کرونای انگلیسی در ایران مشاهده نشده است/ ارسال لایحه اصلاحی بودجه در دستور کار دولت نیست

سخنگوی دولت در خصوص آخرین وضعیت کرونا در کشور با بیان این که خوشبختانه امروز هیچ شهر قرمزی نداریم، گفت: در حال حاضر ۱۰۸ شهر نارنجی و ۱۴۰ شهر در وضعیت زرد هستند. تاکنون ویروس جهش یافته انگلیسی در ایران مشاهده نشده ولی وزارت بهداشت با هماهنگی سایر دستگاه‌ها مراقبت لازم را برای پیشگیری را دنبال می‌کند.

به گزارش ایمنا، علی ربیعی در نشست خبری هفتگی خود که در راستای رعایت پروتکل‌های بهداشتی، به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، اعلام کرد: در هفته گذشته موضوعات اقتصادی اعم از چگونگی تولیدات کشاورزی و صنعتی مانند خودرو، کنترل قیمت‌ها و نیز مسائل معیشتی و سیاسی خارجی در جلسات مختلف مورد بحث قرار گرفت و تصمیمات لازم اتخاذ شد.

وی افزود: یکی از مهمترین مصوبات آئین نامه اجرایی قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران بود که در ۱۱ ماده به تصویب هیئت دولت رسید. با توجه به عنوان قانون که برای رفع تحریم‌ها است و نظر نمایندگان محترم نیز معطوف به رفع تحریم‌ها بوده است، دولت هم در اجرای این قانون، حساسیت‌های زمانی، منافع ملی ایران و چگونگی و اجرای اثربخش برای رفع تحریم را با نگاهی به آینده کشور را مدنظر قرار داد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه دولت با واگذاری ۴۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سهام به سه بانک موافقت کرد، افزود: ۱۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از آن برای یارانه کمک معیشتی ناشی از کرونا و ۲۹ هزار میلیارد تومان هم بابت پرداخت دیون به بانک‌ها می‌باشد.

رسیدن ظرفیت پتروشیمی در پایان امسال به بیش از ۹۰ میلیون تن در سال

ربیعی با یادآوری اینکه دیروز روز صنعت پتروشیمی بود، تصریح کرد: صنعت پتروشیمی نمادی است از خلاقیت نیروهای تلاش گرا داخلی، دوراندیشی و تدبیر در دولت و تلاش‌های دولتمردان برای رفع اثر تحریم، رشد و توسعه کشور در سخت‌ترین شرایط، در این دوران گسترش صنعت پتروشیمی یکی از دستاوردهای مقابله با خام فروشی نفت است و امروز بخشی از منابع ارزی کشور هم متکی بر صادرات پتروشیمی و صنایع پایین دستی نفت است.

وی ادامه داد: دولت یازدهم با هدف تداوم روند توسعه صنعت پتروشیمی همچون نخستین جهش صنعت پتروشیمی که در طول سال‌های ۷۵ تا ۸۵ صورت گرفت، توسعه این صنعت ارزش‌آفرین را در قالب جهش دوم صنعت پتروشیمی با اولویت تکمیل طرح‌های نیمه‌کاره در دستور کار قرار داد. با تحقق جهش دوم صنعت پتروشیمی تا پایان سال ۱۴۰۰، تعداد مجتمع‌های پتروشیمی به ۸۳ مجتمع و ظرفیت تولید صنعت به سالانه ۱۰۰ میلیون تن، دقیقاً طبق اهداف برنامه ششم توسعه می‌رسد و درآمد این صنعت نیز تا پایان ۱۴۰۰ به ۲۵ میلیارد دلار خواهد رسید.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: در سال ۹۲، ۴۶ مجتمع پتروشیمی با ظرفیت تولید سالانه ۵۶ میلیون تن فعال بود که هم اکنون تعداد مجتمع‌ها به ۶۴ مجتمع با ظرفیت تولید سالانه ۷۷ میلیون تن رسیده است. بهره برداری از ۱۷ طرح پتروشیمی برای سال ۹۹ به عنوان سال طلایی صنعت پتروشیمی برنامه‌ریزی شده است به طوری که ظرفیت صنعت پتروشیمی در پایان امسال به بیش از ۹۰ میلیون تن در سال خواهد رسید.

