نباید به روند ترخیص کالا نگاه سیاسی داشت

سخنگوی گمرک با بیان اینکه ترخیص کالا از گمرک هرگز متوقف نشده است، گفت: نباید به روند ترخیص کالا نگاه سیاسی داشت، زیرا معیشت مردم در کشور به مسائل سیاسی گره نخورده است. از تیرماه سال جاری مکاتبات برای تسریع در ترخیص اقلام اساسی و ضروری آغاز شده بود.

به گزارش ایمنا، سید روح اله لطیفی با بیان اینکه در تمام طول سال روند ترخیص کالاهای اساسی و ضروری برای تولید تعطیل نبوده است، اظهار کرد: در هفت ماه گذشته حدود دو میلیون تن اقلام مختلف به صورت ماهیانه ترخیص شده است که جمع آن به ۱۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تن می‌رسد.

وی با اشاره به ترخیص ۱۴ میلیون و ۲۰ هزار تن کالا در هفت ماه سال ۹۸، تاکید کرد: تنها دو درصد کاهش در خروج کالاها در مدت مشابه امسال با سال گذشته دیده می‌شود و این آمار و ارقام، سندی است که نشان می‌دهد توقفی در خروج اقلام مورد نیاز مردم از گمرک وجود نداشته است.

سخنگوی گمرک با بیان اینکه برابر بودن ورودی بنادر با خروجی گمرک نشان از عادی بودن شرایط دارد، گفت: در سال جاری ورودی کالا در بنادر با افزایش مواجه شده است اما دو درصد کاهش در خروجی را شاهد بودیم که از چهار ماه پیش اعلام شد برای افزایش خروجی از گمرک باید موانع تشریفات گمرکی از میان برداشته شود تا به ضرب آهنگ مناسبی برسیم.

لطیفی خاطرنشان کرد: در این مدت مدیریت منابع ارزی شرایط به گونه‌ای رقم خورد که موجبات طولانی شدن تخصیص، تأمین و دریافت کد رهگیری را فراهم کرد و کندی در روند ترخیص کالاهای اساسی را به وجود آورد.

وی با اشاره به سفر «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس جمهوری به استان هرمزگان، اظهار کرد: مصوبات این سفر که بیش از یک ماه از برگزاری انتخابات آمریکا فاصله داشت موجب سرعت بخشیدن به ترخیص با اولویت بندی وزارت صنعت، معدن و تجارت شد.

سخنگوی گمرک افزود: از چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تن کالای اساسی باقی مانده در گمرک، سه میلیون و ۸۰۰ هزار تن از اقلام اساسی بعد از این سفر ترخیص شد و همچنین در این مدت کالاهای جدیدی وارد و جایگزین کالاهای ترخیص شده از گمرک شده است.

لطیفی با اشاره به سخنرانی رهبر معظم انقلاب در روز میلاد پیامبر اکرم (ص) مبنی بر هماهنگی تمام دستگاه‌ها برای دسترسی مردم به کالای مورد نیاز خود، تاکید کرد: سخنان ایشان همزمان با انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بود اما هیچ ارتباطی میان آن دو وجود نداشت و پس از آن روندی که از قبل برای خروج کالا از گمرکات وجود داشت سرعت بیشتری پیدا کرد.

وی با بیان اینکه بر اساس ماده ۱۲ امور گمرکی، اختیاراتی به این نهاد داده شد تا به ترخیص کالا سرعت ببخشد، تاکید کرد: این تصمیم جدید متأثر از فرمایشات رهبر معظم انقلاب بود که علاوه بر هماهنگ کردن تمام دستگاه‌های تجارت خارجی، شاهد همکاری قوه قضائیه و همراهی قوه مقننه برای ورود کالا به کشور بودیم.

به گفته سخنگوی گمرک، در حال حاضر هر سه قوه در تلاش برای رساندن کالاهای اساسی و ضروری مرتبط با تولید به دست مردم هستند.

وی تصریح کرد: همزمانی بخشی از این فرآیند با انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تصادفی بوده است و نباید به این روند، نگاه سیاسی داشت، زیرا معیشت مردم در جمهوری اسلامی به مسائل سیاسی گره نخورده است.

به گفته سخنگوی گمرک، همه مسئولان با هر نگرش سیاسی باید برای تأمین معیشت مردم در این شرایط سخت بسیج شوند و عزم ملی نباید با انتخابات یک کشور که دشمنی آن با ایران ثابت شده است، ارتباط داده شود.

منبع: ایرنا

کد خبر 456110

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.