بازداشت عامل انتشار تصاویر خصوصی در اینترنت

رییس پلیس فتا استان سیستان و بلوچستان گفت: فردی که با انگیزه تسویه حساب شخصی تصاویر خصوصی یک شهروند را در فضای مجازی منتشر کرده بود شناسایی و دستگیر شد.

به گزارش ایمنا، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا، سرهنگ حسن کیخا در تشریح این خبر، اظهار کرد: در پی شکایت یکی از شهروندان مبنی بر انتشار عکس‌های خصوصی و خانوادگی‌اش در شبکه اجتماعی اینستاگرام، توسط فردی ناشناس موضوع در دستور کار کارشناسان پلیس فتا شهرستان زابل قرار گرفت.

وی بیان کرد: کارشناسان پلیس فتا پس از بررسی دقیق اظهارات شاکی، با انجام یک سری اقدامات فنی و تخصصی فردی را که از آشنایان شاکی بود و با نام کاربری جعلی اقدام به انتشار تصاویر شخصی و مطالب غیر اخلاقی علیه وی کرده بود مورد شناسایی قرار داده و با هماهنگی قضائی به پلیس فتا احضار کردند.

سرهنگ کیخا تصریح کرد: متهم در ابتدا منکر انجام این عمل مجرمانه شد اما پس از ارائه مستندات و ادله کافی از سوی کارشناسان پلیس فتا نامبرده به بزه انتسابی اعتراف و هدف خود را از این کار انتقام جویی به دلیل خصومت شخصی با شاکی عنوان کرد.

رئیس پلیس فتا استان سیستان و بلوچستان با اشاره به معرفی متهم به مراجع قضائی خاطرنشان کرد: طبق ماده ۱۷ فصل پنجم هتک حیثیت و نشر اکاذیب قانون جرایم رایانه‌ای، هر کس به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی، صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او جز در موارد قانونی منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد، به حبس از ۹۱ روز تا دو سال یا جزای نقدی از پرداخت پنج میلیون تا ۴۰ میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

وی به شهروندان توصیه کرد: کاربران در فضای مجازی باید در نگهداری عکس‌ها و اطلاعات محرمانه خود جدیت داشته باشند و از در اختیار قرار دادن آن‌ها به دیگران حتی نزدیکان خود، خودداری کرده و آن‌ها را در شبکه‌های اجتماعی منتشر نکنند، چرا که این امر زمینه را برای سو استفاده‌های بعدی توسط افراد فرصت‌طلب ایجاد می‌کند.

سرهنگ کیخا خاطرنشان کرد : سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir پل ارتباطی میان شهروندان بوده و آنان می‌توانند در صورت مواجهه با هر گونه موارد خلاف قانون در فضای مجازی آن را از این طریق به پلیس اعلام کنند.

کد خبر 461540

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.