آیا واکسن سه گانه ام ام آر می‌تواند عوارض کرونا را کاهش دهد

واکسن ام ام آر ترکیبی از ویروس‌های زنده و ضعیف شده سرخک، اوریون و سرخجه است که به منظور پیشگیری از این سه بیماری در دوران نوزادی تزریق می‌شود، سوال این است که آیا می‌تواند عوارض کرونا را کاهش دهد؟

به گزارش ایمنا، به نقل از مؤسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران، این مؤسسه راهنمای پاسخ به این پرسش که آیا واکسن سه گانه ام ام آر (سرخک، سرخجه و اوریون) می‌تواند عوارض کووید ۱۹ را کاهش دهد یا خیر را منتشر کرد که در ذیل می‌خوانید:

واکسن‌ها به سیستم ایمنی بدن کمک می‌کنند تا بدون ایجاد بیماری شدید پادتن بسازد. واکسن‌ها همچنین سیستم ایمنی را قادر به تولید سلول‌های حافظه می‌کنند و سلول‌های حافظه فرد را در درازمدت در برابر میکروب‌های آسیب رسان محافظت می‌کنند.

برخی شواهد حاکی از آن است که واکسن سه گانه سرخک، اوریون و سرخجه ممکن است عوارض عفونت ریه در بیماری کووید -۱۹ را کاهش دهد.

واکسیناسیون به گلبول‌های سفید در سیستم ایمنی بدن آموزش می‌دهد که چگونه از بدن در برابر عفونت دفاع کنند و سیستم ایمنی بدن را برای مقابله با تعداد زیادی از عوامل بیماری‌زا آماده می‌کند زیرا گلبول‌های سفید، مشخصات عامل بیماری‌زا را به خاطر می‌سپارند و بعدها نسبت به عوامل بیماری‌زای دیگری که مشابهت کمی دارند هم واکنش نشان می‌دهند.

این پاسخ ایمنی غیر اختصاصی، اولین خط دفاع در برابر عفونت بوده و به آن پاسخ ایمنی ذاتی گفته می‌شود.

واکسن ام ام آر خطر چندانی ندارد و ممکن است تزریق آن در کادر درمان و یا بزرگسالانی که در دوران نوزادی و کودکی آن را دریافت نکرده‌اند مؤثر باشد؛ هرچند این موضوع نیاز به بررسی‌های بیشتر دارد.

اگرچه برخی تحقیقات نشان می‌دهد واکسن ام ام آر می‌تواند التهاب و عوارض عفونت ریه در بیماری کووید ۱۹ را کاهش دهد، اما در حال حاضر شواهد قوی برای این موضوع وجود ندارد.

در صورتی که شواهد کافی وجود می‌داشت سازمان بهداشت جهانی و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا این واکسن را بویژه برای کشورهای در حال توسعه پیشنهاد می‌کرد.

به نظر نمی‌رسد این واکسن بتواند به عنوان جایگزینی برای واکسن در حال ساخت برای کووید ۱۹ در نظر گرفته شود. هنوز نمی‌توان واکسن ام ام آر را به عنوان یک راه پیشگیرانه برای کاهش شدت بیماری کووید ۱۹ پیشنهاد کرد و تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است.

این گزارش را امروز - سه شنبه - دانشگاه علوم پزشکی تهران منتشر کرد.

کد خبر 457314

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.