۱۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۰
کار جهان بر مبنای مذاکره است

وزیر نفت گفت: تلاش می‌کنیم اگر امشب توافق نشود باز هم مذاکره کنیم زیرا کار جهان بر مبنای مذاکره و حوصله است.

به گزارش ایمنا، بیژن زنگنه امشب (پنجشنبه) و پیش از دوازدهمین نشست اوپک پلاس با اشاره به اینکه دوشنبه شب جلسه وزرای نفت اوپک برگزار شد، اظهار کرد: در آن جلسه در مورد کاهش تولید در بین اعضای اوپک به اجماع نسبی رسیدیم، اما جلسه به عنوان تنفس برای مذاکره با اوپک پلاس متوقف شد.

وی افزود: الان نیز جلسه اوپک پلاس تشکیل می‌شود و امیدواریم به نتیجه برسد در این مدت نیز مذاکراتی بین اعضا صورت گرفته است.

وزیر نفت تاکید کرد: تحلیل اوپک این است که کاهش تولید نفت باید بیش از ۵.۷ میلیون بشکه‌ای باشد که در توافق اولیه مورد تاکید قرار گرفت تا بازاری که به ثبات رسیده بتواند ادامه مسیر دهد.

زنگنه با اشاره به اینکه باید تلاش کنیم تا آثار کرونا بر بازار نفت کم شود، گفت: بزرگترین اثر شیوع کرونا این بود که رشد اقتصادی را به زیر چهار درصد رساند، اما بر اساس پیش بینی‌ها در سال بعد رشد اقتصادی به مثبت چهار درصد می‌رسد که تأثیر زیادی بر تقاضای نفت خواهد داشت.

وی ادامه داد: با این حال باید منتظر باشیم و ببینیم که بازیافت اقتصاد جهانی چطور خواهد بود از همین رو اوپک اصرار دارد که کاهش تولید بیش از آنچه در توافق اولیه در بهار امسال اعلام شده، انجام شود.

وزیر نفت با بیان اینکه بعضی از اعضای اوپک سهمیه بندی تولید را رعایت نکردند، افزود: با این حال اکنون و در این جلسه بر تداوم کاهش فعلی تولید نفت بحث می‌شود.

زنگنه تاکید کرد: بحث جبران هم مطرح است تا اعضایی که از سهمیه مشخص شده تخلف کردند مکلف به جبران شوند و تولید خود را کاهش دهند.

وی گفت: از زمان اجرای توافق کاهش تولید تا کنون، یک میلیون و ۶۰۰ هزار میلیون بشکه نفت از ذخایر نفتی جهان کاهش پیدا کرد.

وزیر نفت با تاکید بر اینکه تلاش می‌کنیم اگر امشب توافق نشود باز هم مذاکره می‌کنیم، افزود: کار جهان بر مبنای مذاکره و حوصله است.

منبع: ایرنا

کد خبر 459306

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.