ابداع ایمپلنت هوشمند برای بیماران آلزایمری

پژوهشگران دانشگاه صنعتی سهند تبریز، موفق به ابداع ایمپلنت هوشمند و متدی نوین برای بیماران آلزایمری شدند.

به گزارش ایمنا و به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی سهند، سید سعید آل هاشمی، پژوهشگر و مخترع حوزه هوش مصنوعی و مدیرعامل واحد فناور دانش پژوهان فن آور کاشف Aizheimer مستقر در مرکز رشد واحدهای فناور و دانش بنیان دانشگاه صنعتی سهند تبریز، با کمک پژوهشگران همکار در پژوهشکده تکنولوژی این واحد، موفق به ابداع ایمپلنت هوشمند کوردیناتور اعضای داخلی بیماران آلزایمری و ابداع متدی جدید جهت افزایش عمر مفید این بیماران شدند و در همین راستا جایزه ویژه جشنواره بین المللی خیام (International Festival on Top Scientific Researches Khayyam Award) را دریافت کردند.

سرپرست علمی و رهبر این تیم تحقیقاتی با اشاره به مزایای مهم و دارای اولویت ایمپلنت جدید افزود: این ابداع در سطح جهانی در نوع خود بی نظیر بوده و برای نخستین بار در جهان ارائه می‌شود. ما در این پروژه با پژوهشگران منتخبی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و دانشگاه تهران همکاری علمی مستمر داشته‌ایم.

وی عنوان کرد: متاسفانه در هر سه ثانیه، یک نفر در جهان و هر هفت دقیقه، یک نفر در ایران به بیماری آلزایمر مبتلا می‌شود و این بیماری با اینکه مسری نیست، اما با سرعت بسیار بالایی در سطح جهانی به صورت پاندمی در حال افزایش است، به طوری که امروزه حدود ۶۰ میلیون نفر در جهان به این بیماری مبتلا هستند.

در ادامه فاضل امیر واحدی، پژوهشگر و دانشجوی دکترای پیوسته بیوتکنولوژی دانشگاه تهران و مدیر بخش تحقیق و توسعه (R&D) این واحد گفت: این بیماری به دلیل اثرگذاری بر قسمت‌های مغزی و عصبی، به مرور باعث ایجاد اختلالات شدید در تمامی قسمت‌های فرمان بر از مغز، به خصوص تکلم، تنفس، بلع، سیستم گردش خون و مهارت‌های شناختی می‌شود که می‌توانند مرگبار باشند و اختلالات متعدد پیش آمده نهایتاً منجر به مرگ زودهنگام بیمار می‌شوند.

وی تصریح کرد: با ابداع ایمپلنت هوشمند و متد ابداعی، سعی بر جلوگیری از وقوع اختلالات مذکور در بدن فرد بیمار، افزایش طول عمر و جلوگیری از مرگ زود هنگام بیمار داریم و امیدوار هستیم نتایج نهایی این پروژه به زودی وارد فاز نهایی شود.

کد خبر 452007

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.