دیگو مارادونا؛ از دست خدا تا اعتیاد + بیوگرافی و علت فوت

دیگو آرماندو مارادونا متولد ۳۰ اکتبر ۱۹۶۰ در ویلا فیوریتو، (امروزه پاتریدو در ایالت بوینس‌آیرس)، فوتبالیست آرژانتینی است. وی فوتبال دهه نود را به خودش اختصاص داد. تیم ملی آرژانتین با کمک مارادونا توانست در سال ۱۹۸۶، جام جهانی فوتبال را متعلق به خود کند و در سال ۱۹۹۰ به نایب‌قهرمانی جهان دست یابد

به گزارش خبرنگار ایمنا، دیه گو مارا دونا یکی از با استعدادترین بازیکنان فوتبال جهان است که در خانواده‌ای فقیر و پرجمعیت به دنیا آمد و فوتبال را در باشگاه آرجنتینوس جونیورز آغاز کرد. وی ۱۵ ساله بود که به تیم اول باشگاه پیوست. در حالی که تنها ۱۷ سال داشت به تیم ملی آرژانتین دعوت شد و در برابر مجارستان یک نیمه بازی کرد.

قدرت بازی سازی، پاس‌های بلند و کوتاه میلیمتری، قدرت حفظ توپ و هوش سرشار رهبری تیم در میانه میدان، ضربه‌های ناگهانی و حیاتی، حفظ تعادل و قدرت پا به توپ عالی و بسیاری از خصوصیات دیگر یک فوتبالیست طراز اول در مارادونا جمع شده
مارادونا هنگامی که کودکی هشت ساله بود با انجام حرکات نمایشی با توپ فوتبال در اماکن عمومی بخشی از خرج خانواده را تأمین می‌کرد.در همان زمان مارادونای کوچک در پاسخ سوال یک خبرنگار در خصوص بزرگترین آرزویش گفت دوآرزوی بزرگ دارد. اینکه بتوانم با تیم آرژانتین به جام جهانی بروم ودیگری اینکه در جام جهانی قهرمان شوم.

دوران جوانی مارادونا

مارادونا در دوران جوانی درخشش خود را با تیم بوکاجونیورز آرژانتین آغاز کرد و پس از آن به بارسلونای اسپانیا رفت و با این تیم به مقام قهرمانی جام حذفی اسپانیا رسید.

در جام جهانی سال ۱۹۸۲ باوجود بازی‌های دیدنی دیه گو به دلیل یک حرکت غیر ورزشی در برابر برزیل در نیمه دوم از زمین اخراج شد و بدون مارادونا آرژانتین از جام جهانی خداحافظی کرد.

چهار سال بعد در جام جهانی ۱۹۸۶ در مکزیک مارادونا فوتبال زیبای خود را به نمایش گذاشت. در اوج حساسیت‌های این جام دو تیم آرژانتین و انگلستان در مرحله یک چهارم نهایی در برابر هم قرار گرفتند. جنگ جزایر فالکلند در میدان ورزشی به منصه ظهور رسید. مارادونا با به ثمر رساندن دو گل تاریخی موجب پیروزی آرژانتین شد. هنرنمایی خارق العاده مارادونا آرژانتین را به قهرمانی جهان در سال ۱۹۸۶ می‌رساند.

مارادونا همچنین توانست باشگاه ناپولی ایتالیا را دوبار در سالهای ۱۹۸۷ و ۱۹۸۹ به مقام قهرمانی لیگ ایتالیا برساند. و در سال ۱۹۹۰ نیز به همراه این تیم جام یوفا را فتح نمود. در جام جهانی ۱۹۹۰ که به میزبانی ایتالیا برگزار می‌شد تیم آرژانتین توانست به کمک مارادونا ایتالیای میزبان را در مرحله نیمه نهایی در ورزشگاه شهر ناپولی شکست دهد.

