صادرات ۱۸۲۰ تن گیاهان دارویی در سال گذشته

مدیرکل دفتر امور مرتع سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: سال گذشته ۱۸۲۰ تن از این محصولات به ارزش ۱۵ میلیون یورو صادر شد.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، ترحم بهزاد اظهار کرد: این طرح توسعه‌ای در راستای حفاظت، احیا، اصلاح، توسعه، بهره برداری گیاهان دارویی و بهبود معیشت مرتع داران با روش‌های بیولوژیک و بیومکانیکی نزدیک به طبیعت در اراضی مرتعی استان‌ها اجرا خواهد شد.

مدیرکل دفتر امور مرتع سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور افزود: در طرح مذکور تاکید ما بر عملیات زراعی برای تولید گیاهان دارویی نیست بلکه قصد داریم در قالب طرح‌های تلفیقی مرتعداری و با ملاحظات اکولوژیک، تاج پوششی گیاهان مراتع را از ۱۰ تا ۲۰ درصد به حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد ارتقا یابد.

وی پیش بینی کرد: چنانچه در طرح توسعه ۵۰ هزار هکتاری اراضی مرتعی از هر هکتار ۲۰ کیلوگرم گیاهان دارویی تولید شود در مجموع یک هزار تن تولید از این محصولات خواهیم داشت.

بهزاد در مورد گونه‌های گیاهان دارویی گفت: تلاش می‌کنیم در اراضی مرتعی، گونه‌های اقتصادی مانند آنغوزه، باریجه و کرفس کوهی که دارای ارزش اقتصادی بیشتری هستند، استفاده شود.

وی در این طرح قرار است در سطح ۴۵ هزار هکتار عملیاتی همچون بذرکاری، کپه کاری و ذخیره نزولات آسمانی و پنج هزار هکتار تولید نهال و بوته کاری انجام گیرد و برای هر استان این سطوح تقسیم بندی و تعیین شده است.

مدیرکل دفتر امور مرتع سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور درباره صادرات گیاهان دارویی مرتعی ادامه داد: سال گذشته ۱۸۲۰ تن از این محصولات به ارزش ۱۵ میلیون یورو صادر شد.

بهزاد خاطر نشان کرد: سال ۹۸ نزدیک به ۴۵۰۰ تن گیاهان دارویی از مراتع کشور برداشت شد.

وی افزود: بیشترین توسعه گیاهان دارویی در اراضی مرتعی را در استان‌هایی مانند فارس و کرمان خواهیم داشت.

مدیرکل دفتر امور مرتع سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور درباره طرح‌های بهره برداری نیز اظهار کرد: ۸۷۴ طرح بهره برداری برای چهار میلیون هکتار اراضی مرتعی کشور داریم که از این تعداد ۵۷۰ فقره طرح بهره برداری برای دو میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار فعال است.

کد خبر 466038

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.