ربیعی اضافه کرد: تاکنون ۹ طرح به بهره برداری رسیده است برنامه‌ریزی برای تداوم توسعه صنعت پتروشیمی در سال‌های آتی نیز انجام شده است به طوری که با تحقق جهش سوم صنعت پتروشیمی تا پایان سال ۱۴۰۴ ظرفیت صنعت پتروشیمی کشور به بیش از ۱۳۳ میلیون تن با درآمد ۳۷ میلیارد دلاری خواهد رسید.

از سند توسعه قضائی استقبال می‌کنیم

سخنگوی دولت در ادامه با بیان اینکه سند تحول قضائی اوایل این هفته توسط رئیس قوه قضائیه ابلاغ شد، گفت: این سند حاوی نکات مهمی است از جمله این سند مواجه فعال ایجابی در حکمرانی قضائی را مورد تاکید قرار داده است. - سند تحول قضائی به آزادی‌های مشروع توجه نموده و شفافیت و همچنین پاسخگویی را در محور کار قرار داده است. این سند همچنین رویکردی پیشرو در مساله حقوق شهروندی و همچنین جلب مشارکت نهادهای مردمی برای صیانت از حقوق عامه، پیشگیری از فساد، میانجی گیری و حمایت از بزه دیدگان و باز اجتماعی شدن را مورد توجه قرار داده است.

ربیعی تاکید کرد: از این سند استقبال می‌کنیم و با نموده و تمام مساعی خود را برای اجرایی نمودن آن به کار خواهیم بست. این سند در کنار سند حقوق شهروندی، می‌تواند رعایت حقوق عامه را به ارمغان بیاورد و تلاش دو قوه اجرای آن را متضمن خواهد بود.

دنیا بدون قاتل سردار سلیمانی جای امن‌تری است

وی در ادامه با یادآوری اینکه شنبه آینده اولین سالگرد ترور غیرانسانی و وحشیانه و شهادت قهرمانانه سردار سلیمانی است، گفت: درد فقدان این مرد آسمانی هنوز مانند لحظه نخست شنیدن این خبر هولناک، آزار دهنده و طاقت‌فرساست. قاتلان سلیمانی، نه تنها قهرمان ملت ما را از ما نگرفتند بلکه او را به قهرمان ابدی ایران و همه ملت‌های آزاده جهان تبدیل کردند. سلیمانی امروز نماد تزلزل ناپذیری در ایمان، حریت در اعتقاد، شجاعت در میدان، اعتدال و انصاف در سیاست و ثبات قدم در مبارزه با تروریسم و افراط گرایی است و نامش تا همیشه در این عرصه‌ها خواهد درخشید.

سخنگوی دولت اضافه کرد: قاتلان سردار سلیمانی به بهانه ضربه زدن به سیاست ایران در دفاع از صلح عادلانه در سراسر منطقه دست به این جنایت زدند اما با گذشت همین یکسال کوتاه هم باید فهمیده باشند که نه تنها محروم کردن ملت‌های مظلوم منطقه از شهامت و درایت سلیمانی در نبرد با داعش و دیگر اشکال تروریسم، تأثیری بر اراده ملت‌های ما در این مسیر طولانی نداشته بلکه ثابت کرد که با وجود چنین اشرار بی رحم و سنگدلی، تداوم راه مقاومت و ایستادگی در برابر زورگویی و اشغالگری اجتناب ناپذیر است.

