کنترل رشد ترازنامه بانکی به تصویب رسید

رئیس کل بانک مرکزی گفت: شورای پول و اعتبار کنترل رشد ترازنامه شبکه بانکی را به تصویب رسانده دستورالعمل‌های مرتبط با این مصوبه و نیز به زودی اعلام می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایمنا، عبدالناصر همتی با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: رهبر معظم انقلاب در دیدار چهارم آذر ماه با اعضای شورای عالی هماهنگی اقتصادی نکات مهم و راهبردی در خصوص اقتصاد کشور بیان فرمودند.

وی افزود: ایشان در بخشی از بیاناتشان در مورد نحوه کسری بودجه دولت، روش فروش اوراق و سهام دولت را مورد تاکید قرار داده و استقراض از بانک مرکزی و انتشار پول برای تأمین کسری بودجه را نفی کردند.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: از بابت عنایت ویژه شامل کنترل پایه پولی و نقدینگی در جهت مهار تورم صمیمانه قدردانی می‌کنم.

همتی افزود: همراهی دولت محترم در تأمین کسری بودجه ۸ ماه اول سال از طریق انتشار اوراق بدهی و فروش سهام نیز قابل تقدیر است امیدوارم با توجه به مجوزهای قانونی اخذ شده این روند در ماه‌های باقیمانده سال نیز با جدیت ادامه یابد تا بتوانیم بودجه امسال را به به صورت سالم و با کمترین اثر و جانبی بر اقتصاد کلان و معیشت مردم تأمین مالی کرد.

وی ادامه داد: بانک مرکزی نیز با توجه به آرامش موجود در بازارها و چشم‌انداز آن‌ها، ضمن تقویت اقدامات و جدیت برای ایجاد تعادل در بازارها، از همه ابزارهای پولی در دسترس خود در نیل به سطح تورم هدف‌گذاری شده استفاده خواهد کرد.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: سیاست‌های احتیاطی کلان برای جلوگیری از ناترازی سیستم بانکی و اثر آن بر متغیرهای پولی و تورم در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد.

همتی افزود: در این راستا شورای پول و اعتبار نیز پیش‌تر کنترل رشد ترازنامه شبکه بانکی را تصویب کرده و همکاران من دستورالعمل‌های مرتبط با این مصوبه و سقف‌های تعیین شده برای میزان رشد دارایی بانک‌ها را به زودی اعلام خواهند کرد.

وی ادامه داد: با توجه به تغییر قابل ملاحظه در انتظارات تورمی در هفته‌های اخیر امید می‌رود که با این اقدامات، التهابات و نااطمینانی‌های دور و بر کاهش یافته و از مسیر کاهش تورم انتظاری در افق پیش‌رو بستر مناسب‌تری برای فعالیت بنگاه‌های اقتصادی و تقویت سرمایه گذاری و جهش تولید فراهم شود.

کد خبر 458395

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.