دعوت ارتش از سینماگران برای ساخت دستاوردهای دفاع مقدس

سخنگوی ارتش جمهوری اسلامی با اعلام فراخوانی گفت: ما صمیمانه از تمام هنرمندان و فیلمسازان کشور دعوت می‌کنیم برای تبیین جامع‌تر خدمات ارتش در آثار سینمایی به ما مراجعه کنند و ما هم تمام تلاشمان برای پشتیانی از امکانات خواهیم کرد.

به گزارش ایمنا، امیر شاهین تقی خانی سخنگو، معاون فرهنگی و روابط عمومی ارتش جمهوری اسلامی ایران در برنامه تلویزیونی «افق سینما»» ویژه شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت که روز پنجشنبه ششم آذر ماه با اجرای سعید الهی به روی آنتن شبکه افق رفت در خصوص خدمات ارتش در حوزه فرهنگی گفت: ارتش جمهوری اسلامی در مقابل دشمن سفت و مقتدر است اما همواره در کنار مردم عزیز بوده است. پس ما همانطور که با مردممان با عطوفت و مهربانی رفتار می‌کنیم با هنرمندان و اهالی هنر نیز با همین نگاه برخورد می‌کنیم.

وی در ادامه افزود: در مجموعه ارتش مرکزی به نام امور هنری داریم که این مرکز مرجع مراجعه همه فیلم‌سازانی که در حوزه فیلم، سریال، مستند و کتاب در خصوص قهرمانان دفاع مقدس می‌خواهند کاری کنند.

امیر تقی خانی گفت: ما جلسات مختلفی با فیلمسازان داشتیم و از نقطه نظرات آن‌ها در کنار کارشناسان ارتش برای پیشبرد اهداف هنری خود استفاده کردیم. هنرمندان باید دامنه مطالعات خود را نسبت به خدمات ارتش بیشتر کنند و از این مطالعات به ایده‌ها و سوژه‌های ناب‌تری برساند.

سخنگوی ارتش جمهوری اسلامی ایران با دعوت از هنرمندان برای ساخت فیلم‌های سینمایی تصریح کرد: ما صمیمانه از تمام هنرمندان و فیلمسازان کشور دعوت می‌کنیم برای تبیین جامع‌تر خدمات ارتش در آثار سینمایی به ما مراجعه کنند و ما هم تمام تلاشمان برای پشتیبانی از امکانات چه از جهت در اختیار گذاشتن سوژه و چه امکانات لجستیکی خواهیم کرد.

وی افزود: با توجه به فرمایش رهبری که فرمودند باید متن‌های خوب داشته باشیم که تبدیل به اثر ماندگار شود ما سالانه صدها مقاله و کتاب منتشر می‌کنیم که شاید با تاملاتمان با جامعه هنری بیشتر بتوانیم این موضوعات و سوژه‌ها را در دسترس آن‌ها قرار دهیم.

مسئول روابط عمومی ارتش جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: ما ایده‌های نابی برای فیلمسازان داریم، از خلبانی که ۱۳ ساعت مداومت هوایی داشته است که در دنیا بی‌نظیر است و نیروی دریایی ما که ماه‌ها زیر آب‌ها می‌مانند.

تقی خانی با اعلام اقدامات انجام گرفته در این حوزه تاکید کرد: در ۳ سال گذشته ۳۰ فیلم و سریال را پشتیبانی کردیم. در برخی موارد با در اختیار دادن لجستیک، نیروی انسانی و تجهیزات بود و در برخی دیگر کمک‌های ریالی انجام شده است

وی افزود: فیلمسازان بدانند تجهیزاتی که ارتش در اختیار هنرمندان قرار می‌دهد چه بسا از برآوردهای ریالی یک فیلم ارزشمندتر باشد. از ناوی‌های پرهزینه‌ای که با آن عظمت در پهنه دریا حرکت می‌کند تا هواپیمای جنگنده که در وضعیت تحریم که برای هر ساعت پرواز آن ده‌ها میلیون هزینه می‌شود، ارتش در اختیار فیلمسازان قرار می‌دهد.

وی ادامه داد: فرایند تهیه‌کنندگی در ارتش باید اصلاح شود که فیلمساز آورده مالی خود را بیاورد و ارتش تجهیزات و لجستیک را به صورت رایگان در اختیارشان قرار بدهد.

معاون فرهنگی ارتش گفت: برای هر سریال ما ماه‌ها و سال‌ها نیروی‌های وظیفه در اختیار هنرمندان قرار دادیم. شاید برای شما جالب باشد بدانید که نیروی هنرور اکثر آثار تاریخی در کشور از کادر وظیفه نیروهای مسلح استفاده می‌شود. گاهاً پیش آمده است که فیلمی که هیچ ارتباطی با ارتش نداشته است نیز از خدمات ارتش استفاده کرده است و ما تمام هم و غم خود را برای نمایش تصویر قهرمانان کشور عزیزمان به کار می‌بریم.

وی با انتقاد از کم کاری حوزه سینما در خصوص خدمات ارتش گفت: اگر به صورت انفرادی سوژه‌ها را ببینم سینما شایان تقدیر است اما اگر نگاه کلی نسبت سینما به خدمات ارتش را در نظر بگیریم کمی باید تامل کرد که این قصور فقط مختص هنرمندان نیست چرا که امیران ارتش نیز باید نسبت به این روند تجدید نظر کنند.

وی در ادامه افزود: تنها بخش بسیار کوچکی از خدمات ارتش در برابر شعار «ارتش فدای ملت» در رسانه‌ها، سینما و صدا و سیما تصویر شده است و بخش اعظمی از فداکاری‌ها ارتش نشان داده نشده است.

تقی خانی گفت: ما هیچ ادای دینی به شهدایی مانند شهید قرنی که بعد از پیروزی انقلاب مسئولیت فرماندهی ارتش را داشتند و کشور عزیزمان را از شر توطئه‌های در امان نگه داشتند نکردیم. در دوران دفاع مقدس وقتی صحبت از ۴۸ هزار شهید ارتش می‌کنیم یعنی تعداد سوژه عظیمی برای پرداختن به قهرمانان ارتش جمهوری اسلامی ایران داریم و از آن غافل شدیم.

وی افزود: البته بخشی از این کم کاری در نمایش خدمات و قهرمانان ارتش به خود مسئولین ارتش و بخش دیگری‌اش به هنرمندان برمی گردد.

سخنگوی ارتش گفت: نیروی هوایی ارتش نقش کم نظیری در پشتیبانی از رزمندگان در زمان دفاع مقدس داشت اما چیزی که همیشه در آثار سینمایی و تلویزیونی می‌بینیم نبرد تن به تن و رویارویی‌های مستقیم در جنگ بوده که شاید به واسطه جذابیت‌های بصری این اتفاق رقم می‌خورد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ما جلسات مشترکی طی چند سال اخیر با ارکان دیگر نیروی مسلح از جمله سپاه، بسیج و نیروی انتظامی برای ساخت تولیدات مشترک داشتیم که حتماً در آینده خبرهای خوبی در این خصوص خواهید شنید.

کد خبر 457923

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.