جهانگیری: مدیریت دانش در دستگاه‌های اجرایی ثبت و مستندسازی شود

معاون اول رییس جمهوری گفت: مدیریت دانش و تجار مدیریتی در دستگاه‌های اجرایی ثبت و مستندسازی شود.

به گزارش ایمنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول ریاست جمهوری، اسحاق جهانگیری روز دوشنبه در جلسه شورای عالی اداری با اشاره به اهمیت ثبت و مستندسازی دانش و تجارب مدیریتی در دستگاه‌های اجرایی، گفت: بسیاری از موضوعات و چالش‌های پیش روی مدیران کشور در سال‌های گذشته یکسان بوده و باید به منظور افزایش توان مدیریتی در مواجهه با مسائل تکراری مانند مقابله با حوادث غیرمترقبه، تورم و ارز، خصوصی سازی و اصلاح نظام اداری، راهکارهای مناسبی با تکیه بر دانش مدیریت اعمال و در هر مسئله توجه شود که در دوره‌های قبل چه تصمیماتی در چه شرایطی اتخاذ شده و آثار آنچه بوده است.

معاون اول رئیس جمهوری مدیریت و رسیدگی به برخی از موضوعات مانند وقوع زلزله در کشور را مسأله‌ای بین دستگاهی توصیف کرد و خواستار الگوسازی در ثبت و ضبط مدیریت دانش در مواجهه با چنین رخدادهای دارای سابقه در کشور شد تا به‌عنوان سرمایه در اختیار کشور باشد.

وی در ادامه با اشاره به طرح ساده سازی مراحل شروع کسب و کار، اظهار کرد: ایجاد تسهیلات لازم و رفع موانع فعالیت‌های تولیدی برای راه‌اندازی کسب و کارهای کوچک که هم موجب اشتغال‌زایی است و هم می‌تواند اقتصاد خانوارها را متحول کند، اقدام مؤثری است و دولت همه همت خود را در این زمینه به کار بسته است.

جهانگیری یکی از روش‌های پیشنهادی برای تسهیل در راه‌اندازی کسب و کار را تقویت نظارت‌های پسین به جای نظارت‌های پیشین عنوان و تصریح کرد: البته باید دستورالعمل‌ها و چارچوب‌های اصلی قبل از هر سرمایه‌گذاری به طور مشخص و روشن در اختیار متقاضیان فعالیت‌های اقتصادی قرار گیرد تا فعالان اقتصادی با آسودگی بیشتر و در چارچوب دستورالعمل‌ها کسب و کار راه‌اندازی کنند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به موضوع اصلاح در فرایند خدمت رسانی به مردم گفت: جلب رضایتمندی مردم مهمترین اولویت همه دولت‌ها در بحث خدمت‌رسانی است. ایجاد دولت الکترونیک با هدف کاهش هزینه‌ها و افزایش رضایتمندی مردم انجام شد و خوشبختانه گام‌های مؤثری در بسیاری از بخش‌های اجرایی برداشته شده که موجب کاهش هزینه‌ها و افزایش رضایت مردم هم بوده است.

وی با اشاره به شرایط کرونایی کشور و انجام بسیاری از فعالیت‌ها از راه دور، گفت: در این برهه فرصتی ایجاد شد تا دستگاه‌ها بتوانند از طریق دولت الکترونیک خدمات خود را به مردم ارائه دهند. نظارت سازمان امور اداری و استخدامی کشور بر نحوه خدمت‌رسانی دستگاه‌ها و پایش فعالیت‌ها می‌تواند به بهتر شدن این فرایند و جلب رضایتمندی مردم کمک کند.

بر اساس این گزارش، در این جلسه که وزرای اقتصاد و دارایی، آموزش و پرورش و دادگستری نیز حضور داشتند، انصاری رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور گزارشی پیرامون طرح‌های ارائه شده در جلسه ارائه کرد.

شورای عالی اداری کشور ضمن موافقت با دستورالعمل مدیریت دانش در دستگاه‌های اجرایی، طرح ساده‌سازی مراحل شروع کسب و کار و طرح اصلاحات فرایندی در نظام اداری، مقرر کرد تا سازمان امور اداری و استخدامی کشور هماهنگی‌های لازم را با هیأت مقررات زدایی وزارت اقتصاد و دارایی و دبیرخانه شورای فناوری اطلاعات در جهت هم‌افزایی و رفع برخی موازی کاری‌ها انجام دهد. همچنین در این جلسه طرح اصلاح برخی مفاد مصوبه شماره ۵۷۹۰۹۵ مورخ ۰۱/‏۰۴/‏۱۳۹۵‬ شورای عالی اداری (موضوع دستور اجرایی نحوه انتخاب و انتصاب مدیران حرفه‌ای) به تأیید اعضا رسید.

کد خبر 461552

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.