دست خدا و گل پیروزی به انگلیس

مارادونا در جام جهانی ۱۹۸۶ با دست موفق به باز کردن دروازه انگلیس شد و آرژانتین با این گل و گل خیره کننده دیگر خود که از وسط زمین با دریبل یکی یکی بازیکنان انگلیس را از پیش رو برداشت، موفق به غلبه بر رقیب دیرینه خود انگلستان شد.

این گل به نام "دست خدا" شهرت گرفت و هنوز هم سرمنشا جنجال‌های فراوانی بین انگلیسی‌ها و آرژانتینی‌ها بوده است. مارادونا در مصاحبه‌ای یک بار دیگر به تمسخر سه شیرها پرداخته و مدعی شد اگر زمان به عقب بازگردد، این بار با دست راست دروازه این تیم را باز می‌کند.

سقوط مارادونا در مواد مخدر

در پایان یک مسابقه در لیگ ایتالیا اعلام شد آثار استفاده از کوکائین در بدن مارادونا یافت شده است. فیفا او را ۱۵ ماه از شرکت در رقابت‌های فوتبال محروم کرد. ولی مارادونا دردسرهای بیشتری را نیز برای خود خرید. در شهر ناپل شایع شد که پلیس این شهر متن ضبط شده مکالمات تلفنی مارادونا و یکی از مقامات مافیا را در اختیار دارد که ثابت می‌کند او در یک شبکه گسترده خلافکاری و توزیع مواد مخدر دست داشته است.

مارادونا که ظاهراً به بوئنوس آیرس پناه برده بود در خانه خود مورد هجوم پلیس آرژانتین واقع می‌شود و باز اعلام می‌شود در خانه‌اش مقادیر زیادی مواد مخدر کشف شده است.

دوران بعد محرومیت

با شروع مسابقات جام جهانی ۱۹۹۴ تماشاگران بار دیگر توانایی‌های مارادونا را به چشم دیدند و آن را تحسین نمودند. هنگامی که در بازی برابر یونان گلی زیبا را برای تیمش به ثمر رساند کمتر کسی تصورمی نمود که این تیم شکست پذیر باشد ولی در پایان بازی آرژانتین و نیجریه (که مارادونا به عنوان بهترین بازیکن زمین شناخته شده بود) آزمایش دوپینگ مارادونا مثبت از آب درآمد. فیفا در همان روز مارادونا را دو سال از شرکت در مسابقات فوتبال محروم کرد. آرژانتین پس از از دست دادن کاپیتانش چیزی برای گفتن نداشت و در دور یک هشتم نهایی توسط رومانی از گردونه رقابت‌ها حذف شد.

ازدواج‌های مارادونا

ازدواج اول

مارادونا در سال ۱۹۸۴ با کلودیا ویلافانه ازدواج کرد. این ازدواج در سال ۲۰۰۴ میلادی به طلاق کشیده شد. دختر نخست آنها یعنی دالما در سال ۱۹۸۷ متولد شد و در سال ۱۹۸۹ این زوج صاحب دختر دیگری به نام جیانا شدند.

ازدواج دوم مارادونا

مارادونا در ازدواج دومش با ورونیکا ازدواج کرد. مارادونا از ورونیکا یک فرزند دارد که پنجمین فرزنداش محسوب می‌شود. ورونیکا بارها درباره عدم پایبندی مارادونا به ازدواجش و ابراز علاقه به دختران جوان دیگر از جمله روکیو اولیوا صحبت کرده بود.

ازدواج مارادونا با دختر فوتبالیست

مارادونا در سال ۲۰۱۳ میلادی با روکیو اولیوا فوتبالیست جوان و ۲۵ ساله کشور آرژانتین در ارتباط بود. دیه گو همواره در مصاحبه‌ها، در رابطه با روکیو صحبت می‌کرد.
روکیو در یک مصاحبه گفته است که همسر سابقش پابلو پولگلییسی در مقابل مارادونا نمره ۴ از ۱۰ می‌گیرد در حالی که دیه گو از نظر او، نمره ۱۰۰۰ دارد.

