مالیات بر عایدی، هدایتگر نقدینگی تازه به بورس است

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: از آنجایی که بازار سرمایه معاف از مالیات بر عایدی است، پیش‌بینی می شود که نقدینگی قابل توجهی به این بازار سرازیر شود.

به گزارش ایمنا به نقل از سنا، میرسجاد مسجد موسوی، درباره برابری نرخ دلار و ریال و تأثیر آن بر بازار سرمایه اظهار کرد: با توجه به رشد بی رویه قیمت دلار که به بالای ۳۰ هزار تومان هم رسید همچنین مقایسه نرخ تورم سال جاری با سال‌های گذشته، تحلیلگران بر این باورند که سودآوری مجددی در انتظار شرکت‌ها به ویژه شرکت‌های صادرات محور است.

وی افزود: از آنجایی که نتیجه انتخابات آمریکا بر خلاف تصور عموم بوده و برخی رویکردها حاکی از احتمال بازگشت آمریکا به برجام و گشایش‌های اقتصادی برای کشورمان است، افزایش معنادار نرخ دلار در مقطع کنونی متصور نیست.
این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: برخی شرکت‌ها در بازار سرمایه با قیمت‌های جهانی یا بر مبنای نرخ ارز، معاملات خود را دنبال می‌کنند و در شرایط فعلی روند معقول و خوبی دارند، لذا برای این شرکت‌ها حتی افت قیمت دلار نگرانی ایجاد نمی‌کند.

پیش‌بینی سودآوری مجدد در برخی گروه‌ها

مسجد موسوی به گزارش‌های صنعت فلزات اشاره کرد و گفت: گزارش‌های اعلام شده، برآورد شرکت‌ها در ماه‌های ابتدایی سال است که فعالیت مثبت آنها را نشان می‌دهد، از آنجایی که قیمت‌های جهانی باز هم در حال صعود است، بنابراین گزارش‌های بعدی آنها بهتر هم خواهد بود.

وی افزود: سرمایه گذاران در نظر داشته باشند که با توجه به شدت افت و خیز نرخ ارز، برخی گروه‌های موازی با اتفاقات و رویدادهای بین‌المللی روند معقول سودآوری داشتند که ممکن است در سال‌های آینده با شیب کمتری دنبال شود؛ اما از لحاظ تکنیکال و بنیادی هم بسیاری از شرکت‌ها فاصله زیادی با نقطه اوج خود دارند، به این معنی که سودآوری مجددی در انتظار آنها است.

بانکی‌ها، فلزات اساسی و پالایشی‌ها در صدر سرمایه‌گذاری

این تحلیلگر بازار سرمایه در خصوص صنعت بانکداری گفت: اگر ETF های بانکی در راه باشند، مانند دیگر ETF ها برای صنعت بانکداری مزایا و سودآوری ادامه‌داری وجود خواهد داشت، در کنار این موضوعات، گزارش‌های ارائه شده این گروه در کدال هم مناسب است و به عقیده بنده بانکی‌ها، فلزات اساسی و پالایشی‌ها گزینه مناسب سرمایه گذاری هستند.

مسجد موسوی با اشاره به موضوع طرح مالیات بر عایدی گفت: از آنجایی که سهام و سپرده‌های بانکی معاف از این طرح هستند؛ به نظر می‌رسد که نقدینگی قابل توجهی در این راستا وارد بازار سرمایه شود، اگر حجم بالای پول به بازار تزریق شود قطعاً سهم‌های بنیادی و تأثیرگذار مانند پالایشگاهی ها و فلزات با اقبال مجدد روبرو خواهند شد.

پیش‌بینی روند بازار سرمایه

وی در پایان به پیش‌بینی روند معاملات پرداخت و گفت: با توجه به نرخ تورمی که در کشور وجود دارد، بازار سرمایه همیشه روند صعودی خود را دارد، اما باید به این نکته توجه کرد که نقدینگی به سمت چه صنایعی هدایت می‌شود تا در زمان مناسب جابجایی درست سهام داشته باشیم، از طرف دیگر اگر واکسن کرونا به ١٠٠ درصد نتیجه مثبت برسد اقتصاد جهانی رنگ دیگری به خود می‌گیرد که تأثیر آن بر بازار سرمایه ایران نیز پوشیده نیست.

کد خبر 458826

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.