طرح جامع محدودیت‌های کرونایی از اول آذر اجرا می‌شود

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: طرح جامع اعمال محدودیت‌های برای کنترل کرونا با سطح بندی شهرها به مناطق قرمز، نارنجی و زرد از شنبه اول آذر در سراسر کشور اجرا می‌شود.

به گزارش ایمنا، علیرضا رئیسی روز شنبه با اعلام مصوبات جدید ستاد ملی مقابله با کرونا، افزود: هر تصمیمی که در ستاد ملی کرونا گرفته می‌شود بر اساس همکاری مردم و دستگاه‌ها در رعایت اصول پروتکل‌هاست و تلاش می‌شود با کاهش تجمعات از میزان شیوع بیماری کاسته شود زیرا می‌دانیم هر جا که پروتکل‌های بهداشتی کرونا به درستی رعایت نشده و تجمعات خانگی، دورهمی‌ها و سفرها انجام شده بار بروز بیماری سنگین‌تر شده است و باعث شده که بار ورود به بیمارستان‌ها به قدری سنگین شود که قابل تحمل نیست و در همه کشورها برای کاهش این بار سنگین محدودیت‌هایی اعمال می‌شود.

وی گفت: در ماه‌های گذشته نیز برای کاهش بار بیماری ۴۳ شهر و در مرحله بعد ۴۶ شهرستان مشمول اعمال محدودیت‌های شغلی شدند و امروز هم طرح جامع اعمال محدودیت‌های جدید در ستاد ملی کرونا بررسی شد و بر اساس آن یک طرح هوشمند به تصویب رسید که از اول آذر فعلاً به مدت دو هفته اجرا می‌شود و بعد از آن در مورد تمدید، تشدید یا کاهش آن تصمیم گیری می‌شود.

سخنگوی ستاد ملی کرونا افزود: بر اساس این طرح شهرستان‌های کشور بر اساس میزان بار بیماری کرونا و بستری در بیمارستان به سه سطح قرمز، نارنجی و زرد تقسیم می‌شود، سطح سه یا قرمز بیشترین میزان محدودیت را دارد و سطح دو یا نارنجی محدودیت‌های کمتری دارد و میزان اعمال محدویت‌ها در شهرهای دارای سطح یک یا زرد کمتر است.

رئیسی ادامه داد: هدف اصلی از اعمال این محدودیت‌ها تعطیلی مشاغل نیست بلکه کاهش بار بیماری است. بر این اساس در شهرستان‌های قرمز یا دارای سطح سه که اکنون حدود ۱۰۰ شهرستان هستند و اکثر مراکز استان‌ها از جمله تهران هم جزو آن است، به جز مشاغل ضروری در اموری که مایحتاج ضروری مردم و مسائل ایمنی و سلامت مربوط می‌شود همه مشاغل تعطیل می‌شوند.

وی گفت: همچنین در شهرستان‌هایی با وضعیت نارنجی یا سطح هشدار دو مشاعل سطح سه و چهار که جزئیات آن اعلام می‌شود، تعطیل خواهند بود. اکنون حدود ۱۵۰ شهرستان در وضعیت نارنجی یا سطح هشدار دو هستند و در سطح هشدار یک که حدود ۱۵۵ شهرستان در این وضعیت هستند، مشاغل سطح چهار به مدت دو هفته تعطیل می‌شوند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: بر اساس این مصوبه، تعطیلی‌ها فقط شامل مشاغل و کسب و کارها نیست و شامل، مدارس، آموزشگاه‌ها، دانشگاه‌ها و مراسم فرهنگی و مذهبی نیز می‌شود و در سطوح هشدار یک، دو و سه آموزش‌ها و مدارس غیر حضوری است و برای دانشگاه‌ها و مراسم مذهبی و فرهنگی نیز فعلاً به مدت دو هفته محدودیت ایجاد می‌شود.

وی ادامه داد: در مورد فعالیت کارکنان ادارات نیز بر اساس تصمیم ستاد ملی کرونا در شهرستان‌های با سطح هشدار ۳ و قرمز فقط حدود یک سوم کارکنان در محل کار حضور پیدا می‌کنند، در سطح دو یا نارنجی یک دوم یا ۵۰ درصد کارکنان حضور پیدا می‌کنند و در شهرستان‌های با وضعیت زرد یا سطح هشدار یک، دو سوم کارکنان حضور دارند. مسئولان ادارات با توجه به ضرورت حضور کارکنان برای نوبت دهی فعالیت آنها بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا تصمیم‌گیری می‌کنند

رئیسی گفت: محدودیت‌های بعدی برای تردد وسایل نقلیه است و در شهرستان‌های با وضعیت دو و سه یعنی قرمز و نارنجی، خودروهای بومی با پلاک هر شهرستان حق خروج از شهرستان را ندارند و خودروهای با پلاک غیر بومی شهرستان‌های دیگر حق ورود به این شهرستان‌ها ندارند. جزئیات بیشتر اعلام می‌شود.

وی افزود: این محدودیت‌ها از شنبه اول آذر فعلاً به مدت دو هفته اعمال می‌شود و در یک هفته پیش رو اقدامات لازم برای اطلاع رسانی و پرداختن به جزئیات اجرای این مصوبات انجام می‌شود.

بنا به گزارش ایرنا، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، اظهار کرد: همه می‌دانیم که برای مقابله با کرونا اعمال محدودیت و جریمه راه حل نهایی نیست، اینها راه حل موقت است و تا زمانی که به دارو و واکسن مؤثر دست پیدا کنیم، راه حل اساسی رعایت پروتکل‌های بهداشتی و مراقبت از خانواده، اطرافیان، همکاران و مشتریان است و با مراقبت‌ها می‌توانیم از شر محدودیت‌ها خلاص شود زیرا هر محدودیتی که اعمال می‌شود تبعاتی دارد و هر محدودیتی که اعمال می‌شود از سر اجبار و ناچاری است.

کد خبر 455327

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 2
 • IR ۱۵:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
  7 0
  پس تکلیف من کاسب چی میشه من فوق لیسانس این مملکتم ولی نه پارتی داشتم نه رابطه که جای دولتی برم سرکار٫ الان که تا ساعت ۶بعد از ظهر بازم اگه تعطیل کنم دولت یک ریال کمک من می‌کنه؟ اجاره خونه و مغازم بالای ۵میلیون میشه اینایی که هی میگن تعطیل بشه کارمند هستن راحت میشینن توی خونه حقوق میگیرن من باید چی کارکنم؟ نمکی وزیر بهداشت میاد ده درصد حقوقشا بده ب من حداقل از گشنگی نمیرم اصلا فکر ما را میکنن
  • امین IR ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
   2 0
   مگه دروغ هم میگی بنده خدا راست میگی تکلیف ماها کارگرا چیه آخه مجبوریم بخاطر خرج روزمره مون بریم توی این وضع کار کنیم مگه چند بار توی مجلس مطرح نکردن که یارانه و حقوق یکی دو ماه رو جلو جلو بدن ولی قبول نکردن چون میخوان جیب خودشون پر پول کنن
 • بهروز IR ۲۲:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
  17 3
  سلام چرا کارخانجات و شرکت‌های خصوصی شامل تعطیلی‌های کرونایی از اول آذر نمیشوند؟ مگر کارگران آدم نیستد؟ مگر کارگران کرونا نمیگیرند؟