خط انتقال آب خلیج فارس محیط زیستی است/دولت بعدی آمریکا در برابر ایران تسلیم می‌شود

رئیس جمهور گفت: خط انتقال آب از خلیج فارس خط انتقال امید است زیرا فقط اب به فلات مرکزی ایران نمی رسد بلکه امید منتقل می شود.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی رئیس جمهور، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز پنجشنبه در مراسم بهره برداری از مرحله نخست طرح انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی ایران و سه طرح مرتبط با آن، گفت که این خط انتقال آب به فلات مرکزی، همه کشاورزان، صنعتگران و مردم منطقه را به داشتن یک منبع آب پایدار امیدوار می‌کند و افتتاح این طرح عظیم را به ملت بزرگ ایران تبریک می‌گویم.

وی افزود: اوایل سال آینده مردم عزیز شاهد افتتاح پروژه‌های بسیار بزرگ و تاریخی برای کشور خواهند بود. این پروژه یک پروژه‌ای بود که باورکردنی نبود و در دولت تدبیر و امید محقق شد و باید به راستی این خط انتقال آب را خط انتقال امید بگذارم، چون فقط آب به فلات مرکزی نمی‌رسد، امید به فلات مرکزی می‌رسد.

رئیس جمهور ادامه داد: همه کشاورزان، صنعتگران و مردم این منطقه به بهره‌مندی از آب پایدار امیدوار می‌شوند و این طرح انتقال امید را به ملت بزرگ ایران تبریک می‌گویم.

روحانی با بیان اینکه طرح‌های بسیار عظیم و بزرگی را به اتمام رساندیم و طرح‌های بسیار بزرگی را پیش رو داریم، گفت: امسال طرح احیای دریاچه ارومیه را خواهیم داشت که آن هم یک طرح بی‌نظیر است که انشاالله به ثمر می‌رسد. طرح و پروژه‌، اینها ابر پروژه‌هاست. پروژه عظیمی که نفت را از گوره به جاسک خواهیم برد را هم اوایل سال آینده افتتاح می‌کنیم که طرح بسیار عظیم و بزرگی است. طرح‌های بسیار بزرگی تا پایان امسال و اوایل سال آینده افتتاح می‌شود.

وی با اشاره به فشارهای حداکثری دشمنان علیه کشور، گفت: به کوری چشم آنهایی که فکر می‌کردند با تحریم ملت ایران و با فشار به ملت ایران می‌توانند ملت ایران را متوقف کنند یا طرح‌های توسعه‌ای این ملت عظیم و بزرگ را متوقف کنند، علیرغم تحریم و فشار و علیرغم اینکه یک دولت تروریست در آمریکا روی کار بوده و این همه بر مردم ما فشار آورده، توانستیم این قدم‌های بسیار بزرگ را برداریم.

رئیس جمهور افزود: سی و یکمین هفته در سال ۹۹ است که پای برنامه افتتاح می‌نشینیم. هر هفته تا پایان سال این طرح‌های عظیم و بزرگ را به ثمر می‌نشانیم. این طرح‌ها متعلق به ملت ایران، کارگران، مهندسین، مدیران و متعلق به همه آنهایی است که در این زمینه تلاش کردند.

روحانی ادامه داد: در این طرح عظیم و بزرگ می‌بینیم طراحی، اجرای این طرح، تأمین مالی همه آنها داخلی است. یعنی تأمین مالی آن را یا شرکت‌های خصوصی تأمین می‌کنند یا صندوق توسعه به کمک آمده و از صندوق تسهیلات گرفتند یا از بانک‌ها تسهیلات گرفتند و مهندسین خودمان طراحی و اجرا کردند و این کار، کارِ عظیم و بزرگی است که به ثمر نشسته و انشاالله بقیه فازهای آن هم با همین سرعت ادامه پیدا می‌کند و اگر مشکلی هم باشد باز دولت در خدمت مردم خواهد بود برای اینکه این طرح‌ها را بتوانیم به نتیجه برسانیم.

وی با بیان اینکه این در فاز نهایی بیش از ۸۰۰ کیلومتر مسیر است که فاز اول آن به طول ۳۰۵ کیلومتر الان افتتاح می‌شود، گفت: این روند به مس سرچشمه و از آنجا به یزد و چادرملو امتداد می‌یابد. این طرح، طرح بسیار عظیم و بزرگی است که صنایع کشور را متحول می‌کند. چاه‌های فراوان، صدها چاه آب، آب را از زیر زمین برای این صنایع تأمین می‌کردند که از این پس، این آب‌ها یا به مصرف دیگر می‌رسد یا آنهایی که ضرورت نداشته باشد بسته می‌شود. یعنی چاه‌های غیرمجاز در کشور متأسفانه زیاد داریم، اینها از نظر محیط زیستی خطرناک است و باعث فرونشست زمین در کشور می‌شود؛ بنابراین این کار علاوه بر اینکه صنعت ما را متحول می‌کند، به مردم امید می‌دهد، محیط زیست را هم تضمین می‌کند؛ یعنی بعضی‌ها فکر نکنند که آب را از دریا برداریم برای محیط زیست ضرر دارد، خیر این باید حساب شده باشد، این طرح کاملاً محیط زیستی است.

