مذاکرات برجام یک بار انجام شده و مراحل خود را طی کرده است

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه نباید به گونه‌ای رفتار کنیم که مذاکرات جدیدی برای برجام شروع شود،‌ گفت: مذاکرات برجام در گذشته انجام شده و به چارچوبی رسیده و این چارچوب مراحل خود را هم در ایران و هم در کشورهای مختلف طی کرده است.

به گزارش ایمنا، محمود واعظی روز چهارشنبه در حاشیه نشست هیأت دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به اظهارات رئیس جمهوری درباره نتایج انتخابات آمریکا اظهار کرد: امروز نه تنها ایران بلکه بسیاری از کشورهای جهان و حتی متحدان آمریکا مانند اروپایی‌ها از رفتن کسی که ۴ سال رئیس جمهور آمریکا بوده اما نه با سیاست آشنایی داشت و نه چارچوب و اصول درستی داشت، خوشحال هستند.

وی افزود: این شخص با تصمیمات لحظه‌ای خسارت‌هایی را هم برای کشورش به وجود آورده و هم باعث شده در ارتباط با نظم و روابط بین‌الملل مشکلاتی به وجود آید. از جمله در حوزه خاورمیانه و فشارهای شدیدی که در سه سال گذشته بر ملت بزرگ ایران آورده است.

رئیس دفتر رئیس جمهور ادامه داد: طبیعی است ما هم از شکست ایشان استقبال کردیم اما اینکه ما به دولت بعدی آمریکا خوش‌بین باشیم، چنین صحبتی الان در دولت نیست. واقعیت آن است که ما به هیچ دولتی خوشبین نیستیم مگر اینکه ببینیم در عمل چه کار می‌کنند. خود آن‌ها در مبارزات انتخاباتی موضوعاتی را اعلام کردند و ادبیات و لحن شأن و سیاست‌هایی که می‌خواهند اتخاذ کنند، نسبت به ترامپ متفاوت است.

واعظی با بیان اینکه هنوز نه کسی مذاکره‌ای کرده و نه تماس داشته است، گفت: معتقدم برداشت‌ها در داخل ایران بر اساس اظهاراتی است که از سوی کابینه یا همراهان دولت جدید آمریکا اعلام شده است و بر فضای کشور از نظر اقتصادی و بازار دلار، سکه و مسائل دیگر اثرگذار بوده است که در آینده بیشتر هم خواهد بود.

وی در پاسخ به سوالی درباره اعضای تیم سیاسی دولت جدید آمریکا هم گفت: امروز آقای رئیس‌جمهور گفتند ما نمی‌خواهیم بنشینیم و بند به بند درباره برجام مذاکره کنیم آنها به تعهدات خودشان عمل نکردند ما هم تعهدات خودمان را در ۵ مرحله کاهش دادیم. آقای رئیس‌جمهوری اعلام کردند که اگر آنها به آنچه که در ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷ بوده یعنی روزی که ترامپ بر سر کار آمده، برگردند ما هم آمادگی داریم که به آن تاریخ برگردیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه ما نباید به گونه‌ای رفتار کنیم که مذاکرات جدیدی برای برجام شروع شود، گفت: مذاکرات برجام در گذشته انجام شده و به چارچوبی رسیده و این چارچوب مراحل خود را هم در ایران و هم در کشورهای مختلف طی کرده است.

روحانی یادآور شد: اتفاقی که افتاده این بوده که کشورها به ویژه آمریکا به تعهدات خودشان عمل نکردند این مهم‌ترین کار ما هست. یعنی مهمترین شرط ما این است آنچه که در برجام تعهدات کشورها هست باید محترم شمرده شود هم برای ما و هم برای کشورهای عضو.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره بیانات روز گذشته رهبر معظم انقلاب اظهار کرد: امروز بخش قابل توجهی از وقت جلسه هیأت دولت به دیدار روز گذشته شورای عالی هماهنگی اقتصادی با مقام معظم رهبری و رهنمودهای ایشان تخصیص داده شد. رئیس جمهوری بر اساس فرمایشات ایشان تک‌تک اعضای دولت و معاونین را مخاطب قرار دادند و در ارتباط با موضوعات مختلفی که در جلسه روز گذشته مطرح شد از جمله مسئله تنظیم بازار از وزیر صنعت و وزیر جهاد کشاورزی، خواستند که با جدیت بیشتر روی قیمت‌ها و توزیع نظارت داشته باشند.

رئیس دفتر رئیس جمهور ادامه داد: برای تولید کنندگان به ویژه در حوزه مرغ و تخم مرغ کسانی که محصولات و تولیدات شأن را با همان ارز ۴۲۰۰ تومانی که به آنها می‌دهیم، تولید می‌کنند، با همان ارز در دسترس مردم قرار دهند. تلاش می‌شود در روزهای آینده این تعادل برقرار شود.

روحانی در پاسخ به پرسشی درباره برنامه دولت برای طرح الزام پرداخت یارانه گفت: مردم اکنون تحت فشار تحریم هستند، کسبه و حرفه‌هایی که برای کرونا باید تعطیل کنند یا حتی زمانی هم که تعطیل نیست به دلیل شرایط کرونایی کسب و کارشان لطمه دیده و درآمدهایشان کاهش می‌یابد. ما باید از هر فرصتی برای جبران این فشارها استفاده کنیم.

وی ادامه داد: علاوه بر یارانه‌ای که در گذشته داده می‌شد، تلاش کردیم در چهار ماه ابتدای شیوع کرونا و از منابع حاصل از افزایش قیمت بنزین، در قالب بسته‌های حمایتی و معیشتی از مردم حمایت کنیم. ماه گذشته بررسی‌ها دوباره شروع شد و هفته گذشته تصمیم گرفته شد که چهار ماه دیگر به حدود ۲۹ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر یارانه معیشتی پرداخت شود.

رئیس دفتر رئیس جمهور تاکید کرد: ما در این زمینه با مجلس هم نظر هستیم که باید هر آنچه که می‌توانیم منابع را تأمین کنیم و به مردم در این زمان بیشتر کمک می‌کنیم. خود مجلس هم می‌داند که وقتی منابع نباشد دولت از کجا باید پرداخت کند لذا با مجلس و با مسئولین ذیربط صحبت می‌کنیم تا بتوانیم به تفاهم برسیم.

منبع: ایرنا

کد خبر 457620

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.