ربیعی همچنین تصریح کرد: البته ما از اینکه قاتل سلیمانی بزودی از صحنه سیاست آمریکا کنار خواهد رفت خوشحالیم و اطمینان داریم که دنیا بدون قاتل سلیمانی، جای امن تری برای همه ملت‌های جهان است. یک‌بار دیگر شهادت این سردار بزرگ را به همه خانواده آن عزیز بزرگوار، مقام معظم رهبری و مردم ایران تسلیت عرض می‌کنم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در ایام سوگواری حضرت فاطمه زهرا (س) قرار داریم، تصریح کرد: مقام والای دختر پیامبر اعظم غیرقابل توصیف است. فاطمه زهرا (س) یک همسر، همراهی فداکار، مادری مربی و کنش‌گری اثرگذار در عرصه سیاسی و اجتماعی دوران خویش بود و با بصیرتی مثال‌زدنی تأثیرگذاری ماندگاری در زمانه خویش تا به امروز گذاشته است. ما باید معنا و مفهوم زندگی حضرت زهرا (س) را بفهمیم و بدانیم زندگی آن بزرگوار مایه سعادت و حیات طیبه است و امیدوارم جامعه امروز ایران بیش از هر زمانی به شیوه و زندگی آن بزرگوار تاسی بجوید.

سیاست‌های آمریکا علیه ایران با تعالیم مسیح ناهمخوان است

سخنگوی دولت همچنین سال جدید میلادی را به همه مسیحیان جهان و بخصوص به هموطنان آشوری و ارمنی تبریک گفت و اظهار کرد: سال جدید میلادی فرصتی است برای تأمل درباره پیام محبت، صلح، مدارا و ارزش‌های انسانی که عیسی مسیح پیام‌آور الهی آن بوده. ارزش‌های جهان‌شمول بشری حضرت مسیح، معیار روشنی به دست می‌دهد تا به کمک این تناقض عمیق اقدامات جنگ افروزان آمریکایی در جنگ اقتصادی آمریکا بر علیه معیشت سلامت و اقتصاد و ایرانیان را در معرض داوری افکار عمومی جهانی و بخصوص افکار عمومی جهان غرب قرار بگیرد.

ربیعی یادآور شد: تحریم‌های ضد ایرانی بخصوص در مرحله کنونی که از مرحله تحریم‌های چهل ساله اخیر عبور کرده و به یک جنگ تمام عیار اقتصادی ارتقا یافته با روح صلح مدار تعالیم معنوی و اخلاقی مسیح ناهمخوان است.

وی در ادامه به وضعیت کرونا در کشور پرداخت و با بیان اینکه در مورد بحث کرونا خوشبختانه امروز هیچ شهر قرمزی نداریم، افزود: با این وجود در حال حاضر ۱۰۸ شهر نارنجی و ۱۴۰ شهر در وضعیت زرد داریم. تاکنون ویروس جهش یافته انگلیسی در ایران مشاهده نشده ولی وزارت بهداشت و درمان با هماهنگی سایر دستگاه‌ها به ویژه وزارت راه و شهرسازی مراقبت لازم را برای پیشگیری را دنبال می‌کند.

سخنگوی دولت تصریح کرد: ابتلاها به یک چهارم و در تعداد مرگ و میر در هر هفته به یک سوم کاهش یافته است. و ۷۵۰۰ مورد مرگ و میر کم شده است. البته این وضعیت کاملاً شکننده است. ما کماکان نیازمند رعایت پروتکل‌ها بهداشتی هستیم. مقداری تعلل و کوتاه آمدن‌ها ما را دوباره به وضعیت نگران کننده‌ای پیش خواهد برد. نباید بعد از فروکش کردن موج بیماری دچار عادی انگاری و خوشبینی و در نهایت غفلت از ویروس بشویم.

تجمعات عامل شیوع کرونا است

ربیعی خاطرنشان کرد: این ویروس در کل دنیا در حال تغییر است و البته می‌تواند بدتر یا بهتر شود. هنوز هم تجمعات عامل اصلی ابتلاء به ویروس کرونا است و هر تجمعی امکان بالقوه انتشار ویروس را دارد. در فصل سرما قرار داریم و مراقبت‌ها و رعایت پروتکل‌ها و عدم تجمعات ما را سمت قطع زنجیره انتشار ویروس کمک می‌کند. مصوبات ستاد کرونا علمی و بر اساس نظرات کارشناسان و تجربیات سایر کشورهاست و هرگاه مردم این مصوبات را به طور جدی اجرا کرده اند توفیقات بسیار خوبی داشته‌ایم.

