کیفیت هوای اصفهان ناسالم و در نجف آباد خطرناک است

کیفیت هوای کلانشهر اصفهان صبح امروز با میانگین ساعتی ۱۴۴ برای گروههای حساس ناسالم است و در نجف آباد شاخص کیفی هوا با میانگین ساعتی ۴۰۴ وضعیت خطرناک را نشان می دهد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، کیفیت هوای کلان شهر اصفهان در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هفت صبح امروز جمعه - نهم آبان - با میانگین ۹۱ در وضعیت سالم ثبت شد.

کیفیت هوای این کلان شهر بر پایه داده‌های سامانه پایش برخط در نخستین ساعات صبح امروز با شاخص ۱۴۴ همچنان وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

شاخص کیفی هوا در ایستگاه‌های پایش دائم میدان احمدآباد روی عدد ۱۶۰، خیابان استانداری روی عدد ۱۵۱، خیابان دانشگاه روی عدد ۱۱۳، خیابان رودکی روی عدد ۱۵۳، بزرگراه خرازی روی عدد ۱۴۳ و خیابان پروین روی عدد ۱۴۲ گزارش می‌شود.

همچنین کیفیت هوا در شاهین شهر با میانگین ۶۶، سگزی با میانگین ۱۰۰، مبارکه با میانگین ۵۳ در وضعیت سالم، نجف آباد با میانگین ساعتی ۴۰۴ در وضعیت خطرناک و در خمینی شهر با میانگین ۱۱۸ برای گروه‌های حساس ناسالم است؛ وضعیت کیفی هوا در سایر ایستگاههای پایش شهرستان‌ها در دسترس نیست.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.
شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسیدگوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، ازون و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

کد خبر 452508

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.