۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۵
در باران چگونه ماسک بزنیم؟

کارشناس مسئول بیماری‌های واگیر مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درباره چگونگی استفاده از ماسک در روزهای بارانی توضیح داد.

به گزارش ایمنا، به نقل از وبدا، دکتر دادرس در خصوص نحوه استفاده از ماسک در روزهای بارانی، گفت: در حال حاضر با توجه به اینکه در بحران کرونا به سر می‌بریم و استفاده از ماسک به عنوان یک ابزار محافظتی در برابر این بیماری مهم است، موضوع نحوه استفاده از ماسک در روزهای مرطوب و بارانی پاییز و زمستان مطرح می‌شود. همانطور که می‌دانید ماسک‌ها انواع مختلفی دارند، اما ماسکی که به طور معمول استفاده می‌کنیم، ماسک سه لایه جراحی و ماسک یکبار مصرف است. در کنار آن ماسک‌های پارچه‌ای و … هم وجود دارند.

وی افزود: موضوعی که باید به آن توجه کنیم، این است که ماسک‌های یک بار مصرف مدت زمان استفاده دارند.

دادرس ادامه داد: در صورتی که هوا و رطوبت هوا معتدل باشد، معمولاً این ماسک‌ها بین چهار تا شش ساعت می‌توانند جلوی انتقال و انتشار بیماری را بگیرند، بعد از آن به دلیل نفس کشیدن یا رطوبت هوا، این ماسک‌ها مرطوب شده و عملاً خاصیت پیشگیری از انتقال و انتشار بیماری را از دست می‌دهند. بنابراین مجبوریم که ماسک را تعویض کنیم.

به گفته وی، حال در شرایط پاییز که رطوبت هوا بیشتر بوده و بارندگی وجود دارد و ممکن است قطرات باران بر روی ماسک نیز ببارد، مدت زمان استاندارد استفاده از ماسک، کاهش می‌یابد. بر این است هر زمان که ماسک خیس شده و یا رطوبت پیدا کند، باید آن را تعویض کنیم.

دادرس گفت: البته کارکرد ماسک‌های پارچه‌ای در این مورد بهتر است. زیرا هر زمان خیس شود، می‌توانید آن را تعویض کرده و اجازه دهید تا خشک شود و با حرارت، رطوبت آن از بین رود و مجدداً از آن استفاده کنید.

وی تاکید کرد: باید توجه داشته باشید در صورتی که ماسک‌های یک بار مصرف، رطوبت گرفته یا خیس شوند، قطعاً باید دور انداخته شوند و نمی‌توان آن را خشک کرده و مجدداً استفاده کرد؛ چراکه کارایی خود را از دست می‌دهند.

کد خبر 457830

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.