بالاترین خیانت ناامید کردن مردم است/سرمایه‌گذاری ۱۹ هزار میلیاردی در بخش آب و برق تهران

رئیس جمهور گفت: ظرف دو تا سه ماه آینده حدود یک میلیون نفر از مردم تهران احساس خواهند کرد کیفیت آب آشامیدنی که در اختیار آنها قرار گرفته بهتر شده است.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی رئیس جمهور، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز پنجشنبه در آئین آغاز بهره‌برداری از ۳ پروژه زیربنایی وزارت نیرو، اظهار کرد: بسیار خوشحالم که به طور منظم طی هفته‌های سال ۱۳۹۹ علیرغم همه فشارها و مشکلاتی که بود، این هفته هم به عنوان سی‌امین هفته، افتتاح بسیار مهم و بزرگی برای مردم تهران و مردم هرمزگان داشتیم. مجموعه هزینه‌ای که برای طرح‌های این هفته مصرف شده ۳ هزار و ۳۴۰ میلیارد تومان است.

وی افزود: مسأله آب اهمیت زیادی دارد و مردم عزیز تهران بدانند برای اینکه این آب در اختیار آنها قرار بگیرد، ۹ هزار کیلومتر لوله‌کشی آب انجام شده است.

رئیس جمهور ادامه داد: تصفیه‌خانه‌های عظیم و بزرگی در این شهر به پا شده که تصفیه‌خانه ششم امروز و تصفیه‌خانه هفتم هم سال گذشته افتتاح شد تا مردم عزیز تهران در طول سال یک میلیارد متر مکعب آب مصرف کنند؛ البته آقای مهندس تقی‌زاده گفتند بعضی وقت‌ها از یک میلیارد هم عبور می‌کند. یک میلیارد و صد و دویست که البته رقم بسیار بزرگی است.

روحانی با بیان اینکه بیش از ۷۰ درصد این آب، از آب‌های سطحی است و بهترین کیفیت را دارد، گفت: در شهرهای بزرگ دنیا کمتر سراغ داریم که مردم بتوانند آبی با این کیفیت مصرف کنند و کیفیت آب، همان کیفیت آب بطری‌هایی است که از فروشگاه‌ها می‌خریم و یا حتی بهتر از آن است. بنابراین خیلی مهم است که بهترین آب در اختیار مردم تهران قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه تهران از امتیازات تاریخی و فرهنگی و مردم بسیار خوبی برخوردار است، افزود: این شهر بزرگ مرکزی و پایتخت کشور شاید در چند چیز در دنیا کم‌نظیر باشد که یکی از آنها، آب تهران است. آب در تهران یکی از باکیفیت‌ترین آب‌ها در سطح دنیا است. معمولاً آب را با این کیفیت و به این صورت در اختیار نمی‌گذارند که هم مصرف آشامیدنی و هم مصرف‌های بهداشتی داشته باشد لذا باید قدردان این نعمت باشیم و برای مصرف آب حتماً برنامه‌ریزی کنیم و فرهنگ خوب مصرف کردن یا کم‌مصرف کردن آب باید مدنظرمان باشد. این حرکت فرهنگی می‌تواند زحمات را تکمیل کند.

رئیس جمهور ادامه داد: سدهای مختلف در اطراف تهران احداث شده که این سدها آب را جمع می‌کند و منتقل می‌شود به تصفیه‌خانه‌ها و بعد با پمپاژها مختلف به سطح شهر انتقال می‌یابد تا در اختیار مردم قرار بگیرد.

روحانی تصریح کرد: شهرهایی در دنیا هستند که گاهی وقت‌ها در طول روز قطعی آب دارند. گاهی فقط چند ساعت آب در طول ۲۴ ساعت دارند. الحمدالله این آب با کیفیت خوب در اختیار مردم است و ان‌شاء الله مردم قدردان خواهند بود و با فرهنگ بلندی که مردم تهران دارند، ان‌شاء الله بهترین مصرف را نسبت به آب مد نظر قرار می‌دهند.

وی با بیان اینکه یکی از افتخارات دولت یازدهم و دوازدهم سرمایه‌گذاری ویژه روی آب است، گفت: می‌توان در جلسه‌ای همه توانمندی‌هایی که بخش دولتی و خصوصی در حوزه‌های مختلف آب آشامیدن، صنعت و کشاورزی به کار گرفته‌اند را توضیح داده و بگوییم در این دولت چه کارهای عظیم و بزرگی چه برای آشامیدن و چه برای امنیت غذایی مردم که آب کشاورزی است و چه برای حرکت صنعتی کشور و چه برای محیط زیست انجام گرفته است.

رئیس جمهور افزود: دو افتخار بزرگ داریم که در هفته‌های آینده و ان‌شاء الله تا پایان سال به افتتاح خواهیم رساند. یکی از آن شاید به این زودی‌ها باشد و آن انتقال آب از خلیج فارس به فلات قاره ایران است که احتمالاً هفته آینده یا هفته‌های آینده، افتتاح می‌شود و این طرح یکی از کارهای بسیار عظیم و بزرگی است که آب شیرین می‌شود و به فلات قاره، سیرجان، کرمان و بعد یزد منتقل می‌شود این یکی از برنامه‌ریزی‌های بسیار مهمی بوده که این دولت انجام داده و به بخش خصوصی کمک کرده است.

روحانی ادامه داد: البته این طرح شیرین کردن آب و انتقال آن به عهده بخش خصوصی است. دولت و صندوق در این زمینه‌ها کمک کرده است و ان‌شاء الله به افتتاح می‌رسد.