وی ادامه داد: دستورالعمل‌های وضع شده پویا بوده و تا پایان کرونا این قواعد حکمفرما هستند و این مردم هستند که می‌توانند با رعایت درست پروتکل‌های بهداشتی شهرهای خود را به سمت زرد شدن پیش ببرند تا بر اساس دستورالعمل‌ها گشایش‌های بیشتری برای آنها اتفاق بیفتد.

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره اختلال در سیستم جی‌پی‌اس کشور و همچنین مرگ جمعی از کوهنوردان در ارتفاعات شمال تهران در زمان بروز این اختلالات اظهار کرد: اولاً به همه خانواده‌هایی که عزیزان خود را در این حادثه از دست دادند تسلیت می‌گویم و همچنین در مورد درگذشت دکتر فاطمی عزیز در این حادثه نیز به طور ویژه به خبرگزاری ایسنا تسلیت می‌گویم. دکتر فاطمی پیش از اینکه به عنوان یک پزشک شناخته شود یکی از فعالان رسانه‌ای شریف در ایران بود و تلاش‌های او و مدیران ابتدایی ایسنا که منجر به شکل‌گیری این خبرگزاری و پایدار ماندن آن شد را هیچگاه از یاد نمی‌بریم.

ربیعی ادامه داد: موضوع اختلال جی‌پی‌اس در هیئت دولت بحث شد. همیشه کوه در زمانی که برف می‌نشیند، پرجاذبه می‌شود و امسال نیز به علت شیوع کرونا و تعطیل مراکز تفریحی، مردم به شکل بی‌سابقه‌ای به کوه رفتند. البته از اواسط هفته گذشته از سوی هواشناسی و فدراسیون کوهنوردی هشدارها در مورد احتمال ریزش بهمن اعلام شده بود.

ارتباطی بین اختلال جی‌پی‌اس پی اس و حادثه رخ داده برای کوهنوردان وجود ندارد

وی تصریح کرد: همچنین شخصاً با رئیس فدراسیون کوهنوردی درباره احتمال تأثیر اختلال در عملکرد سیستم جی‌پی‌اس و ارتباط آن با راه‌گم‌کردن کوهنوردان صحبت کردم که تأکید شد هیچ چیزی در این زمینه اثبات نشده است. من حتی این موضوع را از وزیر ارتباطات نیز پیگیری کردم که آنجا هم تاکید شد این میان این دو موضوع ارتباطی وجود نداشته است. اما به‌هرحال اصل موضوع اختلال جی‌پی‌اس صحت دارد.

سخنگوی دولت با رد شایعات مطرح‌شده درباره عمدی‌بودن این اختلال اظهار کرد: اصلاً اینکه گفته شود این موارد عمدی بوده است یک جرم بزرگ است و چنین شایعاتی صحت ندارد. من امیدوارم هرکس که می‌خواهد درباره این موارد حرف بزند سعی کند با سند و مدرک صحبت کند.

ربیعی همچنین تاکید کرد: درباره موضوع اختلال جی‌پی‌اس البته رئیس جمهوری از مدت‌ها قبل دستور داده بود که در شورای‌عالی امنیت ملی به ابعاد مختلف آن پرداخته شود.

دستور رئیس جمهور برای پی‌گیری حادثه رخ داده برای کوهنوردان

وی در تشریح علت رخ دادن حادثه ریزش بهمن اظهار کرد: ساعت ۱۱ صبح روز جمعه بادی با سرعت ۶۰ کیلومتر بر ساعت و در دمای منفی ۳۰ درجه آمده که هم دما را به منفی ۷۰ رسانده و هم باعث شده باد شدید برخی افراد را جابجا کند. اولین تماسهای مردمی به هلال احمر ساعت ۱۳ واصل شده است. بنابراین شرایط بد جوی عامل این حادثه بوده است.

