خاتمی در واکنش به حضور زنان در انتخابات ۱۴۰۰: مفهوم رجال روشن است

یک عضو شورای نگهبان و هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری در پاسخ به سوالی پیرامون کاندیداتوری زنان در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ گفت: قانون اساسی تصریح دارد که کاندیداهای ریاست جمهوری از رجال باشند و مفهوم رجال هم روشن است. بنابراین ما در این عرصه تسلیم قانون هستیم.

به گزارش ایمنا، سیداحمد خاتمی در نشستی خبری در محل دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری در قم اظهار کرد: به دلیل جلوگیری از شیوع هرچه بیشتر کرونا و رعایت دستورالعمل‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا مبنی بر اینکه برگزاری هرگونه تجمعات ممنوع است، اجلاسیه‌های مجلس خبرگان رهبری برگزار نشد چراکه آقایان ۸۸ نفر از نقاط مختلف کشور باید در یک جا جمع شوند؛ به علاوه اینکه چند برابر همراهان آقایان هستند و این سبب می‌شود که در معرض آسیب این ویروس باشیم.

وی افزود: ما با تمام وجودمان در پی انجام وظیفه هستیم و حتی برای اجلاس بین دو اجلاس که بین ۲۵ تا ۳۰ نفر از آقایان شرکت می‌کنند بازهم مناسب دیده نشد که این جلسات برگزار شود و اصولاً تا وقتی که ستاد ملی مبارزه با کرونا اجازه برپایی اجلاس را به ما ندهد ما همچنان همراه هستیم برای اینکه بتوانیم با همدلی با این ویروس منحوس مبارزه کنیم؛ چنانکه دنیا درگیر این ویروس بوده و مشکلاتشان باقی است.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: در مجموع خدا را شکر که نظام مقدس جمهوری اسلامی سرافراز است و تاکنون مسئولان محترم توانسته‌اند این شرایط را مدیریت و انشاالله از این پس هم مدیریت خواهند کرد.

خاتمی در پاسخ به این پرسش که آیا برگزاری جلسات مجلس خبرگان به صورت مجازی وجود نداشت و آیا نمی‌شد حداقل کمیسیون‌های تخصصی به صورت مجازی برگزار شوند، اظهار کرد: اجلاس آنلاین وقتی است که زیرساخت‌ها فراهم باشد؛ وقتی در کل کشور عزیزان ما هستند ممکن است در برخی جاها این امکان فراهم باشد و در برخی جاها عزیزان ما امکان ویدئوکنفرانس نداشته باشند.

وی اضافه کرد: اینکه در آئین‌نامه پیش‌بینی تعطیلی مجلس خبرگان رهبری شده باشد، چنین مطلبی پیش‌بینی نشده است؛ قانونی که در عرصه‌های دیگر هست همان به عنوان قانون نانوشته در مجلس خبرگان رهبری هم عمل می‌شود و وقتی شرایط فراهم شد، این امکان لحاظ می‌شود.

عضو شورای نگهبان یادآور شد: در خصوص برگزاری کمیسیون‌های تخصصی مجلس خبرگان به صورت مجازی این مسئله قابل توجه است و اگر شرایط برگزاری کمیسیون‌ها فراهم باشد انشاالله کمیسیون‌ها برپا خواهد شد.

خاتمی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در پاسخ به شائبه‌هایی که در برخی محافل سیاسی مبنی بر سختگیری شورای نگهبان نسبت به یک جریان سیاسی کشور در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ مطرح می‌شود، گفت: در گذشته شورای نگهبان قانون‌مدارانه به وظایف خود عمل کرده و در این عرصه هم قانون‌مدارانه عمل خواهد کرد.

وی افزود: همه جای دنیا هم مرسوم است که هر کس از راه رسید و گفت کاندیدا هستم وی را نمی‌پذیرند. در قانون ما هم شرایطی هست که به آنها عمل می‌شود. من به عنوان عضو شورای نگهبان می‌گویم که اسم سختگیری برای این موضوع درست نیست بلکه اسم درست آن این است که قانون‌مدارانه عمل کنیم و اطمینان می‌دهم به عنوان یک عضو شورای نگهبان که قانون‌مدارانه عمل خواهیم کرد.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه نظر شما در خصوص اظهارنظرهای مختلفی که اخیراً پیرامون کاندیداتوری زنان در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ و اینکه زنان هم می‌توانند مصداقی از رجل سیاسی باشند، چیست، اظهار کرد: تصریح قانون اساسی جمهوری اسلامی است که کاندیداهای ریاست جمهوری از رجال باشند و مفهوم رجال هم روشن است. بنابراین ما در این عرصه تسلیم قانون هستیم و قانون هرگونه نظر بدهد به آن عمل خواهیم کرد.

خاتمی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اقدام شورای نگهبان در رد مصوبه اخیر مجلس در مورد اختصاص سبد معیشت کالا به مردم گفت: اصل ۷۵ قانون اساسی می‌گوید هر طرحی که از سوی مجلس تصویب می‌شود باید منابع آن هم بیان شود. عزیزان مجلس که دلسوزانه طرح را مطرح کردند به صورت دقیق و شفاف منابع این طرح را نگفتند. انشاالله منابع را بگویند، شورای نگهبان و مجلس در راه کم کردن مشکلات معیشتی مردم تلاش خواهند کرد.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا ما هم می‌توانیم در شرایط امروز همانند پیامبر اسلام (ص) که در مقاطع خاصی با کفار توافق‌نامه داشتند، عمل کنیم، گفت: عزت نظام اسلامی همواره باید حفظ شود؛ هم جنگ پیامبر (ص) در مسیر عزت اسلام و مسلمانان بود و هم نرمش‌های قهرمانانه ایشان در مسیر عظمت مسلمین بود. ما هم هرگاه این عزت بخواهد آسیب ببیند این موضوع خط قرمز ما است.

عضو شورای نگهبان اضافه کرد: وقتی شما در شرایط برتر هستید سخن از سازش نداشته باشید بنابراین در شرایط کنونی هرگونه مذاکره و سازش با دولت مستکبر آمریکا ممنوع است و همانگونه که در گذشته مقام معظم رهبری فرمودند هیچ مسئولی در هیچ سطحی حق مذاکره با دولت متخاصم آمریکا را ندارد چراکه دولت آمریکا در پی مذاکره با جمهوری اسلامی ایران نیست بلکه دنبال سلطه است.

خاتمی افزود: دولت آمریکا در مورد ایران خواب دوران طاغوت را می‌بیند که همه‌کاره بود؛ نخست وزیر، وزیر و دیگر مقامات را تعیین می‌کرد و منابع کشور را به غارت می‌برد. آمریکا آرزوی آن روزها را به گور خواهد برد و بنابراین هیچ‌کس حق ندارد عظمت‌مان را با بیگانگان معامله کند و اینچنین نخواهد شد.

منبع: ایلنا

کد خبر 455770

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.