌های غیررسمی انجام داده است که از جمله آن می‌توان به اقدامات انجام شده در شهرستان خمینی‌شهر شامل احداث پایگاه سلامت پروین اعتصامی در محله جوی‌آباد و سالن اجتماعات آموزش بهداشت عمومی در محله قرطمان این شهرستان اشاره کرد.

وی افزود: جهت بهره‌برداری مناسب، دو مجموعه احداث شده به شبکه بهداشت و درمان شهرستان خمینی‌شهر واگذار شده است. همچنین جهت تهیه ملزومات و تجهیز امکانات موردنیاز، مکاتبات لازم با شرکت بازآفرینی شهری ایران و دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری اصفهان به‌عمل آمده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان از دیگر اقدامات این اداره کل در راستای ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی شهرستان خمینی‌شهر به واگذاری یک قطعه زمین به شهرداری خمینی‌شهر جهت احداث پاسگاه نیروی انتظامی در محله جوی‌آباد اشاره کرد و گفت: این اقدام به‌منظور پیشگیری و مبارزه با مفاسد اخلاقی، بزهکاری‌های اجتماعی و فرهنگی بوده است.

قاری‌قرآن خاطرنشان کرد: اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان در محله قشقایی شهرستان شهرضا، سالن ورزشی جهان پهلوان تختی را احداث کرده و پس از اتمام پروژه جهت بهره‌برداری لازم به اداره ورزش و جوانان این شهرستان تحویل داده است.

وی ادامه داد: این اداره کل در راستای ساماندهی بافت‌های حاشیه‌ای استان اصفهان برای معابر محلات حاشیه‌نشین (زینبیه و دارک، ارزنان، حصه شمالی و جنوبی) در شهرستان اصفهان، (محلات قشقایی، خمینی‌آباد و طالقانی) در شهرستان شهرضا، (محلات جوی‌آباد، وازیچه و قرطمان) در شهرستان خمینی‌شهر، عملیات آسفالت‌ریزی به میزان تقریبی ۲۰۰۰۰ تن را اجرا کرده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان افزود: همچنین برای این محلات با همکاری شرکت توزیع برق شهرستان‌های اصفهان، شهرضا و خمینی‌شهر ۲۹۱۳ پایه چراغ و لامپ ال‌ای‌دی نصب شده است.

قاری‌قرآن گفت: برای احداث اورژانس اجتماعی پیگیری‌های ویژه‌ای جهت اخذ مجوز کمیسیون ماده ۵ شورای عالی معماری و شهرسازی به‌منظور تغییر کاربری زمین کشاورزی واقع در میدان جوان منطقه حصه و ابتدای جاده جلوان (عاشق اصفهانی) در شهرستان اصفهان به عمل آمد.

وی ادامه داد: جهت احداث مرکز آموزش در محله هدف یحیی‌آباد شهرستان آران و بیدگل، تفاهم نامه همکاری مشترک فی‌مابین اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان و اداره کل نوسازی و تجهیز مدارس استان مبادله شده و منجر به انعقاد قرارداد شده است. همچنین جهت احداث مرکز خدمات جامع سلامت سودان واقع در محله هدف زینبیه اصفهان نیز تفاهم نامه همکاری مشترک فی‌مابین این اداره کل با دانشگاه علوم پزشکی اصفهان مبادله شده است که این موارد در بودجه و اعتبارات سال ۱۳۹۹ پیش‌بینی شده و در حال پیگیری است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان در خصوص پروژه‌های مشارکتی این اداره کل با همکاری شهرداری‌ها جهت محلات هدف بافت‌های حاشیه‌ای و سکونتگاه‌های غیر رسمی شهرستان‌های استان اصفهان گفت: احداث سالن چندمنظوره (فرهنگسرا) در محله صالح آباد شهرستان نجف آباد، احداث پروژه مجموعه ورزشی بانوان در محله حصه اصفهان، احداث پروژه مجتمع فرهنگی، ورزشی و همچنین احداث پارک محلی در محله کارگر کاشان، احداث مرکز آموزشی و ورزشی در محله چاوشی شهرضا، آسفالت معابر و خیابان‌های محله کوشک (قلعه) سمیرم و تکمیل مرکز ورزشی (خانه کشتی) در محله جوی‌آباد خمینی‌شهر از جمله پروژه‌های مشارکتی در دست اقدام در سکونتگاه‌های غیر رسمی و بافت‌های حاشیه‌ای استان است که با همکاری شهرداری‌های مربوطه در حال پیگیری است.

قاری‌قرآن با بیان اینکه چشم‌اندازها، راهبردها و راهکارهای رفع مشکلات بافت‌های حاشیه‌ای و سکونتگاه‌های غیررسمی در دستور کار این اداره‌کل قرار گرفته اظهار کرد: در سند ملی راهبردی احیا، بهسازی، نوسازی و توانمندسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری و سند راهبردی استانی بازآفرینی شهری، به‌شکل مبسوط و مفصل این موضوع مطرح شده است. لذا در صورت اتخاذ تدابیر لازم جهت ابلاغ تخصیص صد درصدی اعتبارات پیش‌بینی شده، و وجود نقدینگی به میزان اعتبارات تأمین شده، به لطف خدا طرح‌ها و برنامه‌های ساماندهی و توانمندسازی بافت‌های حاشیه‌ای و سکونتگاه‌های غیر رسمی اجرایی و عملیاتی خواهد شد.

کد خبر 466563

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.