وی خاطرنشان کرد: همچنین مسأله احیا دریاچه ارومیه که همین امسال آن هم به افتتاح می‌رسد و از یک تونل بسیار عظیمی آب به این دریاچه وارد می‌شود و می‌توانیم به مردم قول دهیم که این دریاچه در ماه‌ها و سال‌های آینده به نقطه مطلوب خودش می‌رسد.

رئیس جمهور گفت: در زمینه آب، کار بسیار عظیم و بزرگی بحمدالله انجام گرفته است. دیروز وزیر کشاورزی به من اطلاع داد که ۲۵ هزار هکتار از ۵۰ هزار هکتار زمینی که در غرب کشور برای کانال کشی تصمیم‌گیری شده، برای افتتاح آماده است و این کار عظیم و بزرگی است که انجام می‌گیرد. همانطور که در این روزها سختی‌هایی بخاطر فشار تحریم بر زندگی مردم داریم اما در عین حال کارهای بزرگی هم انجام می‌گیرد.

روحانی با اشاره به تأثیر تحریم‌ها در زندگی مردم، گفت: تحریم نتوانسته ما را بشکند تحریم مردم را اذیت کرده و در فشار قرار داده است اما می‌توانیم بگوییم که در کشاورزی، آب و برق تقریباً تحریم بی‌تأثیر بوده است. نمی‌توانیم بگوییم به طور کامل بی‌تأثیر بوده، ولی در طول این ۷ سال طرح‌های مهمی که مد نظر بوده با کمی سختی و فشار و تأخیر به افتتاح رسانیدم و این افتخار بزرگی برای صنعت آب و برق کشور است.

وی ادامه داد: در صنایع معدنی، طبق برنامه‌ریزی‌ها پیش آمدیم و در تحول راه‌آهن و جاده و بندر و مسکن طبق چارچوب‌هایی که مدنظر بوده با سختی‌ها پیش آمدیم.

رئیس جمهور گفت: مردم بدانند که تحریم نتوانسته ما را تسلیم کند. تحریم نتوانسته ما را وادار کند به اینکه طرح توسعه را زمین بگذاریم. این طرح‌ها را با سختی ادامه دادیم و مطمئنم مردم عزیز از این مشکلات عبور خواهند کرد.

روحانی ادامه داد: امروز بالاترین خیانت به مردم ایران در وسط میدان جنگ در برابر آمریکا و صهیونیسم و ارتجاع منطقه، سخنانی است که بخواهد مردم را ناامید و مأیوس کند یا روحیه مردم را تخریب کند امروز این بالاترین خیانت است همه باید همدیگر را یاری و کمک کنیم.

وی تصریح کرد: دولت در خط مقدم و وسط میدان است و این کار عظیم و بزرگ را انجام می‌دهد و آنهایی که نسبت به دولت ایراد و نقدی دارند، حتماً خدمات دولت را هم مد نظر قرار دهند. ممکن است دولت اشکال و ایرادی داشته باشد اما فراموش کردن خدمات نمی‌تواند با انصاف و اخلاق سازگاری داشته باشد، بحمدالله امروز شاهد بودیم که در طول این چند سال، بیش از ۱۹ هزار میلیارد تومان برای بخش آب و برق در تهران سرمایه‌گذاری شده است.

به گفته رئیس جمهور، کاری‌های بزرگی برای احداث تصفیه‌خانه‌ها و شبکه فاضلاب در کشور و تهران انجام می‌گیرد تا این آب را حفظ کنیم. آب نعمتی است که در اختیار ما است و باید به دلیل خشکسالی کشورمان، قدردان این نعمت باشیم. یکی از راه‌ها در این زمینه این است که از پسآب‌ها به درستی استفاده شود.

روحانی ادامه داد: تصفیه‌خانه‌هایی که برای فاضلاب ایجاد می‌شود بسیار اهمیت دارد. در همین تهران اگر همه پسآب‌ها مورد بهره‌برداری قرار گیرد و طرح‌های فاضلاب را تکمیل کنیم ۲۵۰ میلیون متر مکعب آب در اختیار کشاورزی قرار می‌گیرد و این بسیار مهم است.

وی افزود: این طرح‌ها به خوبی انجام می‌گیرد از وزارت نیرو تشکر می‌کنم بخاطر اینکه هفته به هفته افتتاح‌های مهمی در سراسر کشور دارد و امروز ۳ افتتاح بسیار مهم و بزرگ داشتیم که ۲ طرح مربوط به شهر تهران بود و ان‌شاء الله این روند و تلاش را ادامه خواهیم داد.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: خدمت مردم عزیز ایران عرض می‌کنم که دولت با همان روحیه روز اول با اینکه شرایط ما در روزهای ۹۴ و ۹۵ با امروز متفاوت است اما با همان روحیه و بی اعتنا به حاشیه‌سازی‌ها، همه به کمک مردم و بخش خصوصی باید دست به دست هم دهیم و بتوانیم طرح‌های توسعه کشور و طرح جهش تولیدی که امسال مد نظر است را اجرایی و عملیاتی کنیم.

روحانی تاکید کرد: در اینجا باز هم تأکید می‌کنم و از وزارت نیرو و همه وزارتخانه‌ها می‌خواهم که باید بخش خصوصی را برای کار و تلاش و فعالیت دعوت کنند. همان‌طوری که امروز بسیاری از بخش‌ها توسط بخش خصوصی انجام می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: امروز بحمدالله صادرکننده برق و خدمات در زمینه سدسازی و نیروگاهی هستیم و این یکی از افتخارات بزرگ ما است و ان‌شاء الله با کمک مردم مسیر توسعه ایران تا پایان این دولت و دولت‌های بعد ادامه خواهد یافت.

کد خبر 452396

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
    0 0
    بالاترین خیانت امید واهی و پودر کردن سرمایه مردم است.