کم توجهی لایحه بودجه ۱۴۰۰ به مسائل «اعتیاد» و «حاشیه نشینی»

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با بیان اینکه موضوعات اعتیاد و حاشیه‌نشینی جز پنج اولویت آسیب‌های اجتماعی کشور به شمار می‌روند، گفت: انتظار می‌رفت که در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، برخی از بخش‌هایی که دغدغه حاکمیت و مردم است مورد توجه بیشتری قرار می‌گرفت.

به گزارش ایمنا، سیدحسن موسوی چلک، ضمن بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ و سهم حوزه‌های اجتماعی در این لایحه بیان کرد: انتظار می‌رفت که در لایحه بودجه سال آینده، برخی از بخش‌هایی که دغدغه حاکمیت و مردم است مورد توجه بیشتری قرار می‌گرفت؛ امروز کمتر کسی است که نگران آسیب‌های اجتماعی مانند اعتیاد و شرایط نامناسب مردم در محلات ناکارآمد شهری و حاشیه‌نشینی نباشد.

وی با اشاره به وضعیت اعتیاد در کشور تصریح کرد: بر اساس آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر در حال حاضر چهار میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در کشور با اعتیاد درگیر هستند که ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از آنها معتاد دائمی هستند و تأثیری که مواد مخدر روی کودک‌آزاری‌ها، همسر آزاری، سرقت‌ها، طلاق و سایر جرایم بر جای می‌گذارد غیرقابل کتمان است. از سوی دیگر بخش قابل توجهی از زندانیان با موضوع مواد مخدر در ارتباط هستند. این در حالیست که در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ بودجه حوزه‌های مرتبط با اعتیاد بیش از ۱۱ درصد رشد منفی داشته است.

به گفته وی، بودجه اعتیاد در سال ۹۹، ۵,۱۹۲,۶۳۱ میلیون ریال بود که در لایحه سال ۱۴۰۰ این رقم به ۴,۵۹۷,۷۷۵ میلیون ریال رسید.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با اشاره به وضعیت حاشیه‌نشینی در کشور نیز بیان کرد: یک چهارم جمعیت کشور در محلات ناکارآمد شهری سکونت دارند، اما با این وجود بودجه حاشیه‌نشینی در حوزه بخش‌های مربوط به آسیب‌های اجتماعی حدود ۱۳ درصد کاهش یافته است. این موضوع نشان‌دهنده آن است که این مناطق که از حداقل‌های خدمات عمومی برخوردار نیستند، می‌توانند بستر مناسب‌تری برای گسترش آسیب‌های اجتماعی و جرایم باشند.

موسوی چلک همچنین گفت: بودجه‌ای که در سال ۹۹ برای موضوع حاشیه نشینی در نظر گرفته شد، ۴,۰۴۲,۳۳۹ میلیون ریال بود که این رقم در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ به ۳,۵۲۰,۰۰۰ میلیون ریال رسید و با حدود ۱۳ درصد کاهش همراه بوده است.

وی به ایسنا گفت: موضوعات اعتیاد و حاشیه‌نشینی جز پنج اولویت آسیب‌های اجتماعی کشور به شمار می‌روند، ایران کشوری است که در کنار دو کشور بزرگ تولیدکننده مواد مخدر یعنی افغانستان و پاکستان قرار دارد. انتظار این بود که برای بودجه سال ۱۴۰۰ هم به موضوع مواد مخدر و هم به موضوع حاشیه‌نشینی با رویکرد اجتماعی توجه بیشتری می‌شد؛ از سوی دیگر امروز موضوع معتادین کارتن‌خواب مشهودتر شده است.

کد خبر 462875

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.