ایستگاه‌های اندازه‌گیری و تقلیل فشار گاز بومی سازی شد

یک شرکت دانش بنیان ایرانی موفق به طراحی و ساخت ایستگاه‌های اندازه‌گیری و تقلیل فشار گاز در کشور شد.

به گزارش ایمنا به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این شرکت دانش بنیان به عنوان یکی از پیشگامان عرصه طراحی و ساخت ایستگاه‌های اندازه‌گیری و تقلیل فشار گاز در ایران است. این شرکت نخستین مجموعه خصوصی فعال در زمینه پروژه‌های EPC این بخش از صنعت محسوب می‌شود.

این واحد فناور همچنین تنها شرکت دانش‌بنیان کشور در زمینه طراحی، ساخت و راه‌اندازی مجموعه ایستگاه‌های تقلیل، اندازه‌گیری و کنترل فشار گاز به صورت EPC تا ظرفیت ۳ میلیون مترمکعب بر ساعت شناخته می‌شود.

این شرکت از بدو تأسیس در سال ۱۳۷۸ به عنوان یک شرکت خصوصی فعال در زمینه طراحی، تأمین و ساخت شبکه‌های گازرسانی و سیستم‌های سوخت مجتمع‌های مسکونی و صنعتی شناخته شد و همزمان با واگذاری ساخت ایستگاه‌های تقلیل فشار گاز از مجموعه NIGC به شرکت‌های خصوصی در سال ۸۰ با تمرکز بر این بخش از صنعت گاز به فعالیت خود ادامه داد.

از سال ۱۳۸۴ و با ساخت ایستگاه تقلیل فشار ۳۰۰ هزار مترمکعبی یک نیروگاه، این شرکت، همچنان به عنوان پرچمدار شرکت‌های خصوصی ایرانی در زمینه ایستگاه‌های تقلیل فشار صنعتی به کار خود ادامه می‌دهد و با تکیه بر انگیزه نیروهای متخصص خود به عنوان شناخته‌شده‌ترین و فعال‌ترین شرکت EPC ایستگاه‌های گاز صنعتی در کشور فعالیت می‌کند.

به گفته حمید رستمی، مدیر عامل این شرکت دانش بنیان، مجموعه مذکور با شناخت دقیق الزامات و نیازهای متفاوت سیستم‌های تغذیه و سوخت صنایع فولاد، پتروشیمی و کارخانجات تولیدی، تجربه طراحی و ساخت «بیش از ۲۰ ایستگاه نیروگاهی»، «ایستگاه‌های تمام کنترل صنایع پتروشیمی و تغذیه صنایع فولاد» و «گندله‌سازی» را دارد.

وی افزود: شرکت با گستردن مرزهای فعالیت خود، در سایر کشورهای منطقه نیز خدمات ارائه می‌کند و پروژه EPC ایستگاه تقلیل فشار گاز نیروگاه رمیله بصره یکی از این خدمات در سطح منطقه است.

به گفته مدیر عامل این شرکت دانش بنیان، کاهش و کنترل فشار گاز اصلی‌ترین هدف یک ایستگاه تقلیل فشار است که توسط شیرهای کنترلی موسوم به رگلاتور انجام می‌گیرد. اندازه‌گیری میزان جریان عبوری بسته به حساسیت و نیاز دقت مصرف‌کنندگان توسط انواع تجهیزات کنتورهای توربینی و یا التراسونیک انجام می‌شود. این کنتورها می‌توانند در جریان بالادست یا پایین دست یک ایستگاه تعبیه شده و میزان مصرف را گزارش کند.

رستمی اظهار کرد: از آنجا که گاز طبیعی بدون رنگ و بو فاقد هرگونه مشخصه قابل تشخیص در محیط است، چنانچه گاز ایستگاه برای مصارف شهری و یا کارخانه‌ای در نظر گرفته شده باشد، می‌توان جریان خروجی را با همراه کردن ترکیبی بسیار بودار (عموماً مرکاپتان) بودار کرد تا در مواقع نشت و انتشار گاز علائم فیزیکی مشخصی مانع از وقوع انفجارات و یا فجایع دیگر شوند. این امر توسط بودار کننده‌های تزریقی و یا کنار گذر صورت می‌گیرد.

وی افزود: دیگر محصولات ما شامل اسکرابر، فیلتر سپراتور، فیلتر خشک گاز، گرم‌کن گازی، بودار کننده بای‌پس، بودار کننده تزریقی که همگی زیرمجموعه‌ای از محصول نهایی یعنی ایستگاه تقلیل فشار گاز هستند، می‌شود.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان ادامه داد: اسکرابر، فیلتر سپراتور، فیلتر خشک گاز همگی از تجهیزاتی است که برای تصفیه و خالص‌سازی گاز پرفشار در مسیر ایستگاه‌های گاز پر مصرف قرار داده می‌شود. شرکت ما در زمینه EPC ایستگاه‌های اندازه‌گیری و تقلیل فشار شهری و صنعتی، EPC خطوط انتقال و تغذیه نفت، گاز و پتروشیمی، EPC سیستم‌های کنترل و مانیتورینگ ایستگاه‌های گاز و صنایع مرتبط و طراحی و ساخت مخازن تحت فشار و هیترهای گازی فعالیت می‌کند.

رستمی خاطرنشان کرد: قابلیت طراحی و ساخت ایستگاه‌های تقلیل فشار گاز تا بالاترین سطوح اتوماسیون و کنترل (محلی و از راه دور) در شرکت مقدور و نتیجه نمونه‌های در حال بهره‌برداری چنین ایستگاه‌هایی در بهره‌برداری موفق و رضایت‌بخش است.

کد خبر 455432

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.