رئیس جمهور تصریح کرد: در چند کیلومتری دریا آب را برداشت می‌کنیم و پساب را در چند کیلومتری به وسط دریا برمی‌گردانیم که برای آبزیان مضر نباشد؛ بنابراین محیط زیست در تمام این طرح‌ها حضور دارد و فعال است. در چارچوب اصول محیط زیستی این طرح‌ها امروز اجرا و پیاده می‌شود و بحمدالله یک کار عظیم و بزرگی را امروز برای مردم شاهد بودیم.

روحانی با بیان اینکه آب برای حیات مردم بسیار مهم است، گفت: تنها صنعت و کشاورزی نیست، آب مصرفی مردم هم باید تأمین شود و برای تأمین این آب مصرفی در بعضی از جهات شاید چاره‌ای نداشته باشیم جز اینکه آب دریا را شیرین کنیم.

وی افزود: همانطور که امروز گفته شد در طرح آینده ۵۰ درصد آب مصرفی مردم بندرعباس با شیرین‌سازی از آب دریا تأمین می‌شود. پس این کار، کار بسیار بزرگ و عظیمی برای حیات مردم و برای توسعه کشور و برای صنعت کشور است که بسیار حائز اهمیت است. انشاالله اینگونه طرح‌ها باید اجرا و پیاده شود. اینکه گفته شد که ۱۸ آب شیرین کن داشتیم در سال ۹۲، و امروز ۷۲ دستگاه آب شیرین کن داریم، ببینید یک تحول عظیم و بزرگی در این ۷ سال رخ داده که انشاالله در سال پیش رو هم، در ۹ ماه دیگری که از عمر این دولت باقیمانده، با همان تلاش، با همان کوشش روز اول و با همان امید روز اول ادامه می‌دهیم و هیچ تردیدی در موفقیت دولت و ملت و مردم برای آبادانی ایران نخواهم داشت.

رئیس جمهور اظهار کرد: به هر حال سال‌های بسیار سختی را گذراندیم. مردم عزیز بدانند در این سه سال حجم و میزان سختی که بر این دولت و مردم وارد شد در تاریخ ایران لااقل نظیر آن را سراغ ندارم. همیشه فشار و تحریم بوده، اما جنگ اقتصادی آن هم در شرایط کرونا، در شرایطی که مردم نیاز به دارو و امکانات بهداشتی داشتند، آقایی که در کاخ سفید بود که بی‌رحمانه حتی در دوران کرونا تحریم‌ها را تشدید کرد، جنگ را تشدید کرد. اینها به هیچ اصولی، نه به اصول انسانی، نه به اصول حقوق بشر، نه به قوانین و مقررات بین‌المللی پایبند نبودند اما در عین حال مطمئنم ملت ایران در نهایت پیروز خواهد بود.

روحانی با اشاره به نتیجه انتخاب‌ات آمریکا گفت: اینکه نتیجه انتخابات آمریکا تا امشب یا فردا معلوم شود، دست کیست، مهم نیست، دست هر کسی می‌خواهد باشد، بی‌تردید در برابر ملت ایران، دولت بعد تسلیم خواهد شد، راهی ندارند جز اینکه در برابر قانون، مقررات و فشار افکار عمومی در برابر صبر و مقاومت این ملت بزرگ تسلیم شوند. این ملت عظیم و بزرگ در هشت ماهه ابتدای امسال و از اول شیوع کرونا که بیش از ۸ ماه گذشته، هم کرونا را تحمل کرد و در برابر آن مقابله کرد و هم تحریم، هم سختی‌ها را مقابله کرد و توانست در برابر این همه فشارها بایستد و انشاالله می‌توانیم در نهایت موفق باشیم.

وی افزود: یکی از دلایل مهم، افتتاحِ همین پروژه‌هاست، افتتاح پروژه‌ها یک دلیل روشن و واضحی است که ملت ما از حرکت نمی‌ایستد و در برابر این فشارها کمر خم نمی‌کند و بی‌تردید انشاالله می‌توانیم در برابر دشمنان خود موفق باشیم و آنها را وادار کنیم که روزی باز بیایند و قانون و مقررات و پیمان را اجرا و پیاده کنند.

کد خبر 453652

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.