سخنگوی دولت همچنین تاکید کرد: رئیس جمهور در خصوص این حادثه، دستور پیگیری دادند و مقرر شد ستاد پیشگیری توسط فدراسیون کوهنوردی و زیر نظر ستاد بحران استان تهران فعال شود.

ربیعی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه رسانه‌های روسی روز چهارم دیماه گزارش داده‌اند که حدود یک میلیون دلار پول نقد پرداختی از ایران که به صورت بسته‌بندی در دو کیف به روسیه ارسال شده بود، به سرقت رفته است و اینکه آیا این خبر صحت دارد و اینکه آیا پیش از این هم چنین مواردی اتفاق افتاده و تأثیر عدم پیوستن به FATF با ادامه یافتن این روند است، گفت: خبر مذکور مربوط می‌شود به تشکیل پرونده جنایی به اختلاس یکی از کارمندان وزارت امور خارجه روسیه، که مراحل دادرسی آن در دادگاه‌های روسیه از سال گذشته در جریان است. این امر موضوعی در چارچوب قوانین روسیه است و ارتباطی با ایران و روابط دو کشور ندارد. این پول مربوط به ایران هم نبوده است؛ لذا موارد مربوط به پرونده با ایران مرتبط نیست، تنها ارتباط آن با ایران، این است که این وجوه مورد اشاره از محل درآمدهای کنسولی سفارت روسیه در تهران بوده است. لذا نه اموال متعلق به ایران است و نه متهم ایرانی است.

وی تصریح کرد: اما درباره بحث FATF باید مجدداً تاکید کنم که FATF مستقیم و غیرمستقیم بر تمام مبادلات مالی و تجاری ما تأثیر دارد. در پی حرفِ مشخص من درباره واکسن کرونا که هفته قبل گفتم تحریم وFATF بر مبادلات تجاری ما اثر دارند. برخی مخالفین همیشگی دولت، هجمه‌ای عجیب به راه انداختند. این در حالی بود که من به طور روشن و به شکل ترکیبی از تأثیر تحریم و FATF به طور توأمان، صحبت کردم اما عده‌ای سعی در تجرید این موضوع داشته و دارند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه مایل نیستم اسامی افراد را در جلسه سخنگویی اعلام کنم، ادامه داد: خود برایان هوک که رئیس گروه اقدام علیه ایران در وزارت خارجه آمریکا بود، صراحتاً تاکید کرد که حضور ایران در لیست سیاه FATF چطور توانسته به اثرگذاری هرچه بیشتر تحریم‌های ظالمانه آمریکا کمک کند. به طور مشخص هوک در ابتدا به دروغ مدعی می‌شود که آمریکا منعی برای دسترسی شهروندان ایران به دارو ایجاد نکرده است. اما او در پاسخ به این که چرا برخلاف ادعای آمریکا، تراکنش مالی مربوط به دارو و سایر اقلام بشری با مشکل مواجه شده است پاسخ می‌دهد، این مشکل مربوط به آمریکا نیست بلکه به مشکل ایران و بانک‌های جهان بر می‌گردد. اینها که دائماً دروغ می‌گویند و نمی‌خواهم به آنها استناد کنم اما به طور واضح از FATF بهانه‌ای برای اهداف غیرانسانی خود می‌سازند. یعنی از هر دو ابزار تحریم و FATF توأمان سوءاستفاده می‌کنند.

ربیعی تاکید کرد: لذا من به طور مشخص به بهانه‌ها و سو بهره‌جویی آمریکا اشاره کردم که هم متوسل به حربه تحریم می‌شود و هم در مواردی که حربه تحریم کارایی ندارد به یک حربه مکمل به نام FATF متوسل می‌شود.من مشخصاً لفظ «بهانه»را به کار برده و گفته بودم در لیست سیاه بودن آثار خود را در مراودات مالی نشان داده است و این مساله بهانه‌ای برای تحمیل فشار به کشورمان شده است.