فعالیت در حوزه مجریگری

از سال ۲۰۰۵، مارادونا به عنوان مجری تلویزیونی کار می‌کند.بدون شک در کهکشان جهان فوتبال مارادونا نامی ماندگار خواهد بود بازیکنی که قهرمان جام جهانی فوتبال شد تا به آرزوی دیرین خود دست یابد.

شرکت مارادونا

مارادونا شرکتی به نام Diego Maradona Group Companies دارد که فعالیت‌های تجاری انجام می‌دهد..

رابطه مارادونا با خبرنگاران؛ یکی از عصبانی‌ترین ورزشکاران آرژانیتن

وی بارها خبرنگاران را در مکان‌ها و زمان‌های مختلف مورد ضرب و شتم شدید قرار داده است. وی از عصبانی‌ترین ورزشکاران آرژانتین در چند دهه اخیر به شمار می‌رود. همه بارها شاهد رفتار خشونت آمیز مارادونا با خبرنگاران و حتی تماشاگران بوده‌اند.

مارادونا و رکورد نرخ نقل و انتقالات

مارادونا اولین بازیکن در تاریخ فوتبال است که دو مرتبه رکورد سقف نقل و انتقالات را در جهان شکست. او اولین بار با ۵ میلیون یورو به تیم بارسلونا در لالیگا و بار دوم با ۶٫۹۵ میلیون یورو به تیم ناپولی در سری آ پیوست.

وی در دوران حرفه‌ای خود برای تیم‌های آرژانتینوس جونیورز، بوکا جونیورز، بارسلونا، ناپولی و سویا و نیولز اولد بویز به عنوان یک بازی‌ساز توانا، در پست هافبک هجومی بازی کرد. مارادونا در بارسلونا و ناپولی به بیشتر موفقیت‌های باشگاهی‌اش دست یافت.

خداحافظی مارادونا از فوتبال

دیه گو بارها از دنیای فوتبال خداحافظی کرد اما مدتی بعد به عنوان کاپیتان در مستطیل سبز ظاهر شد. وی پس از جام جهانی ۱۹۹۴ بود که با ناکامی تیمش، از فوتبال به عنوان بازیکن خداحافظی کرد. مارادونا به عنوان سرمربی تیم ملی کشورش نتوانست موفقیت زیادی به دست آورد.

مارادونا بهترین بازیکن قرن ۲۰

مارادونا در رأی‌گیری اینترنتی فیفا در سال ۲۰۰۲ برای انتخاب بهترین بازیکن فوتبال قرن بیستم، رأی اول را به دست آورد و به عنوان بهترین بازیکن قرن بیستم توسط طرفداران فوتبال جهان انتخاب شد. همچنین در در سال ۲۰۰۲ گل دوم وی به انگلستان در جام جهانی ۱۹۸۶ به عنوان برترین گل قرن معرفی شد.

مربیگری مارادونا

در نوامبر ۲۰۰۸ وی به عنوان سرمربی تیم ملی آرژانتین انتخاب شد. وی در جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی هدایت تیم ملی آرژانتین را به عهده داشت. تیم آرژانتین در این جام جهانی کلکسیونی از بهترین‌های جهان را در اختیار داشت.

به اعتقاد تعداد زیادی از منتقدین انتخاب تاکتیک‌های نادرست از سوی مارادونا باعث شد تا تیم آرژانتین نتواند جام به دست آورد.
در مارس ۲۰۱۰ مجله تایم فهرست ۱۰ بازیکن تأثیرگذار تمام ادوار جام جهانی را منتشر کرد که در این فهرست رتبه نخست از آن مارادونا بود

مربیگری در تیم الوصل

مارادونا پس از کناره‌گیری از تیم ملی آرژانتین در ماه مه ۲۰۱۱ سرمربیگری تیم الوصل امارات را با قراردادی دو ساله بر عهده گرفت. نشستن مارادونا بر روی نیمکت الوصل چهارمین تجربه مربیگری وی بود. مارادونا پیش از این در سال‌های ۱۹۹۴ و ۱۹۹۵ هدایت دو تیم گمنام را عهده دار بوده است.

