تخلفات بازارهای مالی را به نهادهای نظارتی گزارش کنید

رئیس اداره دیده‌بان سلامت بازار سرمایه گفت: سهامداران می‌توانند معاملات متکی بر اطلاعات نهانی، رفتار متقلبانه و هرگونه تخلفات مشاهده شده در حوزه بازار سرمایه را از طریق پایگاه اینترنتی سازمان بورس ( www.seo.ir) و ورود به لینک سامانه دادشهر (دیده‌بان مردمی بازار سرمایه) گزارش کنند.

به گزارش ایمنا به نقل از سنا، محسن انصاری مهیاری، اظهار کرد: وجود ناهنجاری‌ها در بازار سرمایه کشور علاوه بر ضررهای اقتصادی کلان، باعث نارضایتی و کاهش اعتماد مردم به بازار سرمایه می‌شود. مطابق قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران، یکی از مهمترین وظایف سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان نهاد ناظر بر بازار سرمایه، اتخاذ تدابیر ضروری و انجام اقدامات لازم به منظور حمایت از حقوق و منافع سرمایه گذاران در بازار اوراق بهادار است.

وی افزود: از اصلی‌ترین روش‌های کشف جرم یا تخلف در بازارهای مالی مختلف ارسال گزارش از سوی گزارش گران حرفه‌ای یا سوت‌زن‌ها به نهادهای نظارتی است.

رئیس اداره دیده‌بان سلامت بازار سرمایه ادامه داد: پس از بررسی تجارب موفقیت‌آمیز این کشورها در خصوص اهمیت گزارش گران حرفه‌ای در کشف تخلفات، تشکیل اداره دیده‌بان سلامت بازار سرمایه با فعالیت در سه حوزه تخصصی بازار، ناشران و نهادهای مالی به تصویب هیأت مدیره سازمان بورس رسید؛ از اهداف اصلی این اداره دریافت گزارش‌های حرفه‌ای پیرامون تخلف در بازار سرمایه، شناسایی خلاءهای قانونی، پیگیری، بررسی و رفع آن‌ها است.

انصاری مهیاری با دعوت از سهامداران برای گزارش موارد نقض قوانین و مقررات مرتبط با اوراق بهادار، تصریح کرد: سهامداران می‌توانند معاملات متکی بر اطلاعات نهانی، صورت‌های مالی غلط یا گمراه کننده، رفتار متقلبانه و هرگونه تخلفات مشاهده شده در حوزه بازار سرمایه را از طریق پایگاه اینترنتی سازمان بورس ( www.seo.ir) و ورود به لینک سامانه دادشهر (دیده‌بان مردمی بازار سرمایه) گزارش کنند؛ همچنین علاوه بر ارسال گزارش از طریق سایت، می‌توان جهت ارتباط با دیده‌بان سلامت بازار سرمایه با شماره فکس ۸۸۶۷۹۴۶۰ یا ایمیل dideban@seo.ir گزارش ناهنجاری‌های مشاهده شده را اعلام کرد.

وی در خصوص نحوه بررسی گزارش‌های دریافتی نیز عنوان داشت: فعالان بازار می‌توانند حسب تمایل خود، گزارش خود را به صورت ناشناس یا همراه با درج اطلاعات هویتی ارسال کنند. در صورت ارسال گزارش همراه با مشخصات هویتی، ما متعهد هستیم که از اطلاعات هویتی گزارشگر حرفه‌ای محافظت کرده و از افشای آن خودداری کنیم.

رئیس اداره دیده‌بان سلامت بازار سرمایه خاطرنشان کرد: در فرآیند ارزیابی شکایات، هنگامی که همکاران ما تعیین کنند که یک شکایت یا گزارش، گزارش حرفه‌ای بوده و نیاز به بررسی بیشتری دارد بررسی تخصصی گزارش دریافتی توسط نیروهای متخصص آن حوزه (نظیر حوزه بازار، ناشران یا نهادهای مالی) در اداره دیده‌بان سلامت آغاز می‌شود و تا حصول نتیجه ادامه می‌یابد.

کد خبر 458181

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 6
 • محمد IR ۱۹:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
  0 0
  سلام. حقوقی خیلی داره سهامدار خورد داغون میکنه داخل سهم شپنا تخلف میکنه کلن در سهم وسپهر پلایشیا و پلایش یکم نمیخواهد سهم رشد کند من خودم بلند مدتیم با این نوسانگیری حقوقی ناراحتم هم سهامدار خورد ضرر میکند و هم بلند مدتیا پس خواهشن پیگیری کنید
 • محمد IR ۱۵:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
  0 0
  امروز دولت وحقوقی حمایت کرد انشالله این حمایت گسترش یابد مخصوص پلایش یکم که دولت ۱۰ هزارتومن داد انشالله قیمت از ۱۰ باید عبور کند نه که یک روز مثبت پنج روز منفی ۸ فی امان الله و از سازمان بورس خواستاریم حمایت کنند به سهامدار پلایش یکم یعنی سازمان بورس از دولت بخواهد پلایش یکم که قول سود به مردم داد حمایت کند قیمت ۱۰ هزارتومن بالا رود اگرنه این قیمت تا پنج نومنم خواهد ریخت فقط حمایت دولت چون خودشون این سهم به مردم باقول فروختن