افزایش ۰.۵ تنی تولید در شالیزارها

مدیرکل دفتر امور آب وزارت جهاد کشاورزی گفت: در صورت تأمین اعتبار و اجرای طرح تجهیز و نوسازی شالیزارهای استان‌های گیلان و مازندران، به طور متوسط ۲۴۰۰ متر مکعب آب در هر هکتار صرفه‌جویی می‌شود ضمن آن که انتظار داریم متوسط تولید در شالیزارها نیز از ۳.۵ تن در هر هکتار به ۴ تن در هکتار افزایش یابد.

به گزارش ایمنا به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، رضا سرافرازی اعتبار مورد نیاز این طرح را دو هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان برای مدت پنج سال برآورد کرد و گفت: مطالعات این طرح آماده است و به محض تأمین اعتبار از سوی دولت، تجهیز و نوسازی این اراضی در دو استان شمالی آغاز می‌شود.

وی درباره مزیت‌های اجرای طرح تجهیز و نوسازی شالیزارهای استان‌های گیلان و مازندران اظهار کرد: در صورت تأمین اعتبار و اجرای این طرح، به طور متوسط ۲۴۰۰ متر مکعب آب در هر هکتار صرفه‌جویی می‌شود ضمن آن که انتظار داریم متوسط تولید در شالیزارها نیز از ۳.۵ تن در هر هکتار به ۴ تن در هکتار افزایش یابد.

مدیرکل دفتر امور آب وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: با تجهیز و نوسازی شالیزارها، تسطیح اساسی در این اراضی نیز انجام می‌گیرد و امکان دسترسی اراضی به جاده‌ها و کاشت و برداشت مکانیزه محصول تسهیل می‌شود.

سرافزازی کاهش تغییر کاربری شالیزارها را از دیگر مزیت‌های اجرای این طرح برشمرد و اضافه کرد: با تجهیز و نوسازی شالیزارها، تولید در واحد سطح افزایش و مقرون به صرفه می‌شود و از این رو تغییر کاربری اراضی کاهش می‌یابد.

وی با بیان این که بر اساس مصوبه کارگروه سازگاری با کم آبی از سال ۹۷ هیچ خدماتی به شالیزارها در سایر استان‌ها ارائه نمی‌شود، خاطرنشان کرد: پیش از این مصوبه، ۴۵۰ هزار هکتار از شالیزارهای کشور مستعد برای اجرای طرح تسطیح، تجهیز و نوسازی شناسایی شدند و این طرح در ۱۳۰ هزار هکتار از استان‌هایی مانند گلستان، ایلام، اصفهان، خوزستان و لرستان نیز اجرا و به بهره برداری رسید، اما پس از مصوبه کارگروه سازگاری با کم آبی، تجهیز و نوسازی شالیزارها در سایر استان‌ها متوقف شد و در عمل هیچ خدماتی به این شالیزارها ارائه نمی‌شود.

مدیرکل دفتر امور آب وزارت جهاد کشاورزی در همین حال اظهار کرد: امسال با توجه به محدودیت‌های اعتباری، طرح تجهیز و نوسازی در سطح ۳ هزار هکتار از شالیزارهای استان‌های گیلان و مازندران در دست اجرا است.

سرافرازی با اشاره به طرح آب بندان در سه استان شمالی کشور، اذعان داشت: احداث آب بندان در استان‌های شمالی کشور از دو سال پیش آغاز شده که مکمل طرح تجهیز و نوسازی است و به کسری آب مورد نیاز شالیزارها در پیک مصرف در دو ماه آخر کمک می‌کند.

وی افزود: اکنون احداث سازه آب بندان در ۳۵۰۰ هکتار از اراضی شالیزاری دو استان گیلان و مازندران در دست اجرا است.

مدیرکل دفتر امور آب وزارت جهاد کشاورزی استقبال مردم از احداث آب بندان‌ها را خوب توصیف کرد و گفت: مردم هم از نظر تأمین زمین و هم ساخت سازه‌ها مشارکت می‌کنند.

کد خبر 458392

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.