مارادونا و سیاست

مارادونا زمانی که در کوبا تحت درمان بود با فیدل کاسترو رهبر کوبا دوست شد. وی تصویری از فیدل کاسترو را بر بازوی چپ و چه گوارا را بر بازوی راست خود خالکوبی کرد.

مارادونا از هواداران هوگو چاوز رئیس جمهور ونزوئلا بود. دیه گو پس از ملاقات با هوگوچاوز مدعی شد با هدف ملاقات با یک مرد بزرگ آمده بوده ولی به جای آن با کسی ملاقات کرده که از تصورش هم بزرگ‌تر بوده‌است.

وی مخالفت اش را با آنچه امپریالیسم می‌داند، در نشست کشورهای آمریکایی در ماردل پلاتا در ۲۰۰۵ اعلام کرد. دیگو در آنجا با پوشیدن تی شرتی با برچسب «بوش را متوقف کنید» و اشاره به بوش به عنوان آشغال انسانی با حضور جرج دابلیو بوش در آرژانتین مخالفت کرد.
 

دیگو به پاپ علاقه زیادی دارد و بارها با وی دیدار کرد. مارادونا پیراهن شماره ۱۰ خود را در حالی که نام فرانسیس بر روی آن حک شده بود به پاپ در واتیکان داد.

درگذشت مارادونا

دیگو مارادونا در ۲۵ نوامبر ۲۰۲۰، بر اثر حمله قلبی درگذشت.

وی دو هفته پیش از فوتش در بیمارستان به دلیل خون‌ریزی مغزی بستری شده بود.

