نحوه رسیدگی به امورات بیمه شدگان تامین اجتماعی/ برقراری تمهیدات کرونایی تا پایان آذر

مدیرکل امور بیمه‌شدگان سازمان تأمین اجتماعی در پی آغاز اعمال محدودیت‌های جدید کرونایی، جزئیات کاملی از تمهیدات اتخاذ شده پیرامون رسیدگی به امور بیمه‌ای بیمه شدگان و کارفرمایان در آذرماه را اعلام کرد.

به گزارش ایمنا، مهدی شکوری، در این باره اظهار کرد: در ابتدای شیوع کرونا از اسفند تا اردیبهشت ماه، سازمان تأمین اجتماعی تمهیداتی را به منظور جلوگیری از گسترش کرونا وضع کرد که شامل تعدادی خدمات متنوع در بخش بیمه‌ای از جمله تمدید دفترچه‌های خدمات درمانی و توقف جلسات پرتجمع بود.

وی افزود: اخیراً با گسترده‌تر شدن دامنه شیوع بیماری و در راستای تصمیمات ستاد ملی کرونا و اینکه استان‌ها در سه وضعیت قرمز، نارنجی و زرد قرار داده شده و اکثر استان‌ها دچار این بحران هستند؛ نظر مدیرعامل سازمان بر این بود که تمهیدات کرونایی در این برهه نیز تکرار و به نوعی تمدید شود.

تمهیدات کرونایی تا پایان آذر برقرار است

مدیرکل امور بیمه‌شدگان سازمان تأمین اجتماعی با بیان اینکه بر این اساس جلسات و کمیسیون‌های پرتجمع که می‌توانند در انتقال بیماری مؤثر باشند، شناسایی شدند که در بخشنامه ابلاغ شده در روز چهارشنبه، ۲۸ آبان ماه قید شده‌اند، تاریخ اجرای این تصمیمات مقابله‌ای بازه یک ماهه آذر خواهد بود و تمهیدات کرونایی تا پایان آذرماه برقرار است.

تعویق برگزاری جلسات هیئت‌های بدوی و تجدیدنظر تشخیص مطالبات

شکوری به روند برگزاری جلسات هیئت‌های بدوی و تجدید نظر تشخیص مطالبات در این مدت اشاره کرد و گفت: آن دسته از کارفرمایانی که قرار بود در موعدهای مقرر مراجعه کنند و پیگیر اعتراض حق بیمه شأن بشوند، اطلاع‌رسانی و هماهنگی لازم از طریق پیامک و یا تماس تلفنی صورت پذیرفته و در جریان قرار گرفته‌اند که جلسه شأن به زمان دیگری موکول شده است، روز گذشته هم بررسی کردیم و حتی یک کارفرما مراجعه غیرضرور به شعب نداشته است.

وی تاکید کرد: توقف این جلسات با توجه به شرایط خاصی که حاکم است عموماً خللی در امور کارفرما ایجاد نمی‌کند؛ چه بسا به علت تاخیرهایی که برخی کارفرمایان در تسویه حساب دارند؛ این وقفه به وجود آمده به نفع کارفرما است و این تمهیدات بیشتر به نفع کارفرما است تا مانع از کارشان بشود.

توقف برگزاری کمیسیون‌های پزشکی و شورای پزشکی

مدیرکل امور بیمه‌شدگان سازمان تأمین اجتماعی همچنین با اشاره به روند حضور در کمیسیون‌های پزشکی و شورای پزشکی گفت: افرادی را داریم که درگیر بیماری‌های منجر به از کارافتادگی و یا استراحت‌های طولانی مدت پزشکی می‌شوند و استراحت بالای دو ماه باید توسط شورای پزشکی تأیید شود. این افراد به علت بیماری مدتی بستری بوده‌اند و یا استراحت در منزل داشته‌اند و شرایط جسمانی‌شان طوری نیست که بخواهیم مجدداً آنها را که رو به بهبودی می‌روند مجدد به سمت مراکز درمانی بفرستیم.

وی ادامه داد: این رفت و آمدها چه بسا باعث انتقال بیماری بین افراد مختلف بشود. بنابراین تصمیم بجایی اتخاذ شد مبنی بر اینکه برگزاری جلسات را با توجه به وضعیت این افراد متوقف کنیم که اتفاق خوبی است و این توقف، تأخیر و مشکلی در ارائه خدمات به بیمه شدگان به دنبال نخواهد شد.

انعقاد قرارداد بیمه‌های اختیاری موکول به انجام معاینات پزشکی نیست

شکوری همچنین به وضعیت بیمه شدگانی که می‌خواهند به صورت اختیاری تحت پوشش قرار بگیرند اشاره و اظهار کرد: وقتی افراد برای دریافت بیمه‌هایی چون کارگران ساختمانی، رانندگان تاکسی و یا مشاغل آزاد، دانشجویی، زنان خانه دار و در کل بیمه‌های اختیاری با ماهیت غیراجباری تقاضا می‌دهند برای انجام معاینات پزشکی به مراکز درمانی معرفی می‌شوند تا احراز شود که از سلامت جسمانی برخوردار هستند یا خیر.

