نیاز به ۳ میلیارد مترمکعب آب در بخش صنعتی ۱۷ استان

وزیر نیرو در مراسم افتتاح فاز اول پروژه شیرین سازی آب خلیج فارس و قطعه اول انتقال آب به فلات مرکزی ایران از نیاز ۱۷ استان کشور به بیش از ۳ میلیارد متر مکعب آب در بخش صنعت خبر داد.

به گزارش ایمنا به نقل از شاتا، رضا اردکانیان در این آئین که به صورت ویدئو کنفرانس با شرکت رئیس جمهور و با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت در سیرجان کرمان برگزار شد، اظهار کرد: این پروژه به همت وزارت صنعت، معدن تجارت همکاری و همکاری نزدیک جهاد کشاورزی، نیرو و بخش خصوصی انجام می‌شود.

وی ادامه داد: ۷۵ درصد نمک‌زدایی در منطقه خلیج فارس انجام می‌شود، ۸۵۰ آب شیرین کن در منطقه وجود دارد، ۲۵ عدد آب شیرین کن بالای ۱۰۰ هزار متر مکعب در شبانه روز ظرفیت دارند و پروژه‌ای که امروز افتتاح شده است از این دست است.

وزیر نیرو اضافه کرد: از ۶۷ سال پیش موضوع نمک زدایی در منطقه آغاز شده است که به سبب به دست آوردن فناوری‌ها لازم امروز امکان اقتصادی بودن آن فراهم آمده است.

اردکانیان با اعلام اینکه برای ۱۷ استان کار مطالعات انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان آغاز شده است، گفت: این ۱۷ استان اکنون ۲ میلیارد متر مکعب در بخش صنعت به آب نیاز دارند که با توجه به ظرفیت‌ها و توسعه‌ی حوزه صنعت این مقدار به بیش از ۳ میلیارد مکعب می‌رسد.

وی با بیان اینکه این استان‌ها برای انجام فعالیت‌های خود ۹۵۰ میلیون متر مکعب کمبود آب دارند، افزود: شیرین سازی آب دریا و انتقال آب دریا تأثیر مثبتی در تسهیل فعالیت‌ها و جبران کمبودها خواهد گذاشت.

ایجاد دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون متر مکعب آب پاسخگو به نیاز صنعت خواهد بود

وزیر نیرو با اعلام اینکه ۸ میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعب به مجموعه ۱۷ استان تخصیص داده شده است، گفت: دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون متر مکعب آب شیرین در این فرایند حاصل می‌شود که پاسخگوی نیازهای صنعت خواهد بود.

اردکانیان با بیان اینکه از ۴۵۰ میلیون مترمکعب که به بخش خصوصی و صنعت داده می‌شود و ۱۵۰ میلیون متر مکعب آب شیرین به دست می‌آید، اظهار کرد کرد: این آب برای مصارف شرب کرمان و هرمزگان همچنین مصارف صنعتی کرمان و یزد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی گفت: قیمت تمام شده آب برای صنعت حدود ۲ یورو خواهد بود که حدود ۲ درصد هزینه‌های فرآوری فولاد خواهد بود.

پروِژه شیرین سازی فوق‌العاده استراتژیک برای صنایع فلات مرکزی ایران است

اردکانیان این پروژه را پروژه‌ای فوق‌العاده استراتژیک برای صنایع بزرگ منطقه توصیف کرد و تصریح کرد: خوشبختانه در منطقه صنایع بزرگی وجود دارند که از این ظرفیت می‌تواند استفاده بهینه کنند.

کد خبر 453671

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.