۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۶
قیمت نفت کاهش یافت

قیمت نفت خام در اولین روز ماه جدید میلادی، پس از نشست اوپک نزولی شد؛ این کاهش قیمت در حالی است که در ماه گذشته قیمت نفت خام بسیار صعودی بوده است.

به گزارش ایمنا، نخستین روز ماه دسامبر برای بازار قیمت نفت خام خوب نبود؛ قیمت نفت که ماه گذشته بیش از ۲۰ درصد افزایش را تجربه کرد، اوایل روز سه شنبه کاهش یافت. قیمت بین‌المللی نفت برنت ۴۷.۵۶ دلار معامله شد که حدود ۰.۶۵ درصد کاهش داشت، در حالی که وست تگزاس اینترمدیت (WTI) با ۰.۶۶ درصد افت به ۴۵.۰۲ دلار رسید.

هشدار وزیر انرژی الجزایر

اوپک هشدار داده است که «چالش‌های عظیم» ناشی از بیماری همه‌گیر کرونا به طور احتمالی تا سال ۲۰۲۱ ادامه خواهد داشت، زیرا گروه تولیدکنندگان نفت نتوانستند روز گذشته در مورد تمدید کاهش تولید خود به توافق برسند.

عبدالمجید عطار، رئیس اوپک و وزیر انرژی الجزایر، روز دوشنبه گفت: شوک به صنعت نفت بسیار گسترده است و تأثیرات شدید آن به طور احتمالی در سال‌های آینده بازتاب خواهد داشت.

رویترز روز دوشنبه گزارش داد به دلیل مخالفت سه فرد در هیئت تصمیم‌گیرنده بر میزان توافق تولید، اوپک مذاکرات خود را به پنج‌شنبه تعویق انداخت. رویترز البته به این اسامی اشاره نکرده است اما به نظر می‌رسد این سه نفر از اعضای قدرتمند اوپک بوده‌اند که توانسته‌اند بازی را بهم بزنند.

انتظار می‌رفت این گروه که از بزرگترین تولیدکنندگان نفت خام جهان تشکیل شده است، مرحله بعدی سیاست تولید را در روز سه شنبه ترسیم کند.

کاهش تولید فعلی

با ظهور تأثیر اقتصادی گسترده ویروس کرونا، اوپک تولید را به مقدار بی‌سابقه ۹.۸ میلیون بشکه در ماه می کاهش داد. این گروه در ماه آگوست با کاهش نسبی در فعالیت‌های اقتصادی جهانی، کاهش تولید را به ۷.۷ میلیون بشکه در روز کاهش دادند.

اما پیش‌بینی می‌شود این گروه میزان تولید نفت خود را برای ماه ژانویه به ۵.۸ میلیون بشکه در روز کاهش دهد. اما در حال حاضر با اجرای مجدد محدودیت‌ها در کشورها به دلیل موج دوم، نگرانی‌ها در این رابطه بیشتر شده است.

تقاضای نفت همچنان پایین است

اوپک انتظار دارد تقاضای جهانی نفت در سال جاری به حدود ۹/۸ میلیون بشکه در روز کاهش یابد، زیرا موج دوم همه‌گیری و محدویت‌های مربوط به آن باعث می‌شود که تقاضای نفت خام در سراسر جهان از بین رود. این کارتل پیش بینی می‌کند رشد اقتصادی جهانی ۴.۳ درصد سقوط کند.

در همین رابطه عبدالمجید عطار، رئیس اوپک و وزیر انرژی الجزایر، گفت: راه بازیابی طولانی است و دست اندازهای زیادی خواهیم داشت. این گروه انتظار دارند سال آینده اقتصاد جهانی به رشد برگردد و با رشد ۴.۴ درصدی روبرو شود. به همین دلیل، رشد تقاضای نفت در حدود ۶.۱ میلیون بشکه در روز پیش بینی شده است.

منبع: اقتصادنیوز

کد خبر 458878

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.