کمیسیون مشترک ایران و جمهوری آذربایجان در دی ماه برگزار می‌شود

رئیس دفتر رئیس جمهور از تشکیل کمیسیون مشترک اقتصادی بین ایران و جمهوری آذربایجان در اواسط دی ماه خبر داد و گفت: احداث نیروگاه جدید در نخجوان، پل ترابری در آستاراچای و مشارکت شرکت‌های ایرانی در بازسازی مناطق آزاد شده از مهم‌ترین توافقات در جریان سفر هیات ‌آذری به تهران بود.

به گزارش ایمنا، محمود واعظی به سفر شاهین مصطفی یف، معاون نخست وزیری جمهوری آذربایجان به ایران و دیدارهای وی با مقامات کشورمان اشاره کرد و اظهار کرد: معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان به همراه تعدادی از مقامات عالی رتبه از جمله وزیر انرژی و معاون وزیر اقتصاد و تعداد از معاونان وزارتخانه‌های مختلف به تهران آمدند و نشست‌های بسیار خوبی با آنان برگزار شد.

وی افزود: شرایط جدیدی پس از منازعه بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان در منطقه ایجاد شده که بهره‌مندی از این شرایط مستلزم گفت‌وگو درباره مسائل مختلف است.

رئیس دفتر رئیس جمهور ادامه داد: در دیدار با مقامات جمهوری آذربایجان هم درباره پروژه‌های مرتبط با نیروگاه سد خداآفرین و هم درباره راه‌آهن رشت- آستارا گفت‌وگو شد.

واعظی تصریح کرد: بر اساس این گفت‌وگوها قرار است نیروگاه جدیدی در نخجوان احداث شود؛ همچنین درباره ترمینال آستارا، احداث پل اتومبیل رو در آستاراچای و منطقه صنعتی در این منطقه تبادل نظر شد.

وی با بیان اینکه امروز زمان تعمیق دوستی‌ها بین کشورهای منطقه است، ادامه داد: طبق گفت وگوهای انجام شده مقرر شد همکاری‌های صنعتی در زمینه صنعت تراکتورسازی، داروسازی و تولید اتوبوس با جمهوری آذربایجان داشته باشیم و این کارخانه‌ها را در جمهوری آذربایجان احداث کنیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به موافقتنامه تجاری ترجیحی و موضوعات مهم توافق شده در این موافقتنامه تصریح کرد: طبق توافقات انجام شده، مقرر شد تا سه هفته دیگر کمیسیون مشترک اقتصادی در تهران تشکیل شود که وزیر امور اقتصادی و دارایی مسؤولیت آن را بر عهده دارد و دستگاه‌های مختلف هم در این زمینه‌ها همکاری می‌کنند.

واعظی ادامه داد: نکته مهم دیگری که در این نشست روی آن بحث شد، بازسازی مناطق آزاد شده است که با این کار بسیاری از شرکت‌های ما در آنجا می‌تواند فعال شود. درباره کلیات این موضوع بحث و مقرر شد در زمان کمیسیون مشترک با شرکت‌های مختلف گفت‌وگو کنیم و طرف آذری هم اطلاعات بیشتری برای ما ارسال کنند.

وی خاطرنشان کرد: با فضای جدید به وجود آمده، قطعاً روابط ایران و جمهوری آذربایجان گسترش می‌یابد.

رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به پرسشی درباره خط راه آهن جلفا گفت: در گذشته از طریق ریل خط آهن جلفا به راه‌آهن شوروی سابق، روسیه و اروپا وصل می‌شدیم که در حال حاضر این ارتباط برقرار نیست. در این نشست راجع به این موضوع هم بحث شد و در صورت حاکم شدن آرامش بیشتر بین دو جمهوری آذربایجان و ارمنستان، این خط هم فعال می‌شود.

منبع: ایرنا
کد خبر 463872

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.