ضرورت تهیه هر چه سریع‌تر طرح جایگزین جنگل

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با تاکید بر تقویت اقدامات حفاظتی در جنگل گفت: با وجود نظرات مختلف، ضرورت انجام کار ما صیانت از جنگل و عرصه‌های ملی و این کار با همدلی و هم افزایی قابل انجام است.

به گزارش ایمنا، به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی سازمان جنگل‌ها، دکتر مسعود منصور در جلسه ستاد مدیریت پایدار منابع طبیعی منطقه هیرکانی ضمن گرامیداشت هفته بسیج، یاد و خاطره دلاورمردان بسیج سازندگی را گرامی داشت و اظهار کرد: بسیجیان در احیا و توسعه حفاظت از منابع طبیعی مشارکت چشمگیری دارند.

وی با بیان اینکه نباید زحمات و تلاش صادقانه نیروهای حفاظتی را نادیده گرفت، خاطرنشان کرد: در حفاظت، ساماندهی و نظارت اشکالاتی وجود دارد که باید برطرف شود.

رئیس سازمان جنگل‌ها نظارت بر اقدامات انجام شده را امری مهم برشمرد و از معاونت حفاظت و امور اراضی همچنین فرماندهی یگان حفاظت و دفتر مهندسی و مطالعات خواست با حضور به‌موقع در عرصه‌های منابع طبیعی بر اقدامات انجام شده نظارت و آن‌ها ارزیابی کنند.

منصور تأکید کرد: عملکرد شرکت‌های طرف قرارداد حفاظتی باید به‌طور دقیق رصد و ارزیابی شود و اگر اشکالاتی وجود دارد، به شرکت‌ها اخطار داده شود. نحوه انجام تعهد و وظایفی که به شرکت‌ها محول شده است، مؤید ادامه یا عدم ادامه کار آنان با منابع طبیعی در سال‌های آینده خواهد بود.

وی تاکید کرد: برای حفاظت از مناطق بحرانی جنگل و تشدید اقدامات حفاظتی ضمن حضور مستمر کارشناسان و نیروهای حفاظتی باید با نصب دوربین و پهپاد پایش عرصه‌ها به طور مستمر انجام گیرد؛ همانگونه که برخی از استان‌ها توانسته‌اند از این فناوری نوین در مناطق حساس بهره بگیرند و موفق شوند.

منصور اضافه کرد: مسیرهای فرعی و بیراهه‌های منتهی به جنگل که سبب می‌شود قاچاق چوب به‌آسانی در آن‌ها انجام پذیرد باید هرچه سریع‌تر شناسایی و مسدود شوند.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور تاکید کرد: نیروهای حفاظتی باید با لباس‌های متحدالشکل و مجهز به امکانات حفاظتی در عرصه‌های منابع طبیعی حضور داشته باشند تا نظارت و اقدامات حفاظتی نمود بیشتری پیدا کند.

وی تاکید کرد: تنها بهره‌برداری چوبی از جنگل متوقف شده است و سایر اقدامات مدیریتی اجتناب ناپذیر جنگل به قوت خودشان باقی هستند و انجام این اقدامات در قالب طرح‌های مصوب تعطیلی پذیر نیست.

منصور در ادامه گفت: مدل مدیریتی جنگل در طرح جایگزین انجام اقدامات اجتناب ناپذیر با حضور کارشناسان و ناظرین فنی در عرصه است که هم بحث نظارت را به دنبال خواهد داشت و هم به امر حفاظت به‌صورت چشمگیری کمک خواهد کرد.

وی با بیان اینکه برای هر حوزه یک مدیر و یک ناظر طرح مستقل تعیین شده است، خاطرنشان کرد: در کلیه حوزه‌ها باید طرح‌های مصوب مبتنی بر اقدامات اجتناب ناپذیر در جنگل اجرایی شود.

منصور اضافه کرد: از ابتدای سال آینده اقدامات طرح جایگزین جنگل در شمال کشور بدون بهره برداری چوب باید اجرایی شود و ناظران و همکاران فنی برای اجرای طرح در عرصه حضور خواهند داشت.

رئیس سازمان جنگل‌ها با تاکید بر ضرورت تکمیل مطالعات نیمه تفضیلی و مطالعات اجرایی گفت: در این مطالعات مشخص می‌شود که عرصه‌های جنگلی از چه میزان پتانسیل و استعداد بهره‌برداری غیر چوبی برخوردار خواهند بود.

منصور در بخش دیگری از سخنان خود در جلسه ارزیابی جنگل‌های هیرکانی خاطرنشان کرد: علم جنگل که در دانشگاه‌ها و مراکز علمی تدریس می‌شود بر مدیریت جنگل تاکید دارد و مراکز دانشگاهی، تحقیقاتی و پژوهشی که تولید علم و دانش می‌کنند باید به کمک مدیریت جنگل بیایند.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور تشدید اقدامات حفاظتی در بخش حفاظت و تکمیل مطالعات طرح نیمه تفضیلی و مطالعات اجرایی از سوی بخش مطالعات و تهیه هرچه سریع‌تر طرح جایگزین جنگل از سوی معاونت امور جنگل را خواستار شد.

منصور در پایان تاکید کرد: کار در منابع طبیعی تعطیل بردار نیست.

کد خبر 456954

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.