آخرین وضعیت آتش‌سوزی در جنگل توسکستان گرگان

آتش سوزی جنگل توسکستان گرگان در هفتمین روز وقوع این حادثه همچنان در حال گسترش بوده و وزش بادهای شدید، کنترل و خاموش‌کردن کامل آن را با دشواری همراه کرده است

به گزارش ایمنا، آتش جنگل توسکستان گرگان از شامگاه یکشنبه ۱۱ آبان شعله‌ور شده و با وجود اعزام چندین باره نیروهای امدادی و بسیج مردمی و استفاده از چندین فروند بالگرد آب پاش، هنوز این حریق خاموش نشد.

مه آلودگی هوا و دشواری دسترسی به منطقه محل وقوع آتش به دلیل سخت گذر و صخره‌ای بودن، یکی از دلایل اصلی طولانی شدن روند خاموشی این آتش است.

سقوط درختان نیمه سوخته، یکی از دلایل اصلی خاموش نشدن آتش جنگل توسکستان است که پرت شدن آنها به پایین دست موجب شعله ور شدن دوباره آتش می‌شود.

وزش شدید باد از بامداد امروز جمعه موجب بیشتر شدن آتش در جبهه غربی این آتش سوزی به سمت دهنه گرمابدشت شده به طوری که رانندگان مسیر گرگان - شاهرود امکان مشاهده پراکنده و لکه‌ای آتش را دارند. همچنین در جبهه شرقی، آتش به جنگل معروف به روغن‌خانه و دهنه قرن آباد رسیده است.

هوا در جنگل توسکستان صاف است اما دود ناشی از سوختن آتش در مناطق گجه، پنبول‌چال و مازوآروم امکان هلی برد نیروهای امدادی توسط بالگرد را ناممکن کرده و نیروهای امدادی و بسیج مردمی با پای پیاده در حال اعزام به مناطق آتش‌گرفته هستند.

دسترسی به این مناطق به دلیل سخت‌گذر بودن به حدود پنج ساعت کوهنوردی احتیاج دارد. سخت گذر بودن برخی مناطق امکان خاموش کردن آتش در این مناطق را دشوار و احتمال از بین رفتن بخش‌های دیگری از جنگل هیرکانی را بیشتر کرده است.

با وجود حضور چند بالگرد برای اعزام نیرو، شرایط جوی نامناسب موجب تأخیر در اجرای عملیات‌ها و لغو چند پرواز شد.

آتش سوزی در جنگل توسکستان گرگان از شامگاه یکشنبه ۱۱ آبان آغاز شده و با وجود تلاش نیروهای امدادی و مردمی و استفاده از بالگرد اطفای حریق همچنان ادامه دارد. در این مدت بخشی از مناطق جنگلی مازوآروم، پنبول‌چال، چکل‌دوک و گنج‌دره در آتش سوخت.

به گفته استاندار گلستان وسعت آتش‌سوزی در جنگل توسکستان گرگان حدود ۲ تا ۳ کیلومتر است.

روز گذشته مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان گفت که در جریان وقوع آتش سوزی در جنگل‌های توسکستان، مخزن فرعی سد کوثر به حجم صد هزار متر مکعب به‌طور کامل آبگیری و برای برداشت توسط هلیکوپتر امدادی اعزامی از سازمان هوا و فضای سپاه در اختیار اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قرار گرفت.

براساس گزارش ایرنا، افزایش دمای گرگان چند روز اخیر به حدود ۳۵ درجه و حضور گردشگران در مناطق جنگلی از دلایل احتمالی آتش سوزی جنگل توسکستان است.

کد خبر 453769

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • تنها IR ۲۳:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
    0 0
    چرا آتش رو خاموش نمی کنند؟؟؟