۵۷ درصد صادرات خدمات فنی و مهندسی کشور مربوط به آب و برق است

وزیر نیرو گفت: وزارت نیرو و صنعت آب و برق نیز از جمله عرصه‌هایی است که طی چند سال اخیر در صدر خدمات فنی مهندسی قرار دارد و شاید بیش از ۵۷ درصد حجم این خدمات کشور مربوط به عرصه آب و برق بود.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، رضا اردکانیان اظهار کرد: این اجلاس قرار بود در ماه‌های گذشته و به‌صورت گسترده با حضور فعالان اقتصادی دو کشور برگزار شود، اما متأسفانه به دلیل شیوع ویروس کویید ۱۹ و محدودیت‌هایی که این بیماری برای تماس‌های حضوری و مسافرت فراهم می‌کند، هفتمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور به شکل محدود برگزار شد.

وی با بیان اینکه تصمیماتی که گرفته شده در چارچوب تحقق اراده رهبران دو کشور برای توسعه روابط اقتصادی است، خاطرنشان کرد: دولت قطر بعد از سه کشور ایالات متحده، انگلیس و فرانسه وابسته بازرگانی خود را برای حضور در ایران اعزام کرد و امروز ایران چهارمین کشوری است که دولت قطر برای توسعه روابط اقتصادی، وابسته بازرگانی خود را فرستاده است که این به معنای اراده قطعی و جدی در توسعه روابط بخش‌های مختلف بوده است.

وزیر نیرو گفت: در این اجلاس تصمیمات خوبی در زمینه‌های حمل و نقل، تجارت، کشاورزی، گردشگری و به‌ویژه گردشگری گرفته شد.

اردکانیان با اشاره به همکاری‌های دو کشور در زمینه انرژی یادآور شد: طبیعتاً در بخش مربوط به انرژی با توجه به مسئولیت وزارت نیرو، زمینه‌های متنوعی از همکاری‌ها تعریف شده و کمیته‌های فنی نیز تشکیل و قرار شده جلسات خود را به‌صورت منظم در آینده نزدیک برگزار کنند.

وی با اشاره به شرایط اقتصادی دو کشور افزود: هم کشور قطر در شرایط سختی ایام اخیر را سپری کرده و هم کشور ایران در بحبوحه جنگ اقتصادی دشمنان کشور قرار دارد و طبیعتاً در چنین شرایطی، همسایگان راستین بیشتر به قدر و ارزش خود برای توسعه روابط واقف می‌شوند.

وزیر نیرو ادامه داد: امیدواریم در آینده نزدیک بتوانیم نتایج ملموس و خروجی‌های تصمیمات هفتمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی را خدمت هم‌وطنان گزارش دهیم.

اردکانیان اظهار کرد: صادرات خدمات فنی و مهندسی از عرصه‌هایی است که مزیت نسبی جمهوری اسلامی ایران یعنی منابع انسانی ارزشمند کارا خودش را نشان داده و وزارت نیرو و صنعت آب و برق نیز از جمله عرصه‌هایی است که طی چند سال اخیر در صدر خدمات فنی مهندسی قرار دارد و شاید بیش از ۵۷ درصد حجم این خدمات کشور مربوط به عرصه آب و برق بوده است.

وی با اشاره به ارتباط سخت افزاری و سازه‌ای با کشورهای همسایه، گفت: ارتباط مناسبی از لحاظ سخت افزاری و سازه‌ای با کشورهای همسایه در عرصه برق داریم و حتی با کشورهای همسایه‌ای که با ما مرز آبی دارند هم امکان برقراری ارتباط به لحاظ فنی وجود دارد.

وزیر نیرو یادآور شد: در زمینه آب، بیشترین ظرفیت خدمات فنی مهندسی کشور را شرکت‌های ارزنده ایرانی در پروژه‌های بزرگ آبی، سد سازی‌ها و احداث تصفیه‌خانه در نقاط مختلف از جمله کشورهای همسایه دارند که از این نظر جمهوری اسلامی ایران حضور پر رنگی دارد.

اردکانیان در خصوص همکاری‌های دو کشور در زمینه برق نیز خاطرنشان کرد: بحث‌هایی را از گذشته در زمینه برق داشتیم و طبیعتاً این عرصه هم جزو عرصه‌هایی است که زمینه همکاری وجود دارد، البته دیروز مذاکراتی فی ما بین مقامات مسئول در بخش برق دو کشور آغاز شد و امیدوار هستیم که تا قبل از پایان سال به نتایج روشن و قابل گزارشی برسد.

وی در پایان با اشاره به عرصه ترابری در مذاکرات دو کشور نیز یادآور شد: در زمینه همکاری حمل و نقل با کشور قطر که بیشتر به صورت ریلی و آبی است و الان نیز این ارتباط وجود دارد، امیدوار هستیم این روابط نیز مانند سایر حوزه‌ها توسعه پیدا کند چرا که فرصت‌های متنوعی برای توسعه این ارتباطات وجود دارد و به میزانی که ارتباطات تجاری گسترش پیدا کند، طبیعتاً موقعیت ویژه‌ای برای کشور ما به‌عنوان یک چهارراه ارتباطی بین قاره‌های مخلف می‌تواند برای کشورهایی مثل قطر جذاب باشد.

کد خبر 457454

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.