وی با بیان اینکه مرجع «بهانه» مشخص است که کیست، گفت: اگر منتقدین محترم سخن من، کمترین تردیدی در توسل آمریکا به هر دو بهانه تحریم و FATF دارند می‌توانند به بیانات مأمورین و بازیگران امریکایی تحریم‌ها، مراجعه کنند و ببینند که امریکایی‌ها چگونه آنجا وقتی که در توجیه تحریم‌ها کم می‌آورند به حربه FATF متوسل می‌شوند.

سخنگوی دولت تصریح کرد: در نهایت آنچه هفته گذشته گفتم نظر دولت بود، البته اعضای محترم مجمع هم دلسوزانه تصمیم می‌گیرند و ان‌شاءالله آنچه مصلحت نظام و منافع ملی هست تصمیم گرفته شود.

تصمیمات دولت برای جلوگیری از شکل‌گیری بازار سیاه واکسن کرونا

ربیعی در پاسخ به سوالی در خصوص واکسن کرونا و اینکه چه تدبیری برای جلوگیری از شکل‌گیری بازار سیاه این واکسن اندیشیده‌شده است، گفت: به طور قطع مسئولیت اولویت‌بندی، توزیع و واکسیناسیون برعهده وزارت بهداشت است و ترتیبی اتخاذ خواهد شد که این اقدام صرفاً توسط مراکز تحت کنترل و مدیریت وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی صورت گیرد. در دولت و جلسه رؤسای کمیته‌ها هم در این خصوص بحث و مقرر شد به نحوی اقدام شود که یک دوز واکسن هم شناسنامه‌دار باشد.

وی افزود: قطعاً قرارگاه با ارکان استانداری‌ها، فرمانداری‌ها و دهیاری‌ها در این زمینه همراهی و کمک به وزارت بهداشت خواهند داشت. دولت خود را درگیر و گرفتار قطب‌سازی‌های کاذب خرید و تولید نخواهد کرد. سلامت شهروندان اولویت شماره یک دولت است و قابل‌دوگانه‌انگاری برای تأمین واکسن نیست و ما از اولین فرصتی که برای دستیابی به واکسن به وجود آید استفاده خواهیم کرد.

سخنگوی دولت یادآور شد: مگر در زمان جنگ ایستادیم اول خودمان تسلیحات و تجهیزات جنگی را درست کنیم و بعد به جنگ بپردازیم؟ ما در طول جنگ در تولید سلاح‌ها به خودکفایی رسیدیم. اما دوراندیشی و تدبیر حکم می‌کند که در کنار اقدام به خرید فوری، تولید داخل را با اولویت و سرمایه گذاری لازمه پیش ببریم. خوشحالم که اعلام کنم که ما در هر دو عرصه گام‌های مؤثر و موفقی را برداشته‌ایم.

ربیعی گفت: حیات و سلامت شهروندان جای تحلیل، تفسیر و داستان سرایی نیست. ما معتقدیم واکسن کرونا آزمونی بزرگ برای همه دولت‌ها است. آزمون کارآمدی دولت‌ها هست.

وی با بیان اینکه از کانال‌های متعددی خرید را دنبال می‌کنیم، تأکید کرد: در حال حاضر یکی از خریدهای ما از کواکس سازمان بهداشت جهانی است که همانگونه که اعلام شد در گام اول ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن خریداری شده است. حدود ۵.۵ میلیون دوز را هم در قالب قرارداد مشترک تولید با یکی از کمپانی‌های صاحب نام دنبال می‌کنیم و خرید حدود ۲۰ میلیون دوز دیگر هم از کمپانی دیگری در حال پیگیری است. تولید واکسن داخلی هم در موسساتی مثل مؤسسه رازی و شرکت‌های دانش بنیان که بعضی‌ها به مرحله آزمایش انسانی رسیده اند در حال پیگیری است و حتی بحث تولید مشترک هم در برخی کشورها در جریان است و وزیر بهداشت زمان بندی توزیع واکسن را اعلام خواهد کرد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه واردات واکسن حتی با بخش خصوصی هم با مجوز سازمان غذا و دارو صورت خواهد گرفت، اظهار کرد: حتی نظام توزیع آن نیز توسط وزارت بهداشت خواهد بود و با تمهیداتی که اندیشیده شده و در ستاد ملی کرونا نیز مطرح شد شفافیت و عدالت در اولویت بندی تزریق واکسن از اصول کاری دولت خواهد بود که توسط وزارت بهداشت اعمال خواهد شد. این شفافیت به نحوی خواهد بود که در معرض نظارت همگان قرار گیرد و بر اساس اولویت بندی وزارت بهداشت افراد دریافت کننده با کد ملی، واکسن را دریافت خواهند کرد.

