تاکید رئیس سازمان زندان‌ها بر لزوم توسعه حقوق زندانیان

رئیس سازمان زندان‌ها در نشست ماهانه با مدیران زندان‌های سراسر کشور بر لزوم اهتمام تمامی مدیران و کارکنان بر اجرای طرح تحول سازمان تاکید و خواستار توجه جدی به حقوق زندانیان شد.

به گزارش ایمنا به نقل از سازمان زندان‌های کشور، محمد مهدی حاج محمدی با برشماری محورهای مورد تاکید برای اجرای طرح تحول و اولویت‌های سازمان گفت: برای اجرا و پیاده سازی سیاست‌های و برنامه‌های تحولی نیازمند فرهنگ سازی و تحول فرهنگی هستیم. چرا که تا باور قلبی نداشته باشیم در اجرای مسؤولیت‌ها کوتاهی خواهیم کرد.

رئیس سازمان زندان‌ها، اظهار کرد: امروز کشور در شرایط حساس و خاص حاصل از شیوع ویروس کرونا قرار دارد و تمام مدیران باید برای تأمین سلامت زندانیان و بهداشت زندان‌ها تمامی مساعی خود را به کار گیرند و ضمن اجرای شیوه‌نامه‌های بهداشتی، ماسک و مواد شوینده و ضدعفونی کننده را به میزان نیاز در اختیار زندانیان قرار دهند.

وی با بیان اینکه هدف از طراحی سامانه مشعل ارتباط بلافصل با مجموعه مدیریتی سازمان است، گفت: این سامانه طراحی شده است تا در وهله اول کارکنان و در وهله دوم زندانیان و خانواده‌های آنان نظرات، خواسته‌ها و شکایات خود را مطرح کنند و همه ما باید طوری عمل کنیم که از شفاف‌سازی و ارزیابی عملکردمان هراسی نداشته باشیم.

حاج محمدی ضمن قدردانی از مدیرانی که به طور مرتب از زندان‌ها سرکشی و با زندانیان گفتگو و برای حل مشکلات آنان تلاش می‌کنند، گفت: تمام مدیران باید نسبت به تأمین نیازهای قانونی زندانیان حساس باشند که مهم‌ترین آنها تأمین بهداشت و غذای مناسب است. کیفیت غذای زندانیان با زندانبان‌ها نباید متفاوت باشد.

رئیس سازمان زندان‌ها در ادامه بیان کرد: طبق نظر ریاست قوه قضائیه نباید زندانی ناتوان از پرداخت بدهی، در زندان باشد از این رو ضمن بررسی دقیق پرونده محکومان مالی، تلاش خود را برای آزادی آنها انجام دهید.

وی با اشاره به گزارش معاون سلامت، اصلاح و تربیت خطاب به مدیران کل زندان‌ها گفت: اشتغال زندانیان یکی از موارد مهم و مورد تاکید است و انشاالله تدابیر لازم را تا رسیدن به اشتغال ۵۰ درصدی با جدیت اجرا کنید.

رئیس سازمان زندان‌ها به موضوع دادرسی الکترونیکی و نظارت الکترونیکی نیز اشاره کرد و گفت: حداکثر ظرفیت استفاده از این دو تأسیس مهم در استان‌ها باید عملیاتی شود.

وی ضمن قرائت آماری از وضعیت استان‌ها در استفاده از این دو فناوری قضائی، از مدیران زندان‌ها خواست تا موانع عدم اجرای کامل دادرسی و نظارت الکترونیک را اعلام کنند.

رئیس سازمان زندان‌ها در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به ضرورت توسعه فعالیت‌های رسانه‌ای گفت: امروز دشمنان انقلاب و ایران، زندان‌ها را سیبل حملات خود قرار داده‌اند لذا طوری عمل کنیم که بهانه به دشمن ندهیم.

رئیس سازمان زندان‌ها در این جلسه که از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد به ارائه آمار عملکرد استان‌های مختلف کشور در حوزه اشتغال، نظارت الکترونیکی (پابند)، دادرسی الکترونیکی و… پرداخت و ضمن قدردانی از استان‌های موفق، از استان‌های با عملکرد ضعیف خواست تا قبل از جلسه آتی شاخص‌های عملکردی خود را توسعه دهند.

کد خبر 452459

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.