خفاش‌ها آینده را پیش‌بینی می‌کنند

تحقیقات جدید نشان داده است که خفاش‌ها می‌توانند آینده را پیش‌بینی کنند.

به گزارش ایمنا، محققان دریافته‌اند که خفاش‌ها در یک جنبه خاص از دیدن آینده کاملاً ماهر هستند و آن یافتن مکان طعمه و وعده غذایی‌شان است. خفاش‌ها توانایی محاسبه مکانی را که طعمه‌هایشان در آن در حال حرکت هستند بر اساس مدل‌های پیش‌بینی خود متکی بر پیش‌بینی مکان احتمالی طعمه از پژواک امواج صوتی دارند.

این مدل سازی چنان محکم است که خفاش‌ها می‌توانند محل شکار خود را حتی اگر پشت موانعی مانند درختان پنهان شده باشند، ردیابی کنند. مدل‌سازی پیش‌بینی حرکت اشیاء در حیوانات، زمینه‌ای است که به شدت مورد مطالعه قرار گرفته است و یافته‌های منتشر شده در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences برای اولین بار است که این پدیده را در حس شنوایی بررسی می‌کند.

مطالعه محققان برای بهبود درک ما از رفتار هدایت شده شنوایی در حیوانات و انسان‌ها مفید است. این رفتار شامل افراد کم بینا می‌شود که برای ردیابی اشیاء در محیط اطراف خود به نشانه‌های صوتی متکی هستند.

سینتیا موس، نویسنده ارشد این مطالعه و یک عصب شناس و استاد علوم روانشناسی و مغز در این مورد توضیح داد: درست همانطور که یک تنیسور باید بفهمد که چه موقع و کجا به توپ ضربه بزند، یک خفاش نیز باید پیش‌بینی کند که چه زمانی و کجا با شکار خود روبرو می‌شود.

وی افزود: حشره‌ای که خفاش به دنبال شکار آن بوده در حال پرواز است. خفاش نیز در حال پرواز است. در این محیط که تغییرات به سرعت رخ می‌دهد، اگر خفاش فقط به اطلاعاتی که از آخرین پژواک به دست آورده است، اعتماد کند، شکار را از دست می‌دهد.

خفاش‌ها حواسشان به میزان تأخیر در مکان‌یابی بر اساس پژواک و در یافتن فاصله خود تا طعمه است. سپس آن‌ها سر و گوش خود را می‌چرخانند تا اطلاعات بیشتری کسب کنند. محققان یک محیط آزمایشی ساختند که شبیه به محیط شکار خفاش‌ها در طبیعت باشد.

کلاریس آنا دیبولد، نویسنده اصلی این مطالعه توضیح داد که آن‌ها مدل‌های ریاضی را برای آزمایش داده‌های خود طراحی کردند و فرضیه‌هایی را برای اقدامات احتمالی خفاش‌ها ارائه دادند.

آنجلز سالس، یکی دیگر از محققان گفت: ما فرض کردیم که خفاش‌ها هم از اطلاعات سرعت حاصل از تایمینگ پژواک استفاده می‌کنند و هم سر خود را تنظیم می‌کنند. هنگامی که این مدل را با داده‌های خود آزمایش کردیم، دیدیم که بسیار با رفتار خفاش‌ها متناسب است.

سالس خاطرنشان کرد: مسئله پیش بینی از این جهت مهم است که حیوان باید برای تصمیم گیری در مورد حرکت بعدی خود برنامه‌ریزی کند و خفاش‌ها می‌توانند چنین کاری را تنها با پژواک صوتی انجام دهند.

منبع: ایسنا

کد خبر 453630

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.