مدیرکل امور بیمه‌شدگان سازمان تأمین اجتماعی ادامه داد: اما در این دوره، با این متقاضیان قرارداد می‌بندیم و تعهد می‌گیریم که در شرایط مناسب‌تری آنها را راهنمایی و به مراکز پزشکی معرفی کنیم. در واقع انعقاد قرارداد موکول به انجام معاینات پزشکی نیست. هرچند که این خدمت نیز تا ماه آینده و در قالب طرح ۳۰۷۰ کاملاً غیرحضوری خواهد شد.

شرایط پرداخت غرامت دستمزد ایام بیماری

وی درباره استراحت‌های پزشکی و بیمه شدگانی که قصد دریافت غرامت دستمزد ایام بیماری دارند نیز گفت: بسیاری از بیمه شدگان بیماری داشتند و اکنون قصد دارند غرامت دستمزد ایام بیماری بگیرند که این مورد هم نیازی به مراجعه حضوری ندارد و می‌توانند از طریق سامانه خدمات غیرحضوری سازمان تأمین اجتماعی اقدام و مدارک خود را بارگذاری کنند.

شکوری اضافه کرد: برای آنهایی که غرامت می‌گیرند قبلاً تسهیلاتی در نظر گرفته بودیم مبنی بر اینکه بدون پروسه و انجام هرگونه تشریفاتی مدارکشان را بپذیرند. حتی گفتیم که اگر نیاز به تمدید دفترچه درمان دارند، چون کارفرما برایشان لیست ارسال نمی‌کند باید از ما غرامت دستمزد بیماری بگیرند؛ ما غرامت ایام بیماری را به آنها می‌پردازیم که اعتبار دفترچه به خودی خود تمدید شود و بتوانند از خدمات درمانی بهره مند شوند.

وی ادامه داد: تا ۸۰ درصد غرامت ایام بیماری را به صورت علی‌الحساب می‌پردازیم و بعد از استراحت‌های پزشکی که فعلاً منع کردیم جایی نروند، بعداً سر فرصت که شرایط عادی شد با تأیید مدارک از سوی مراجع پزشکی، ۲۰ درصد مابقی پرداخت خواهد شد.

توقف یک ماهه بازرسی‌های ادواری

مدیرکل امور بیمه‌شدگان سازمان تأمین اجتماعی با بیان اینکه معمولاً بازرسی‌های ادواری از کارگاه‌های مشمول تأمین اجتماعی انجام می‌شود گفت: همچنین بازرسی‌هایی که به منظور احراز اشتغال بیمه قالیبافان، کارگران ساختمانی، بیمه بیکاری و … انجام می‌شد نیز در این یک ماهه آذر متوقف شده است. علاوه بر این جلساتی که در داخل سازمان برگزار می‌شود اعم از کمیته‌های ادعای سابقه هم فعلاً در این مقطع متوقف خواهد شد.

درخواست از مردم برای عدم مراجعه به شعب

مدیرکل امور بیمه‌شدگان سازمان تأمین اجتماعی در بخش پایانی سخنان خود توصیه‌هایی به بیمه شدگان و جامعه تحت پوشش داشت و اظهار کرد: با توجه به روند شیوع بیماری، فعالیت‌هایی که ضرورت حضور افراد را می‌طلبید به صورت موقت تعلیق شده است؛ تصمیمات ستاد ملی کرونا به جهت صیانت از سلامت بیمه شدگان اتخاذ شده است تا آمد و شدهای آنها در سطح شهر زمینه ساز بروز و شیوع بیماری و انتقال آن نباشد.

وی ادامه داد: از مردم خواهش می‌کنیم در نظر داشته باشند که این بازه زمانی یک ماهه، باید تا حد امکان در خانه بمانند و تردد کمتری داشته باشند. آنها نباید این زمان را به عنوان فرصت انجام کارهای معوقه بیمه‌ای شأن در نظر گیرند و این ذهنیت را نداشته باشند که در این فرصت در شعب، پیگیر سوابق و بازنشستگی و … بشوند. بلکه می‌توانند این کار را در آینده و یا به صورت غیرحضوری پیگیری کنند.

شکوری به ایسنا گفت: این محدودیت‌ها، نباید زمینه‌ای برای حضور در شعب باشد زیرا ارائه خدمت مستلزم حضور حداکثری کادر اجرایی و اداری نیز هست ولی به علت تصمیمات مربوط به کاهش حضور کارمندان، با کسری کادر اجرایی در شعب روبه رو هستیم و مراجعه مکرر و پرترافیک می‌تواند خدمات دهی را با مشکل مواجه کند و زمینه ساز شیوع بیماری بشود. از مردم درخواست می‌کنیم همراهی کنند که با کمک همدیگر این مسیر را طی کنیم و به سلامت از آن عبور کنیم.

کد خبر 456890

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.