مرمت عمارت «گلستان» توسط شهرداری مریانج

شهردار مریانج گفت: مرمت عمارت بنای قدیمی «گلستان» از تیرماه سال گذشته آغاز شده و در این مدت روند کار مطلوب بوده است.

به گزارش ایمنا، محسن معصوم علیزاده با اشاره به مرمت بنای قدیمی گلستان در مریانج، اظهار کرد: عمارت قدیمی «گلستان» در شهر مریانج با هدف حفاظت از بناهای تاریخی، ارزشمند و معماری هنرمندانه، توسط شهرداری تملک شده است.

وی ادامه داد: در نهایت مرمت این بنای قدیمی با مساعدت اعضای شورای اسلامی شهر مریانج در بودجه عمرانی سال‌های ۹۸ و ۹۹ داخلی شهرداری مریانج صاحب ردیف شده و عملیات اجرایی آن سریع آغاز شد.

شهردار مریانج اضافه کرد: این خانه تاریخی در دهه گذشته خالی از سکنه بوده و در این مدت دچار تخریب جزئی شده که نیاز به مرمت اساسی داشت و در نهایت با هماهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان یک تیم از مرمت‌کاران زبده میراث فرهنگی مرمت این بنا را آغاز کردند.

معصوم‌علیزاده با اشاره محوطه سازی حیاط این خانه تاریخی، افزود: در سال جاری بیشترین تمرکز ما در این پروژه فضاسازی محوطه حیاط این بنا بود و خوشبختانه توانستیم قسمت‌های دیگری از این حیاط که در اختیار مالکان دیگر بود را نیز تملک کنیم تا بدون هیچ مشکلی عملیات عمرانی خود را پیش ببریم.

وی گفت: محوطه سازی تا به امروز با پیشرفت ۶۰ درصدی همراه بوده و سعی ما بر این است که مرمت کامل بنا و محوطه سازی این خانه تاریخی، در سال مالی ۱۴۰۰ به اتمام برسد.

شهردار مریانج با اشاره به قدمت و نوع معماری این خانه تاریخی بیان کرد: این خانه قدیمی با قدمت بیش از ۱۱۰ سال پیش و مربوط به اواخر قاجاریه است که با معماری خاص پنج دری در دو طبقه به متراژ ۳۷۰ مترمربع زیربنا ساخته شده است.

معصوم‌علیزاده خاطرنشان کرد: این خانه تاریخی که در زمینی با مساحت ۹۰۰ مترمربعی واقع شده، در حال حاضر در انتظار ثبت در فهرست آثار ملی کشور است.

منبع: ایسنا

کد خبر 454196

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.