محله سیس‌آباد مشهد، الگوی محله ترمیمی

معاون خدمات شهری شهردار مشهد از انتخاب محله سیس آباد واقع در حاشیه این کلانشهر، به عنوان نخستین الگوی محله ترمیمی، با همراهی و همکاری معتمدان محلی، دستگاه قضایی و شهرداری مشهد خبر داد.

به گزارش ایمنا، مهدی یعقوبی در این باره اظهار کرد: با توجه به تنوع فعالیت‌ها و خدمات قابل ارائه به شهروندان در حوزه معاونت خدمات شهری و از طرفی تخلفاتی که در زمینه موضوعات زیست محیطی و خدمات شهری در شهر مشهد اتفاق می‌افتد؛ بر آن شدیم تا با استفاده از روش‌های جدید نظیر عدالت ترمیمی به رفع برخی معضلات شهری ورود کرده و بتوانیم مطابق ضوابط قضائی در بسیاری از موارد به جای تشکیل پرونده کیفری و برخوردهای قهری، تا حد امکان از طریق پیشگیری و کاهش بستر تخلفات و همچنین استفاده از راهکارهای جایگزین در زمینه کاهش مشکلات اجتماعی گام برداریم.

وی ادامه داد: در همین راستا با همراهی حوزه حقوقی شهرداری، دستگاه قضائی استان و کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد، دبیرخانه‌ای با عنوان دبیرخانه شهر ترمیمی به عنوان یک واحد مستقل در حوزه معاونت خدمات شهری شکل گرفت و ذیل این دبیرخانه تاکنون، ۱۴ کارگروه تخصصی به صورت داوطلبانه نظیر پلیس ترمیمی، وکیل، مدارس، محله، خانواده ترمیمی و… تشکیل شده است.

معاون خدمات شهری شهردار مشهد تصریح کرد: در این دبیرخانه پس از برگزاری جلسات مختلف در کارگروه‌های تخصصی، مقرر گردید یکی از محلات شهر مشهد به عنوان پایلوت انتخاب شود و کلیه موضوعات شهر ترمیمی به صورت الگو در آن اجرایی گردد تا پس از تحصیل نتایج این بررسی، بتوانیم آن را به عنوان الگوی منحصر به فرد، به دیگر محلات شهر مشهد و حتی سایر کلانشهرهای کشور تعمیم دهیم و پس از بررسی‌های مختلف محله سیس آباد در حاشیه شهر مشهد به عنوان محله پایلوت انتخاب شد.

وی تأکید کرد: در ادامه با همراهی تعدادی از معتمدین محلی و دستگاه قضائی طی روزهای گذشته، شورای حل اختلاف محله سیس‌آباد با حضور افراد معتمد و سرشناس این محله شکل گرفت و هدف اصلی آن، حل بسیاری از مشکلات شهروندان در این محله به صورت کدخدامنشی و به منظور جلوگیری از ارجاع بسیاری از مشکلات به حوزه‌های قضائی است.

یعقوبی افزود: مقرر شده با همراهی معتمدین محلی، علاوه بر تلاش برای حل مشکلات شهروندان، با استفاده از نظرات مردم محله، اگر آسیب و مشکلی وجود دارد که می‌تواند زمینه‌ساز تخلفات شود با همکاری مناسب مردم، شهرداری و سایر مجموعه‌های مرتبط در راستای حل این آسیب‌ها اقدام شود.

وی ادامه داد: در همین مدت کوتاه، درخواست‌های مختلفی توسط مردم این محله مطرح شده، از جمله تبدیل زمینی که با داشتن مالک خصوصی، رها بوده و مشکلات بهداشتی و اجتماعی ایجاد کرده به فضای سبز، بهبود وضعیت آرامستان قدیمی در محدوده رسالت ۸۳ با کاشت درخت، ایجاد روز بازار در محله و… است.

معاون خدمات شهری شهردار مشهد افزود: یکی از موارد در حال پیگیری در قالب محله ترمیمی، در این محله، موضوع احداث کانال جمع آوری آب‌های سطحی و مسدود کردن خروجی‌های غیر مجاز به داخل معبر شهری است که با مخالفت برخی از شهروندان مواجه شده بود، اما با ورود معتمدین محلی مقرر شد؛ همراهی سایر شهروندان نیز صورت بگیرد و این پروژه، سریعاً اجرا شود.

کد خبر 452548

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.