کد خبر 457726

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 24
 • نظرات در صف انتشار: 23
 • نظرات غیرقابل انتشار: 13
 • IR ۰۷:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۶
  یه فوتبالیست کامل فقط توزمین ویک حیوان توخارج اززمین
  • امیر IR ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۶
   52 4
   تو حیوانی که پشت سر مرده حرف میزنی . کمی داشتن شخصیت هم چیز خوبیست . اگه مواد زده یا مشروب زده به خودش ضربه زده نه مث ما ایرانی ها و مسلمانان فقط بلدیم فحش و تهمت و غیبت و حسودی کنیم .
  • عبداله کریمی IR ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۶
   14 12
   مثلا خواستی فلسفی حرف بزنی ؟
  • علی IR ۲۰:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۶
   32 3
   قضاوت تخصص خداوند است.من وشما چکاره ایم.خود شما توزندگی هیچ خلافی نکردی مثل معصومین زندگی کرده ای؟؟؟
  • ایرانی IR ۲۱:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۶
   24 1
   بعد فوت کسی که هنوز بزرگیش را درک نکرده ای و جهان به او احترام می‌گذارد نزاکت و ادب و یک دقیقه سکوت را اگر برای خلوت خودت احترام قائلی رعایت کن
  • IR ۲۲:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۶
   33 5
   آقای که به مارادونا می گید حیوان شما خودتان از حیوان بد ترید
 • محمود a IR ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۶
  81 16
  بنظر من بازیکنی شبیه دیگو دوباره از آرژانتین خواهد آمد و مااز بازیش لذت خواهیم برد وبیاد دیگو بزرگ خواهیم افتاد ای کاش دیگو اینقدر با جسم خودش نمیجنگید
 • مرتضی IR ۱۳:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۶
  7 25
  از مرگ هیچکس خوشحال نمیشیم ولی واقعا چه بر سر مردم دنیا آمده که چنین سمبل بازی ناجوانمردانه ، مظهر دوپینگ و معتاد کبیر و همکار و دوست بزرگترین قاچاقچی های دنیا را شایسته احترام میدونه ؟!!!!
 • بدون نام IR ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۶
  18 7
  دیگو جایگزینی هم خواهد داشت که نام او لیونل مسی هست
  • IR ۰۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
   22 1
   مارادونا ستاره بیهمتاوستاره ای تکرارنشدنی.روحش شاد
 • حمید IR ۱۵:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۶
  6 14
  اینگونه انسانها در یک هنر یاحرفه و...اسطوره هستند اما افسوس که روح آنان خالی از ایمان وباور به خدا ،مبدا ومعاد هستند.لذا در زندگی مرارت های روحی وجسمی زیادی را متحمل می شوند. آنان پس از مرگ زود فراموش می شوند.
 • فرزاد IR ۱۷:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۶
  17 2
  به عشقش جام جهانی رو میدیدم خدا رحمتش کنه ، در زمان حضورش چقدر جون به عشق ماردونا فوتبالیست شدن اگر در دنیا ضربش کنی اونوقت آدم میفهمه که چقدر بزرگ بود ، خطا هم داشت ول کارهای خوبش آنقدر زیاد بود که اشتباهاتش به چشم نمیاد .روحش شاد و یادش گرامی .
 • IR ۱۹:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۶
  21 0
  مارادونا ، سلطان قلب ها❤❤❤❤❤
 • حسن نیازی IR ۲۰:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۶
  19 0
  بدرود اسطوره فوتبال... بدرود قهرمان من و هم دوره ای های من... آرام و آسوده بخواب در کناف رحمت حق...
 • یک‌ انسان‌ IR ۲۲:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۶
  24 1
  نه او مانند یک‌ حیوان نبود بلکه اعتياد داشت و خیلی از افراد هم اعتیاد دارند ولی انسان‌ های خوبی هستند او هم اعتیاد به مواد مخدر داشت ولی دوستدار انسان‌ ها و مبارز و مخالف زورگویان دنیا مانند آمریکا بود
 • امیر حسین IR ۲۲:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۶
  17 0
  واقعا یک فوتبالیست تمام عیار بود و خیلی بازیش خوب بود مثل یک شیر بود خداوند روحش شاد کند.
 • IR ۰۱:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۷
  12 1
  خدارحمت کند. سرخط
 • IR ۰۱:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۷
  12 0
  روحت شاداسطوره بیادماندنی
 • سالار IR ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۷
  16 1
  اسطوره بودوتکرارنشدنی.روحش شاد.
 • اسما IR ۱۵:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۷
  7 15
  من موندم مارادونا واستون چیکار کرده که اینطوری واسش غیرتی میشین بهتره که قبول کنیم توی زندگیش اشتباه کرده بود و ضربه اش رو هم خورد
 • شهربانو IR ۱۶:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۷
  10 2
  من کلا از فوتبال هیچوقت خوشم نیومده و پیگیر هم نبودم مارادونا رو هم چون ما دهه شصتی بودیم زیاد تعریفش رو شنیدم و بازی اش رو ندیدم اما یک چیز رو خطاب به اونها که میگن طرف بد بود بگم اینطور که پیداست ایشون نابغه بود در ورزش و اصولا تمام نوابغ حالا در هنر یا ادب یا علم باشهویا فوتبال بسیار روح حساس و شکننده دارند و بسیار زود سرخورده میشن و به طرف مواد میرن و با خشونتی اعتداضشون رو ممکنه بروز بدن . به نظر من این دولت و اطرافیان و مردم هستن که نباید بذارن طرف تباه بشه تو همین کشور خودمون چندتا نابغه علم و هنر و ورزش هست که کسی اصلا نمیدونه کجاست طرف و چه میکنه؟ فقط وقتی مردن یه تسلیت و تمام نه حمایتی و نه تجلیلی..... همیشه یه سوزن به خودتون بزنید یه جوالدوز به دیگرون
 • رویا IR ۱۸:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۷
  12 1
  خدا لعنتت کنه با این نظرت تو خودت از حیوان حیوان تری اگه مارادونا نبود کشور آرژانتین اینقد در کل جهان شناخته شده نبود روحش شاد
 • ۰۰۰۰۰ NL ۰۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  6 4
  خوش بحال اون کسی که پیش خدا سربلنده آرزوی رسیدن به بهشت رو دارم و بس.پاینده باد ایران عزیزم و درود برشرف مردم کشور عزیزم ایران.
 • امیر IR ۱۸:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۷
  7 0
  روحش شاذ