جهش جدید ویروس کرونا در آفریقا/ احتمال کاهش تاثیرگذاری واکسن

کارشناسان هشدار داده‌اند شاخه جهش یافته ویروس کرونا در آفریقای جنوبی سخت‌تر ردیابی می شود و احتمالا تاثیرگذاری واکسن‌ها بر آن کمتر است.

به گزارش ایمنا، کارشناسان بهداشتی انگلیس هشدار داده‌اند شاخه جهش یافته ویروس کرونا در آفریقای جنوبی در مقابل واکسن‌ها، مقاوم و ردیابی آن از طریق تست نیز سخت‌تر است. مت هنکاک وزیر بهداشت انگلیس در این باره اظهار نگرانی کرد و گفت: این جهش ویروس کرونا حتی از انگلیس نیز چالش برانگیز تر است. این شاخه ویروس جدید در ماه دسامبر در انگلیس رصد شد و اکنون بیم آن وجود دارد که بسیار سریع منتشر شود.

شاخه جهش یافته ویروس کرونا در آفریقای جنوبی دو جهش در منطقه کلیدی ژن دارد که پروتئین اسپایک را می‌سازند. این پروتئین ویروس را به سلول‌های بدن انسان متصل می‌کند. علاوه بر آن واکسن‌ها نیز پروتئین اسپایک می‌سازند تا بدن ساختار آن را بشناسد و بتواند با این پروتئین مقابله کند، اما هرگونه تغییری در ساختار پروتئین مذکور به معنی آن است که بدن انسان پس از واکسیناسیون نمی‌تواند ویروس یا عفونت‌های قبلی را شناسایی کند.

تغییرات از آن جهت نگران کننده است که احتمالاً ردیابی موارد جدید ابتلاء از طریق تست PCR را سخت‌تر می‌کند.

دکتر سیمون کلارک، استادیار میکروبیولوژی سلولی در دانشگاه ریدینگ در این باره می‌گوید: شاخه ویروس کرونای آفریقای جنوبی چند جهش اضافی از جمله تغییراتی در بعضی پروتئین‌های اسپایک دارد که نگران کننده است. در مقایسه با ویروس جهش یافته در انگلیس، این تغییرات، دگرگونی‌های بیشتری را در پروتئین اسپایک ایجاد می‌کند. در نتیجه احتمال کمتری دارد که واکنش ایمنی واکسن در بدن، نسبت به شاخه جدید ویروس کرونا کارآمد باشد.

هرچند این شاخه عفونی‌تر است، اما هم اکنون مشخص نیست شدت بیماری را افزایش می‌دهد یا خیر.

منبع: مهر
کد خبر 466562

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.