۲۴ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۲
 تنباکوی میوه ‌ای حرام است

حرام بودن تنباکوی میوه‌ای این روزها به بحث داغ محافل مختلف رسانه‌ای، اجتماعی و قضایی عربستان سعودی تبدیل شده و جنگ و جدال شدیدی به راه انداخته است.

به گزارش ایمنا، روزنامه سعودی عکاظ در خبری اعلام کرد، صدور حکم قضائی بی‌سابقه‌ای از سوی یک قاضی در رابطه با حرام بودن تنباکوی میوه‌ای موجی از اختلاف‌نظرها در کشور به راه انداخته است.

به نوشته این روزنامه، ماجرا از زمانی آغاز شد که یک شهروند سعودی در مورد اخلال یک خارجی در قرارداد خود برای تأمین به‌موقع تنباکوی میوه‌ای به دادگاه شکایت کرد و خواستار الزام این فرد به اجرای تعهدات و پرداخت خسارت شد.

اما قاضی مسئول پرونده در حکم خود اعلام کرد کالای تنباکوی میوه‌ای جز مواد و اموال حرام بوده و بر اساس احکام شرعی، فرد مجاز به دریافت خسارت در این مورد نیست.

از دیدگاه قاضی، تنباکو اصولاً یک کالای حرام عین بوده و هیچ منفعت شرعی‌ای در آن وجود ندارد پس هرچه که شرع آن را بر مسلمان حرام می‌داند تملک و انتفاع از آن، چه برای خود شخص چه برای دیگران، حرام است.

به گفته قاضی مزبور، تنباکوی میوه‌ای در زمره محرمات دیگری همچون گوشت خوک و شراب یا اموال مسروقه گنجانده می‌شود.

انتشار مشروح این حکم در حال حاضر موجی از تأیید و اعتراض در شبکه‌های اجتماعی عربستان برانگیخته است.

قرار است با توجه به اختلاف نظرهای شدیدی که در این زمینه وجود آمده، طبق رسم رایج عربستان این مساله به ولی امر یا همان پادشاه ارجاع شود تا او دراین‌باره اعلام نظر کند.

منبع: اعتماد آنلاین

کد خبر 455439

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.