ربیعی ادامه داد: در گام اول به میزان ورود واکسن با اولویت سنی سالمندان، بیماران در معرض آسیب و کادر پزشکی که در خط مقدم قرار دارند، توزیع انجام خواهد شد.

وی افزود: با تاکید معاون اول نیز بر اساس مباحث صورت گرفته بر این امر که هیچ مقام دولتی و خانوادهایشان خارج از اولویت اعلام شده توسط وزارت بهداشت، اجازه استفاده از واکسن را نخواهد داشت، این امر قطعاً انجام خواهد شد.

سخنگوی دولت تصریح کرد: کرونا و واکسن کرونا یک مسئله ملی است که با روح، روان و جان همه جامعه در ارتباط است و خدشه به آن به اعتماد ملی ما لطمه خواهد زد. دولت همه اهتمام خود را با عدالت و شفافیت به کار خواهد بست و از همگان می‌خواهیم از قطب‌سازی‌های داخل و خارج و مسائلی که به حل مساله کمک نمی‌کند، خودداری کنند.

تکذیب ابلاغ لغو محدودیت‌های ارتفاعی محله جماران

ربیعی در پاسخ به این سوال که اعضای شورای شهر تهران مدعی شده اند که برای ابلاغ مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری، مبنی بر لغو محدودیت ارتفاعی محله جماران به صورت محرمانه از وزرای مربوطه امضا گرفته شده و ابلاغ آن هم محرمانه بوده است، و صحت این موضوع، گفت: با وزیر راه و شهرسازی صحبت کردم و محکم این موضوع را تکذیب کردند. اساساً شورای عالی شهرسازی و معماری ایران دارای ضوابط و شیوه‌های تعریف شده‌ای می‌باشد و به طور ثابت نسبت به تهیه، بررسی و تصویب طرح‌های عمران و توسعه شهری اقدام می‌کند.

وی تاکید کرد: به‌عنوان کسی که در مسائل اجتماعی و در جامعه حضور دارم، همه را توصیه می‌کنم که مردم به اندازه‌ی کافی ذهنیتِ خسته ناشی از ترحیم و کرونا دارند؛ با این اظهارات مردم را با درگیری فکری بیشتر مواجه نکنید، حرف‌های بهتری هم هست که بتوان بیان کرد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه اگر ما فروش ۲.۳ میلیون بشکه نفت را برای سال آینده پیش‌بینی کردیم؛ ما حدود پنج ماه هستیم و اگر تحریم‌ها را بشکنیم، برای دولت بعدی و برای منتظرالدوله‌هایی که دل‌شان می‌خواهد بیایند هم هست، تصریح کرد: این‌کارها برای هرکسی که ملت به او رأی بدهد، انجام می‌شود.

ربیعی یادآور شد: از نظر فنی هم می‌گویم که ما در فروش نفت می‌خواهیم تحریم را عقب برانیم و این نه‌تنها زمین سوخته نیست، بلکه زمینه کار بیشتر را برای دولت بعد فعال می‌کند. اقدامات دولت در عرصه کشاورزی مد نظر قرار گرفته شود، طرح‌های آبیاری که در این دولت انجام شده، دولت بعدی را در خودکفایی کمک خواهد کرد. مسئله تولید و خروج از رکود بعد از تحریمِ سنگین هم‌چنین از جمله اقداماتی است که زمینه‌ساز فعالیت‌های دولت بعدی خواهد بود.

