ثبت نام در سجام، گام اول معاملات سهام عدالت

رییس اداره نظارت بر ناشران گروه مالی و خدماتی سازمان بورس و اوراق بهادار عنوان کرد: افرادی که دارای سهام عدالت هستند باید ابتدا در سامانه سجام ثبت نام کنند، سپس سایر فعالیت های خود را جهت انجام معاملات انجام دهند.

به گزارش ایمنا به نقل از سنا، وحید روشن قلب اظهار کرد: سهامداران شرکت‌های سرمایه گذاری استانی برای حضور راحت تر در مجامع و کسب سود سهامشان ابتدا باید در سامانه سجام ثبت نام کنند تا اطلاعات هویتی و بانکی آنها ثبت شود، از آنجایی که شرکت‌های سرمایه گذاری استانی موظفند همزمان با مجامع حضوری شرکت‌ها، به صورت الکترونیکی و آنلاین همسو با آنها باشند، ثبت نام در سجام به آنها کمک می‌کند تا به طور غیر حضوری در جلسات اعمال رأی کنند و از این طریق در تصمیم‌گیری شرکت خود نقش داشته باشند.

وی افزود: علاوه بر این موضوع افرادی که صلاحیت کاندیداتوری برای هیأت مدیره دارند و سهام عدالتشان در اختیار خودشان است هم می‌توانند برای عضو هیأت مدیره شدن شرکت‌هایی که زیر مجموعه سهام عدالت است اقدام کنند و به این ترتیب در صورت انتخاب، بر مسند این جایگاه خواهند نشست.

رئیس اداره نظارت بر ناشران گروه مالی و خدماتی سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه به تغییر آئین نامه‌ها و سهولت در کاندید شدن افراد برای هیأت مدیره شرکت‌ها اشاره کرد و گفت: بر اساس اطلاعات عنوان شده افراد چه از ابتدای تأسیس شرکت چه بعد از بازگشایی نماد با خرید آن در زمان مشخص شده می‌توانند کاندید شوند. در گذشته شرکت‌های سرمایه گذاری استانی به عنوان هیأت مدیره انتخاب می‌شدند، اما چون روش اداره این شرکت‌ها نسبت به گذشته و بر اساس آئین نامه آزاد سازی سهام عدالت تغییر کرده است به همه اشخاصی که شیوه غیر مستقیم را انتخاب کرده‌اند امکان کاندید شدن و اداره این شرکت‌ها داده می‌شود.

روشن قلب ادامه داد: پیرو تعیین تکلیفی که درباره نحوه سهامداری سهام عدالت اعلام شد، برخی افراد روش مستقیم انتخاب کردند که به پرتفوی آنها اضافه شده و برخی دیگر روش غیر مستقیم را برگزیدند که سهامدار شرکت‌های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت شدند. زمان تخصیص سهام این گروه بر اساس زمانبندی شهر زمان ثبت نامشان انجام خواهد شد، باید به این نکته توجه کنند که ملاک اصلی شهر سکونت فعلی آنها نیست بلکه شهری است که در زمان ثبت نام سهام عدالت یعنی سال ۱۳۸۷ درج کرده‌اند.

وی اضافه کرد: قابلیت معامله سهام عدالت در اکثر استان فراهم شده و سهامدارانی که شیوه غیر مستقیم را انتخاب کردند می‌توانند خرید و فروش خود را انجام دهند، حتی افرادی که قبلاً خرید سهم نداشتند می‌توانند از طریق شرکت‌های سرمایه گذاری استانی اقدام به خرید سهم کنند.

کد خبر 458292

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.