ماسک ۱۳۰۰ تومانی در داروخانه‌ها/افزایش قیمت‌ها و بحران اقتصادی داروسازان

دبیر انجمن داروسازان تهران از توزیع ماسک ۱۳۰۰ تومانی در داروخانه‌ها خبر داد و در عین حال ضمن انتقاد از عدم ارائه تسهیلات کرونایی به داروخانه‌ها، گفت: در حال حاضر با توجه به تغییرات شدید قیمتی در تأمین داروی مردم در داروخانه‌ها، بحران اقتصادی در داروخانه‌ها وجود دارد.

به گزارش ایمنا، دکتر محمدرضا دری، درباره وضعیت توزیع ماسک ۱۳۰۰ تومانی در داروخانه‌ها، گفت: در حال حاضر وضعیت توزیع ماسک ۱۳۰۰ تومانی به داروخانه‌ها بسیار بهتر شده است.

وی افزود: در حال حاضر دو سه شرکت، این ماسک‌ها را در اختیار داروخانه‌ها قرار می‌دهند. عوامل توزیع آن نسبتاً خوب شده، فراگیرتر شده و وضعیت توزیع ماسک از شرایط قبلی درآمده است. ماسک‌های صنعتی ۱,۳۰۰ تومان در داروخانه‌ها موجود است و فعلاً مشکلی ندارد.

دری درباره وضعیت پرداخت مطالبات داروخانه‌ها و وضعیت اقتصادی داروخانه‌ها، گفت: با پیگیری‌های انجمن داروسازان و در جلساتی که پیگیری آن را با بیمه‌ها و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی داشتیم، خوشبختانه وضعیت مطالبات بهتر شده است؛ به طوری که میزان بدهی‌ها از آن فاصله هشت یا ۹ ماهه به پنج الی شش ماه کاهش یافته است.

چالش اقتصادی داروخانه‌ها

دری ادامه داد: البته در حال حاضر چالشی که وجود دارد، این است که داروخانه‌ها به دلیل تغییر قیمتی که در داروها وجود دارد، به شدت نیازمند افزایش سرمایه هستند تا بتوانند همان خدمات قبلی را ارائه کنند. زمانیکه داروها گران می‌شوند، نیاز به افزایش سرمایه برای تأمین مجدد آنها دارید. در حال حاضر بحران اقتصادی با توجه به تغییرات فاحش قیمتی، درباره تأمین داروی مردم است تا مردم بتوانند خدمات مورد نیازشان را از داروخانه‌ها دریافت کنند. این موضوع در حال حاضر مهمترین چالش ما در داروخانه‌ها است.

دبیر انجمن داروسازان تهران افزود: از آنجایی که قیمت داروها مرتباً در حال افزایش است، باعث می‌شود که داروخانه برای تأمین داروها نیازمند افزایش سرمایه داشته باشد. داروخانه‌ها داروهایشان را با قیمت نازل می‌فروشند، اما برای تأمین مجدد آنها باید با قیمت گران‌تر و حتی در برخی موارد تا ۱۰۰ درصد افزایش قیمت، بخرند که این موضوع چالش نیاز به سرمایه را برای داروخانه‌ها ایجاد کرده است.

دری در ادامه با انتقاد از عدم ارائه تسهیلات بانکی مرتبط با کرونا به داروخانه‌ها، گفت: نمی‌دانم ستاد کرونا بر اساس چه اصلی داروخانه‌ها را از شمول اینکه بتوانند در اخذ وام شرکت داشته باشند و از بانک‌ها بابت مشکلاتی که برای داروخانه‌ها در دوران کرونا و در حوزه ارائه خدمات، کم و کاستی‌های دارو و… پیش آمده، تسهیلات دریافت کنند، خارج کرده است.

وی به ایسنا گفت: بارها داروخانه‌ها با ما تماس گرفتند که نمی‌توانند هیچ تسهیلاتی را به عنوان کمکی در دوران کرونا از بانک‌ها دریافت کنند و این موضوع جای بحث دارد. داروخانه‌ها از تسهیلات کرونایی خارج شدند که یک آسیب جدی است. اگر داروخانه می‌خواست که از طریق این تسهیلات و کمک‌های بانکی هزینه‌هایش را تأمین و بحث کمبود سرمایه را جبران کند، اما نمی‌توانند هیچ تسهیلاتی از ستاد کرونا دریافت کنند.

کد خبر 453765

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.