ارسال لایحه اصلاحی بودجه در دستور کار دولت نیست

وی در پاسخ به پرسشی درباره آخرین تصمیمات مجلس و دولت برای لایحه بودجه، گفت: در واقع اصلاحات مورد بحث در جلسات مشترک دولت و مجلس، عمدتاً حول دستورات رهبری مبتنی بر واریز سهم ۳۸ درصدی صندوق توسعه ملی به ازای فروش بیش از یک میلیون بشکه نفت در روز، (‌معادل ۴۰ هزار میلیارد تومان) و عدم برداشت از صندوق توسعه ملی برای مصارف تبصره ۴ (که تقریباً معادل ۵۲ هزار میلیارد تومان) و همچنین بازپرداخت کامل اقساط صندوق توسعه ملی که در سال ۱۴۰۰ سررسید می‌شود (۵۰۰ میلیون یورو، معادل ۳۰۰ میلیارد تومان) مورد بررسی قرار گرفت. در نتیجه، ۹۳ میلیارد تومان ناترازی در بودجه خواهیم داشت.

سخنگوی دولت افزود: امروز صبح در ستاد اقتصادی دولت برای اصلاح بودجه بر اساس نامه رهبری در نحوه و مقررات برداشت از صندوق توسعه ملی برای ۹۳ هزار میلیارد تومان ناترازی، مقرر شد ۵۳ هزار میلیارد تومان به فروش اوراق اضافه و ۴۰ هزار میلیارد تومان هم در بودجه صرفه‌جویی شود و رئیس‌جمهوری طی نامه‌ای این موضوع را به مجلس اعلام خواهد کرد. بنابراین سقف بودجه حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان افزایش خواهد یافت.

ربیعی ادامه داد: در تعامل با کمیسیون تلفیق هم، تشخیص دولت آن بود که تغییرات در حدی که به شاکله بودجه لطمه نزند، قابل اِعمال است و رئیس جمهوری نیز به سازمان برنامه و بودجه این اختیار را داده است که با شرط حفظ شاکله و کلیت بودجه، بتواند در این خصوص تصمیم بگیرد. پس موضوع ارسال لایحه اصلاحی بودجه در دستور کار دولت نیست.

نظامی شدن خلیج فارس به نفع منطقه و جهان نیست

وی در پاسخ به سوالی درباره احتمال تأسیس پایگاه نظامی مشترک روسیه و چین با ایران در خلیج فارس یا دریای عمان، گفت: مناسبات دوستانه ما با دو کشور روسیه و چین در اوج خود به پیش می‌رود هرچند که ما محدودیتی برای تعمیق این روابط در تمام جنبه‌های سیاسی و اقتصادی نداریم اما همانطور که بارها و از جمله در ارائه طرح صلح هرمز اعلام کرده‌ایم، امنیت در منطقه خلیج فارس باید توسط کشورهای ساحلی این منطقه تأمین شود. این تنها راهی است که می‌توان به امنیت عادلانه برای همه کشورها و تضمین صلح و ثبات بلندمدت رسید. ما نظامی‌شدن منطقه خلیج فارس را به سود هیچ کشوری در منطقه و جهان نمی‌دانیم و امیدواریم که سرانجام آمریکا هم با کنار گذاشتن سیاست مداخله و تفرقه‌افکنی میان کشورهای منطقه، دست از ماجراجویی فرامرزی خود بردارد.

سخنگوی دولت یادآور شد: ایران و روسیه در حوزه‌های مختلفی از جمله دفاعی همکاری‌های خوبی دارند. این همکاری‌ها علاوه بر سطح دوجانبه در سطوح منطقه‌ای نیز در جریان است. مواضع همسوی دو کشور در خصوص مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی زمینه مشترکی را برای همکاری‌های منطقه‌ای از جمله در سوریه فراهم کرده است.

منبع: ایسنا

کد خبر 465015

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.