سلول‌های بنیادی به باروری افراد عقیم کمک می‌کند

محققان کشور طی تحقیقاتی نشان دادند که سلول‌های بنیادی به بارداری برخی افراد عقیم کمک می‌کند.

به گزارش ایمنا و به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ناباروری یکی از مشکلات رایج زوج‌ها است. زوج‌های نازا به چند دسته تقسیم می‌شوند. افراد عقیم در گامت‌های خود مشکل دارند،؛ یعنی سلولی که مسئول تولید مثل جنسی است در این افراد نطفه ندارد.

مهدی کلانتر، عضو مرکز ناباروری یزد از محققانی است که در این مرکز مشغول تحقیقات بر روی سلول‌های بنیادی و استفاده از آنها برای کمک به درمان افراد عقیم است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی یزد گفت: با توسعه فناوری مرتبط با سلول‌های بنیادی می‌توان با روش‌هایی به این افراد کمک کرد. اهدای تخمک یا اسپرم یکی از این روش‌ها است.

وی افزود: در صورت اهدای تخمک و اسپرم و باردار شدن، فرزند متعلق به یکی از زوج‌ها نیست. از سویی اهدا برای زنان راحت‌تر است و برای اهدای اسپرم محدودیت‌هایی وجود دارد، اما با کار کردن روی سلول‌های بنیادی به دنبال حل این مشکل هستیم تا در افرادی که در مراحل اولیه موفق به شکل گیری گامت نمی‌شوند از این سلول‌ها بهره بریم.

کلانتر با بیان اینکه سلول‌های بنیادی به بارداری برخی افراد عقیم کمک می‌کند، ادامه داد: موفقیت این اقدام بستگی به این موضوع دارد که اسپرم سازی در کدام مرحله متوقف شده است، اما توسعه این فناوری در آینده در این زمینه راه گشا خواهد بود.

وی با بیان اینکه ایران در این حوزه همگام با سایر کشورها در حال حرکت است و با ادامه پژوهش و تحقیقات به نتایج درخشانی خواهیم رسید، گفت: در بعضی بارداری‌ها ناهنجاری‌های شدیدی در جنین رخ می‌دهد که مجوز ختم بارداری نیز داده می‌شود. بعضی ناهنجاری‌ها نیز وجود دارد که شدت زیادی ندارند و مجوز برای سقط داده نمی‌شود؛ تحقیقات ما بر روی این نوع ناهنجاری‌ها است.

کد خبر 453635

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.