جهان خواستار پاسخگویی عاملان و مرتکبان ترور فخری‌زاده شود

سفارت ایران در لاهه تاکید کرد: ایران انتظار دارد همه کشورهای جهان، به ویژه کشورهایی مانند هلند که ادعای ترویج حقوق بشر، حاکمیت قانون و مبارزه با بی‌کیفری را دارند، قدم پیش گذاشته و ضمن محکوم کردن این نقض فاحش حقوق بین‌الملل به طور صریح خواستار پاسخگویی عاملان و مرتکبان این ترور شوند.

به گزارش ایمنا، سفارت جمهوری اسلامی ایران در لاهه طی اطلاع‌رسانی درباره ترور «محسن فخری‌زاده» رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع و دانشمند برجسته ایرانی، شواهد مختلفی که نشان می‌دهد رژیم صهیونیستی در پشت این اقدام تروریستی بوده است را تشریح کرد.

در این اطلاعیه آمده است که نتانیاهو در آوریل ۲۰۱۸ از این شهید نام برده و تأکید کرده که "این نام را به خاطر بسپارید"! و مقامات اسرائیلی دیگری نیز مدعی بودند که سال‌ها دکتر فخری‌زاده را ردیابی کرده‌اند و حتی منابع اطلاعاتی آمریکا نیز گزارش دادند که این عمل توسط اسرائیل انجام شده است.

سفارت ایران در هلند با اشاره به سابقه این رژیم در ترور دیگر دانشمندان هسته‌ای ایران و تلاش‌های عاملان آن برای تخریب برنامه هسته‌ای ایران از جمله از طریق ویروس مخرب " استاکس‌نت"، رد پای دخالت رژیم صهیونیستی در این ترور ناجوانمردانه را آشکار دانست.

این گزارش می‌افزاید: آخرین خدمت محسن فخری‌زاده به مردم ایران، تولید کیت‌های تشخیصی کرونا و همچنین نظارت بر پروژه ملی تولید واکسن کرونا برای کاهش دردها و رنج‌های بود که تحت تروریسم پزشکی نزدیک‌ترین متحد اسرائیل، یعنی ایالات متحده قرار دارد.

در این توضیحات که از سوی سفارت ایران برای رسانه‌ها و شخصیت‌های سیاسی، علمی و رسانه‌ای ارسال شده، آمده است: ترور فخری‌زاده نقض آشکار حقوق بین ملت‌ها، ضربه‌ای گستاخانه به هنجارهای حقوق بشری شناخته شده جهانی و بی‌توجهی به قوانین بین‌المللی است.

بنابه گزارش ایرنا، نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در لاهه در پایان اعلام کرده است: جمهوری اسلامی ایران در عین حال که حق خود را برای اتخاذ هر گونه اقدامات لازم برای پاسخگویی به این حمله تروریستی محفوظ می‌دارد، انتظار دارد همه کشورهای جهان، به ویژه کشورهایی مانند هلند که ادعای ترویج حقوق بشر، حاکمیت قانون و مبارزه با بی کیفری را دارند، قدم پیش گذاشته و ضمن محکوم کردن این نقض فاحش حقوق بین‌الملل و حقوق بشر، به طور صریح خواستار پاسخگویی عاملان و مرتکبان این ترور شوند.

کد خبر 459138

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.