ماجرای قطع درختان جنگلی در شمال کشور چیست؟

در پی انتشار اخباری مبنی بر قطع درختان جنگلی در اراضی جلگه‌ای شمال کشور، معاون امور جنگل سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت: سازمان جنگل‌ها به‌دنبال بهره‌برداری از عرصه‌هایی است که در آن‌ها زراعت چوب انجام داده است.

به گزارش ایمنا، عباسعلی نوبخت، اظهار کرد: بر اساس قانون برنامه ششم توسعه کشور دولت مکلف شده است که تسهیلات لازم را برای توسعه زراعت چوب و واردات مواد اولیه صنایع چوبی در اختیار دستگاه‌های ذی‌ربط قرار دهد. از سوی دیگر بر اساس همین قانون، بهره‌برداری از جنگل‌های شمال ممنوع شده است و اکنون با توجه به شرایط تحریم در کشور باید بتوانیم پاسخگوی نیاز صنایع چوبی باشیم.

وی ادامه داد: از سال‌های گذشته تاکنون چه در اراضی ملی - که قابلیت زراعت چوب در آن‌ها وجود دارد - و چه در مستثنیات مردم زارعت چوب انجام شده است همچنین سازمان جنگل‌ها موظف است که در سطحی حدود ۷۵ هزار هکتار عملیات زارعت چوب را انجام دهد. از این‌رو مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع، مطالعاتی را در کل کشور انجام داده و سطوحی را که پتانسیل زراعت چوب دارند، مشخص کرده است.

نوبخت در ادامه با اشاره به اینکه در برخی اراضی کنار جلگه‌ای استان گیلان نیز از سال‌های گذشته تاکنون زراعت چوب با استفاده از گونه‌های مختلف ازجمله صنوبر انجام شده است، تصریح کرد: ما بر مبنای مطالعات میدانی کارشناسان به‌دنبال بهره‌برداری از عرصه‌هایی هستیم که در آن‌ها زارعت چوب انجام داده‌ایم.

معاون امور جنگل سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری با تاکید بر اینکه در برخی عرصه‌های جنگلی ما عملیات پرورشی انجام می‌دهیم و هدف ما از انجام عملیات پرورشی در جنگل به هیچ عنوان استحصال چوب نیست، گفت: در عملیات پرورشی جنگل، پایه‌هایی که سالم هستند و در آینده می‌توانند تبدیل به درخت تنومندی شوند به‌طور قطع حفظ خواهند شد اما در حال‌حاضر به دلیل شرایط تحریمی نمی‌توان به میزان مورد نیاز صنایع واردات چوب داشته باشیم. از این‌رو مدیریت عرصه‌های زراعت چوب در دستور کار قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه در این شرایط بر اساس تصمیم‌های کارشناسی بخش‌های مختلف ازجمله شورای عالی جنگل و معاونت جنگل، برداشت درختان صنوبری که در قالب طرح زراعت چوب کاشته شده بودند، بلامانع اعلام شده است، اظهار کرد: به‌طور کلی سیاست ما در سازمان جنگل‌ها برداشت چوب از جنگل‌های طبیعی نیست.

نوبخت به ایسنا گفت: در برخی از عرصه‌هایی که در آن‌ها عملیات زراعت چوب انجام شده است، حیات طبیعی و زادآوری گیاهان به اکوسیستم و منطقه بازگشته است بنابراین به دنبال آن هستیم که در این عرصه‌ها با توجه به زادآوری گیاهان، تنها درختان صنوبری را قطع کنیم که به منظور زراعت چوب کاشته شده بودند. از سویی دیگر در عرصه‌هایی که حیات به آن‌ها بازنگشته است، پس از قطع درختان صنوبر مجدد اقدام به کاشت درخت خواهیم کرد.

کد خبر 455958

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.